28.9 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar

افتتاح سیستم تولید کود کمپوست

عنوان پروژه :
  • افتتاح و بهره برداری از سیستم خط تفکیک و تولید کود کمپوست شهر قم

مشخصات کلی پروژه :

۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار خط و با ابنیه و لوازم خارج از خط ۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال

با ظرفیت بکار گیری ۴۵ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰ نفر به صورت غیر مستقیم

اهداف پروژه :
۱. کاهش ۴۰ درصدی هزینه های دفن معادل سالانه ۲ میلیارد تومان
۲. جلوگیری از آلودگی آب و خاک
۳. جلوگیری از استهلاک تجهیزات و خودروهای حمل کننده پسماند
۴. مدیریت و کنترل شیرابه
۵. حفاظت و برخورداری از محیط زیستی پایدار و با کیفیت
۶. مدیریت پسماندهای شهری و ارتقای سطح بهداشت شهری

مشخصات خط :
در راستای اجرای مدیریت بهینه پسماند، راه‌اندازی مجتمع صنایع تبدیلی می‌تواند روشی موثر در زمینه تفکیک و جداسازی پسماندها باشد .
طراحی، ساخت و نصب سیستم خط بازیابی مواد پسماند Material Recovery Factory (MRF)   با ظرفیت روزانه ۳۰۰ تن پسماندهای  شهری در شهر قم اتفاق افتاد .
این سیستم متشکل از (اسلت: نوار انتقال پسماندهای حجیم، کیسه پاره‎کن، سرند ۱ و ۲ ، نوار زیرسرندی، اتاق تفکیک، نوار ریجکت).. می باشد که ظرفیت پذیرش ۳۰۰ تن پسماندهای شهری را دارا است.
پس از تخلیه پسماندها توسط ناوگان جمع‎آوری و انتقال در ورودی کارخانه که سالن دریافت نام دارد ۱۰ درصد اقلام حجیم (معادل ۳۰ تن از پسماندها ) شامل لاستیک، موکت و سنگ‎ها روی نوار جدا می‎شوند و وارد مرحله کیسه پاره‎کن شده و قریب به  ۸۰ درصد از کیسه‎ها در این فرایند پاره می‎شوند .
پسماندها وارد دو سرند دوار  می شوند که مجهز به سیستم Nife (تیغه) می باشند و مابقی کیسه ها نیز در داخل سرند پاره می شود، در این سرندها پسماندهای تر از خشک جدا می شوند و غربالگری پسماندها اتفاق می افتد، پسماندهای تر از طریق نوار زیرسرندی به منظور فرآیند تولید کود کمپوست به محوطه تخمیر منتقل می شوند.
توسط یک دستگاه هوادهی ویندرو ترنر مدل B 55 با ظرفیت هوا دهی ۴۰۰۰ مترمکعب در ساعت، حداکثر عرض توده ۵/۵ متر، حداکثر ارتفاع توده ۵/۲  در روز، فرآیند تولید کود که در آن مدت زمان ماند، فواصل هوادهی تعریف شده است انجام می‎گردد. در طول این دوره با انجام تست مشخصات فیزیکی، شیمیایی و بهداشتی کود کنترل می‎گردد.
پسماندهای خشک و حجیم وارد اتاقک تفکیک شده و حدود ۵ درصد آن که از نظر اقتصادی ارزشمند است  به صورت دستی جداسازی می شوند و الباقی جهت اتمام فرآیندهای آتی تبدیل پسماند ذخیره‎سازی می گردند.
بعد از عملیات ۴۵ روزه و گذشت زمان هوادهی و تخمیر، کود مربوطه برای به عمل آوری نهایی به سایت ماند انتقال داده می شود که پس از طی دوره زمانی مناسب و رسیدن کود نهایی جهت تولید و عرضه به بازار به دستگاه سیستم کود فاین انتقال داده می‎شود.
لازم به ذکر است کلیه عملیات بهره برداری از خط تحت نظارت فنی سازمان به بخش خصوصی برون سپاری گردیده است و بخش خصوصی از محل بازیافت جمع آوری شده از روی خط علاوه بر پرداخت هزینه‎های جاری خط ماهانه اجاره‎ای به سازمان پرداخت می‎نماید.
در بخش مرغوب‎سازی باقی مانده مواد غیر آلی مخلوط با کود، جدا شده و کود با کیفیت مرغوب جهت مصارف ویژه به بازار عرضه می‎شود.