36.4 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar

احداث مجهزترین شهرک خدمات خودرویی

عنوان پروژه :
  • درباره احداث بزرگ‌ترین و مجهزترین شهرک خدمات خودرویی کشور در استان قم

مشخصات کلی پروژه :

ساماندهی مشاغل و نظارت بر فعالیت آنها در قاموس شهرداری قدمتی به اندازه تاریخ بلدیه دارد و جزو وظایف اولیه این نهاد شهری محسوب می‎شود. پیامدهای توسعه‎ی شهرنشینی به صورت آلودگی آب و هوا و محیط زیست شهری، تهدیدی جدی برای سلامتی و ایمنی ساکنان شهرها به شمار می‎رود. امروزه مناطق شهری به عنوان کانون‎های جمعیتی و فعالیت‎های اقتصادی، با تمرکز بالای واحدهای آلاینده محیط زیست مواجه شده‎اند، به طوری که موقعیت مکانی مناسب و رفع انواع آلودگی‎های ناشی از مشاغل مختلف در شهرهای بزرگ سلامت و آرامش شهروندان را به ارمغان خواهد آورد و در این راه نیاز، همکاری و مشارکت نهادهای مختلف استان به ویژه اتحادیه صنوف و صاحبان مشاغل و حضور موثر و فعال مردم احساس می شود.

شهرک خودرو قم به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‎های خدمات شهری در استان قم، بیش از آنکه یک پروژه عمرانی باشد، یک خیزش فرهنگی به سوی بهبود شرایط محیط زیست شهری برای شهروندان و در کنار آن بهبود شرایط و رونق کسب و کار برای صنوف محترم خودرویی است.

شهرک خودرویی در زمینی به مساحت ۳۳۰ هزار مترمربع و با زیربنای ۱۵۰ هزار مترمربع در مجاورت میدان میوه  تره‌بار و گمرک قم، واقع در بلوار شهید رجایی در حال ساخت است. این پروژه در ۶ فاز و ۱۵۰۰ واحد صنفی متشکل از واحدهای نمایشگاهی، خدماتی و تعمیرگاهی احداث خواهد شد. مساحت اختصاص یافته جهت جایگاه سوخت،۱۰ هزار متر مربع و مساحت اختصاص یافته به نمایندگی‌ها ۱۰۰ هزار متر مربع، تعداد واحدهای فاز اول ۲۸۵ واحد و تعداد پارکینگ‌های رو باز آن سه هزار و ۵۰۰ عدد است.

عرصه کل سطح اشغال زیربنا پمپ بنزین پارکینگ سر پوشیده پارکینگ رو باز
۳۳۲۷۵۰ ۱۰۰۰۰۰ ۱۵۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۱۳۲۷۸ ۳۵۹۲۸

در این شهرک هزار و ۵۰۰ واحد صنفی متشکل از واحدهای نمایشگاهی، خدماتی و مرکز تأمین لوازم یدکی، تعمیرگاهی وابسته به خودرو، جایگاه عرضه سوخت چندمنظوره و خدمات پلیس+۱۰، پایگاه نیروهای انتظامی و اورژانس، همچنین خدمات جانبی از جمله اسناد رسمی، رستوران، دفتر و سوپرمارکت، تاکسی‌سرویس، کافی‎شاپ، پارک بازی و… طراحی شده است.

  • مساحت ۳۳۰ هزار مترمربع و با زیربنای ۱۵۰ هزار مترمربع
  • این پروژه در ۶ فاز و ۱۵۰۰ واحد صنفی متشکل از واحدهای نمایشگاهی، خدماتی و تعمیرگاهی است. تعداد پارکینگ‌های رو باز آن سه هزار و ۵۰۰ عدد است.
  • میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این پروژه بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان است فاز اول پروژه به تعداد ۲۹۰ واحد درتابستان ۱۳۹۸ به بهره‌برداری رسید و پیش بینی می گردد پروژه تا سال ۱۳۹۹ بیش از ۷۰% پیشرفت و تا سال ۱۴۰۰ به صورت کامل آماده بهره‎برداری باشد
  • پیشرفت فیزیکی ساخت این پروژه عظیم به شرح ذیل است:

۱- لاین اول (B1):  تکمیل و آماده افتتاح می باشد.

۳۴ واحد نمایشگاهی         ۶ مورد واحد ویژه (خدماتی)                ۵۵ واحد تعمیرگاهی

۲- لاین دوم (B3): 100 واحد تعمیر گاهی و خدماتی عملیات آن به پایان رسیده است.

۳- لاین سوم (B4): 100 واحد تعمیر گاهی در شرف تکمیل است.

۱۰۰ واحد تعمیرگاهی در حال انجام نازک کاری و ۲۲ واحد تعمیرگاهی در حال اتمام نازک کاری است.

۴- لاین (B2): در حال انجام اسکلت و شروع سفت کاری است.

۵ واحد نمایشگاهی                 ۲ واحد ویژه (خدماتی)                      ۶۰ واحد تعمیرگاهی

اعتبار فاز اول پروژه

فاز نخست پروژه شهرک خودرو با اعتباری بالغ بر “هزار و چهل و پنج میلیارد ریال” مورد افتتاح و بهره‎برداری قرار گرفت. فاز نخست پروژه شهرک خودرو شامل ۲۸۸ واحد احداث شده است؛ و هم اکنون تعداد ۱۸۸ غرفه آماده بهره‎برداری است.

مزیت شهرک خودرو برای صاحبان مشاغل :

الف: امکان حضور همه خدمات مورد نیاز خودرو در یک مکان و در کنار یکدیگر

ب: امکان تهیه مغازه با هزینه مناسب و به صورت اقساط نسبت به واحد‎های داخل شهر در یک مکان با بازار کار مناسب

ج: کسب درآمد مناسب به واسطه حضور همه مردم شهر و درخواست کنندگان خدمات در مجموعه فراهم است

د: این شهرک قطب اقتصادی آینده است (به واسطه هم‎جواری با گمرک استان)

از مزایای دیگر این شهرک خودرویی موقعیت مکانی مناسب و دسترسی آسان به محور جاده  قدیم قم ـ تهران و آزادراه قم ـ تهران است و در نقطه‌ای از استان قم قرار گرفته است که سایر استان‌ها نیز به آن دسترسی سریع دارند همچنین وجود میدان میوه و تره‌بار در کنار این پروژه، یک موقعیت ویژه محسوب شده و این مکان را به قطب خدمات خودرویی بدل خواهد ساخت.»

باور مجموعه شهرداری بر این است که با راه‎اندازی این شهرک واحدهای آن به طرز قابل توجه‎ای رشد کرده و ارزش افزوده بالا نصیب آن خواهد شد و این صاحبان مشاغل و صنوف وابسته هستند که از هر لحاظ سود سرشاری نصیبشان خواهد شد.