23.8 C
شهر مقدس قم
۱۵ فروردین ۱۳۹۹
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا

پرداخت کرایه تاکسی
بوسیله بارکد

شهروند گرامی سلام

به صفحه معرفی سرویس پرداخت کرایه تاکسی های شهر قم بوسیله بارکد خوش آمدید.

برنامه همکار

بارکد چیست؟
بارکد یک شکل گرافیکی است که توسط ابزارهای نرم افزاری کامپیوتری تولید می شود و می تواند حاوی اطلاعاتی مانند اعداد، کدها، و متن های مختلف باشد.
بارکدها معمولا به دو شکل میله ای و دو بعدی (مربعی) استفاده می شود.
در موضوع پرداخت کرایه تاکسی، معمولا از بارکد دوبعدی (که به آن QR هم می گویند) استفاده می شود که حاوی اطلاعاتی مانند مشخصات تاکسی، راننده، و سایر اطلاعات لازم برای شناسایی و ایجاد قابلیت پرداخت کرایه می باشد

برای پرداخت کرایه توسط بارکد از چه ابزاری استفاده کنیم؟

برای پرداخت کرایه تاکسی بوسیله بارکد شما نیاز به استفاده از گوشی هوشمند دارید. سپس باید یکی از اپلیکیشن های مجاز برای پرداخت کرایه تاکسی در شهر قم را برروی گوشی هوشمند خود نصب نموده و از داخل اپلیکیشن مورد نظرتان ، اقدام به شارژ کیف پول الکترونیکی خود بنمایید.

qomyar-web

بزودی اپلیکیشن خدمات الکترونیکی شهرداری قم با نام قمیار در اختیار شما شهروندان گرامی قرار خواهد گرفت که این سرویس را به همراه کیف پول یکپارچه شهروندی قم در اختیار شما قرار خواهد.

همچنین شرکت ها و استارت آپ هایی نیز در این پروژه با شهرداری قم همکاری می نمایند که شما می توانید لیست آنها را از با استفاده از دکمه «اپلیکیشن های همکار» مشاهده و اپلیکیشن های مربوط به آنها را دانلود نمایید.

 

روش پراخت کرایه توسط بارکد؟

پس از نصب یکی از اپلیکیشن های مجاز، و شارژ کیف پول موجود در آن، شما می توانید پس از هر بار سوار شدن به تاکسی و در هنگام پرداخت کرایه، وارد اپلیکیشن شوید و گزینه پرداخت کرایه را انتخاب نمایید، با اینکار اسکنر بارکد (دوربین گوشی) فعال شده و حالا شما باید تصویر بارکدی را که در تاکسی نصب شده است توسط گوشی تان اسکن نمایید.
سپس مبلغ کرایه مورد نظر را وارد نموده و گزینه تایید پرداخت را انتخاب بفرمایید.

اکنون باید منتظر پیام تایید پرداخت توسط اپلیکیشن به شما و همچنین ارسال پیام تاییدیه به راننده باشید. در این صورت پرداخت تکمیل شده است.

برنامه همکار

مسئولیت اپلیکیشن های همکار:

پروژه پرداخت کرایه تاکسی، یک پروژه مبتنی بر مشارکت است و شرکت هایی که دارای مجوز فعالیت در زمینه کیف پول الکترونیکی و اپلیکیشن های پرداخت از مراجع ذی صلاح باشند می توانند در این پروژه به شهرداری قم کمک نمایند.
بدیهی است که تمامی مسئولیت های مربوط به ارایه این خدمت توسط هر یک از اپلیکیشن های همکار نیز (منجمله مسئولیت پاسخگویی به شهروندان گرامی) به عهده همان شرکت می باشد.

شهروندان گرامی نیز می توانند با توجه به حسن شهرت و سوابق هر یک از شرکت های همکار به دلخواه از اپلیکیشن مربوط به آن شرکت استفاده نمایند.

اپلیکیشن های همکار؟