37.1 C
شهر مقدس قم
۲۰ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar

معرفی خدمت «درخواست تمدید پروانه»

شهروند گرامی سلام

به صفحه معرفی خدمت «درخواست تمدید پروانه» خوش آمدید
در این صفحه قصد داریم شما را با این خدمت که یکی از خدمات پرکاربرد شهرداری به مردم می باشد، آشنا کنیم

تمدید پروانه چیست؟
مطابق با قوانین موضوعه، نظارت و کنترل امور ساخت و ساز بنا و ساختمان ها بر عهده شهرداری ها گذاشته شده است. بر همین اساس هر شهروندی که قصد داشته باشد اقدام به احداث، تغییر، توسعه، و تعمیر بنا و یا هر عملیاتی دیگری مربوط به ساختمان و املاک کند، می بایست ابتدا اقدام به اخذ مجوزات لازم از شهرداری بنمایدqomyar-web. «پروانه احداث» مجوزی است که به واسطه آن مالک یک ملک، اجازه پیدا می کند به میزان مشخصی ساختمان و بنا بر روی ملک خود را افزایش دهد. در پروانه صادر شده جهت ساخت و نوسازی، بر اساس شرایط و قوانین برای هر مرحله از ساخت‌وساز مهلتی مشخص‌شده است.
اگر به دلایل مختلف ساخت و ساز در زمان مشخص شده در پروانه احداث به پایان نرسید لازم است طبق ضوابط شهرداری قم نسبت به «تمدید پروانه ساخت» اقدام کنید.
بطور مثال طرح جامع و یا طرح تفصیلی شهر، ضوابط شورای عالی شهرسازی، پهنه بندی املاک، قیمت منطقه ای، مصوبات شورای اسلامی شهر و بسیاری دیگر از قوانین و ضوابط فرداستی، بر نوع و مشخصات پروانه صادر شده اثر گذار خواهند بود
همچنین مطابق با قوانین مربوطه، هر متقاضی بابت دریافت مجوز توسعه بنا، می بایست مبالغی را به عنوان عوارض به شهرداری محل خود بپردازد. این مبالغ مطابق با دستورالعمل ها و قوانین مربوطه صرف اداره امور شهر، توسعه، نگه داری، ایجاد ساختار عمران شهری (خیابان ها، پل ها، فضاهای سبز و …) و سایر امور مشخص شده می گردند.
برای تمدید پروانه ساخت و ساز، بررسی ها و اقدامات اولیه ای لازم است که در کنار هم، فرآیند تمدید پروانه را تشکیل می دهند. این مراحل از ثبت درخواست شروع و معمولا با بازدید ملک توسط کارشناس متخصص ادامه پیدا کرده و شامل مواردی مانند، بررسی تطبیق درخواست با طرح تفصیلی، بررسی تطبیق درخواست با ضوابط و قوانین موضوعه، محاسبات مالی، و… می گردد.
پس از تکمیل عملیات ساخت و ساز با صدور گواهی پایان کار ساختمان، توسط شهرداری فرآیند به اتمام می رسد. برای آشنایی با خدمت صدور گواهی پایان کار، از دکمه زیر استفاده نمایید
سرویس‎‌های شهرسازی

برای تمدید پروانه چه اقداماتی لازم است؟
تمدید پروانه توسط شهرداری صادر می شود و شهروندان برای دریافت این مجوز می توانند از روش های زیر برای اینکار اقدام نمایند :
۱- مراجعه حضوری:
برای تمدید پروانه ساخت و ساز، به طور معمول متقاضی می بایست به شهرداری منطقه مرتبط با ملک خود مراجعه نموده و اقدام به ثبت درخواست نماید. در این روش متقاضی به همراه اصل مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست به واحد شهرسازی مستقر در منطقه مربوطه مراجعه نموده و با تکمیل نمودن فرم درخواست، فرآیند درخواست خود را آغاز می نماید.

شما می توانید برای اطلاع از مدارک مورد نیاز برای این فرآیند از دکمه زیر استفاده نمایید.

و برای اطلاع از مراحل انجام فرآیند از دکمه زیر استفاده نمایید.

در صورتیکه منطقه مرتبط با ملک خود را نمی دانید می توانید با شماره تلفن ۱۳۷ (مرکز ارتباطات مردمی شهرداری) تماس گرفته و از همکاران ما راهنمایی بخواهید، همچنین می توانید برای همین منظور از سامانه «نقشه نمای شهر» استفاده نموده و از قسمت دسترسی سریع گزینه «منطقه بندی شهر» را انتخاب بفرمایید. برای ورود به سامانه «نقشه نما» از دکمه زیر استفاده بفرمایید

۲- ثبت درخواست الکترونیکی
هر یک از متقاضیان که تمایل داشته باشند می توانند بدون مراجعه حضوری به شهرداری، از طریق سامانه «میزخدمت الکترونیکی» اقدام به ثبت درخواست اولیه خود بنمایند. در این سامانه امکانات لازم برای ثبت درخواست های متقاضیان، و بارگزاری تصاویر مدارک مورد نیاز تعبیه شده است
البته فعلا بعضی از مراحل فرآیند بررسی و رسیدگی به درخواست، نیاز به حضور مالک در محل شهرداری دارد، اما تلاش شده است که در حدامکان بررسی ها و رسیدگی ها به صورت غیرحضوری انجام شده و نیاز کمتری به حضور متقاضیان در مناطق شهرداری باشد
امید است در آینده نزدیک شرایط ارایه این سرویس به صورت تمام الکترونیکی نیز فراهم گردد
مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست در سامانه الکترونیکی، در خود سامانه در ابتدای شروع ثبت درخواست به مراجعین اطلاع رسانی می گردد
برای استفاده از سامانه «میز خدمت الکترونیکی» می توانید از دکمه زیر استفاده نمایید، البته توجه داشت باشید که سامانه میزخدمت فعلا در شرایط آزمایشی بوده و سرویس ها و خدمات الکترونیکی به تدریج به آن افزوده خواهند شد.
۳- مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت
با هماهنگی های به عمل آمده، این امکان فراهم شده است که آن دسته از متقاضیان محترمی که امکان استفاده از سامانه «میزخدمت الکترونیکی» را ندارند و به هر دلیل تمایل ندارند به مناطق شهرداری نیز مراجعه نمایند، با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت منتخب، بخشی از خدمات مربوط به این درخواست را انجام دریافت نمایند مدارک مورد نیاز و مراحل انجام فرآیند در این روش نیز مشابه روش مراجعه حضوری به مناطق شهرداری می باشد.

برای تمدید پروانه چه مدارکی لازم است؟
در هنگام مراجعه حضوری به مناطق شهرداری و یا دفاتر پیشخوان لازم است، مدارک زیر را به همراه داشته باشید :
۱- اصل مدارک شناسایی و احراز هویت مانند : کارت ملی، شناسنامه
۲- اصل مدارک اثبات مالکیت مانند : سند مالکیت، بنچاق، وکالت خرید و فروش، قول نامه و …
۳- اصل وکالت نامه کاری ، در صورتیکه به وکالت از شخص دیگری اقدام به ثبت درخواست می نمایید
۴- اصل معرفی نامه ، در صورتیکه به نمایندگی از یک شخصیت حقوقی اقدام به ثبت درخواست می نمایید
فرآیند تمدید پروانه چه مراحلی دارد؟
این فرآیند شامل مراحل زیر می باشد :
۱- ثبت درخواست (حضوری، الکترونیکی، یا از طریق دفاتر پیشخوان) (ثبت درخواست الزاما و انحصارا توسط مالک ملک و یا وکیل و یا نماینده قانونی وی قابل انجام است)
۲- بررسی اولیه درخواست و مدارک ارایه شده
۳- بازدید از ملک و محل درخواست توسط کارشناس (در صورت نیاز)
۴- بررسی و تطبیق درخواست با شرایط ملک، قوانین و ضوابط موضوعه
۵- اعلام مقدار زیربنا و طبقات پروانه قابل صدور و عوارض مترتب بر آن
۶- ارجاع به مهندس (یا مهندسین) طراح و ناظر
۷- بررسی و کنترل نقشه های سازه، معماری، تاسیسات و … ارایه شده توسط مهندسین طراح
۸- صدور فیش بانکی و پرداخت آن توسط متقاضی
۹- صدور پروانه احداث بنا و تحویل به متقاضی
برای ورود سامانه میزخدمت و ثبت درخواست تمدید برنامه، می توانید از کلید زیر استفاده کنید.