26.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

هفتاد و سومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم برگزار شد

هفتاد و سومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم با حضور جلالی رییس شورا و دکتر سقاییان نژاد دوشنبه شب در ساختمان شهید باکری شورا برگزار سد.

لزوم افزایش سرانه‌های خدماتی و فرهنگی پردیسان
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم در این جلسه گفت: سرانه‌های خدماتی و فرهنگی و آموزشی پردیسان پایین بوده و به ناچار شهرداری مجبور به تمدید گواهی آموزشگاه‌های کاربری مسکونی است.
مجید اخوان دوشنبه شب در هفتاد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر قم که در سالن جلسات ساختمان شهید باکری برگزار شد، با اشاره به لایحه اخذ مجوز تمدید گواهی موقت سه ساله آموزشگاه‌ها در کاربری مسکونی در پردیسان اظهار کرد: با توجه به اینکه سرانه های خدماتی پردیسان پایین بوده و هنوز شکل نگرفته و تعهد وزارت راه و شهرسازی برای واگذاری ۲۵ درصد تجاری محقق نشده به ناچار متوسل به ماده ۳۷ به عنوان استفاده موقت شدیم که در آن هم برای یکبار استفاده مشخص شده که برای تمدید نیازمند نظر شورا هستیم.
وی با تاکید بر اینکه برای رفع کمبودهای پردیسان نیازمند تمدید این مصوبه هستیم، اذعان کرد: امیدواریم در دوره بعدی نیاز به تصویب و تمدید نبوده و مشکل پردیسان به صورت ریشه‌ای حل شود.
عضو شورای شهر قم همچنین با اشاره به تفریغ بودجه سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر گفت: این سازمان ۱۱ میلیارد تحقق درآمد دارد که نسبت به متمم ۹۳ درصد وصولی محقق شده است.
وی با بیان اینکه طی این مدت ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و حدود ۹۲ درصد هزینه شده است، تصریح کرد: سازمان بهسازی ۱۴۲ میلیون تومان مازاد درآمد نسبت به هزینه دارد.
اخوان بیان کرد: ارکان درآمدی سازمان بهسازی نیز خدمات پیمانکاری همچون بدنه‌سازی بافت فرسوده و تاریخی، اموال پاساژ الغدیر و…، اموال حاصل از فروش سرقفلی‌های قدیم است، البته ظرفیت سازمان بیش از این است که فعلا تحقق یافته است و قرار بود متولی ساماندهی میدان مطهری هم باشد که تغییراتی در وظایف سازمان صورت گرفت.
پردیسان از لحاظ فرهنگی و آموزشی در مضیقه است
عضو شورای اسلامی شهر قم گفت: در پردیسان از لحاظ فرهنگی و نیاز به آموزشگاه‌های فرهنگی در مضیقه هستیم و نیاز به ارائه خدمات ویژه به مردم این منطقه هستیم.
سیدمجتبی سبحانی ثابت با اشاره به بحث آموزشگاه‌های فعال در کاربری‌های مسکونی پردیسان اظهار کرد: در پردیسان از لحاظ فرهنگی و نیاز به آموزشگاه‌های فرهنگی در مضیقه هستیم و نیاز به ارائه خدمات ویژه به مردم این منطقه هستیم.
وی با اشاره به وضعیت واحد‌های آموزشی و فرهنگی پردیسان تصریح کرد: نباید به آموزشگاه‌های پردیسان به عنوان مجموعه‌هایی تجاری دیده شود چراکه این مجموعه‌ها بخش زیادی از کمبودها را رفع می‌کنند.
آموزش‌های ارائه‌شده توسط مؤسسات دارای گواهی موقت دسته‌بندی شود
عضو شورای شهر قم نیز در بخشی از این جلسه،با تأکید بر لایحه اخذ مجوز تمدید گواهی موقت سه‌ساله آموزشگاه‌ها در کاربری مسکونی در منطقه پردیسان بیان کرد: در صدور مجوزهای موقت در قالب ماده ۳۷ باید نوع آموزش‌ها و مؤسسات به‌درستی سنجیده شود چراکه در حال حاضر به دلیل عدم دسته‌بندی لازم در مورد نوع مؤسسات و آموزش‌های ارائه‌شده،شورای شهر قم مجبور به حرکت در تضاد با تعرفه‌های تعیین‌شده است.
زین‌العابدین قراچورلو با اشاره به لایحه اخذ مجوز تفریغ بودجه سال ۹۶ سازمان زیباسازی، بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر گفت: قانون مالیات‌های شهرداری حذف نشده بلکه ضریب آن صفر شده است، در حال حاضر در این سازمان هزینه و درآمد کاملاً محقق شده است.
عضو شورای شهر قم با تأکید بر لایحه اخذ مجوز تفریغ بودجه سال ۹۶ سازمان زیباسازی، بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر تصریح کرد: مازاد بر درآمد در سازمان‌هایی که بر مبنای هزینه و درآمد هستند معنایی ندارد چراکه این سازمان‌ها در حقیقت درآمدی به معنای واقعی درآمدزایی نداشته‌اند، در این سازمان چیزی به‌عنوان سود وجود نداشته و تمام فعالیت‌های صورت گرفته صرفاً بر مبنای درآمد و هزینه کرد صورت می‌گیرد.
سازمان زیباسازی، بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر از فلسفه وجودی خود فاصله گرفته است
محمود محرری عضو شورای شهر قم نیز در ادامه این جلسه، با اشاره لایحه اخذ مجوز تفریغ بودجه سال ۹۶ سازمان زیباسازی، بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر عنوان کرد: فلسفه وجودی این سازمان با وظایفی که در حال حاضر در این سازمان انجام می‌شود کاملاً در مغایرت قرار دارد.
وی با اشاره به لایحه اخذ مجوز تفریغ بودجه سال ۹۶ سازمان زیباسازی، بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر تأکید کرد: مأموریت اصلی این سازمان بافت فرسوده و پروژه‌های اطراف حرم مطهر بوده که متأسفانه هنوز اقدامات درخور توجهی توسط این سازمان انجام نگرفته است.
وی خاطرنشان کرد: این سازمان برای ساماندهی میدان مطهری و آرامستان قم می‌تواند ظرفیت مهمی باشد که امید می‌رود در بودجه سال ۹۸ به این ظرفیت‌ها و توان بالقوه موجود در این سازمان توجه بیشتری شود.
عضو شورای شهر قم نیز در ادامه این جلسه، با اشاره به لایحه اخذ مجوز تفریغ بودجه سال ۹۶ سازمان زیباسازی، بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر عنوان کرد: مسئولان کشوری باگذشت بیش از ۶ ماه هنوز اختیار اراضی ۳۲ و ۴۸ هکتاری هنوز به شهرداری و شورای شهر قم تفویض اختیار نشده است.
روح‌الله امراللهی ادامه داد: متأسفانه علی‌رغم قول‌های مساعد مسئولان وزارت راه و شهرسازی هنوز ابهامات ویژه‌ای درزمینهٔ واگذاری اراضی ۳۲ و ۴۸ هکتاری به شهرداری قم وجود داشته و برای رفع مشکلات موجود اقدام قابل‌توجهی  صورت نگرفته شده است.
گلایه مردم از نابسامانی‌های پروژه‌های مرکز شهر
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد آتش‌زر گفت: ما از دولت پول نمی‌خواهیم بلکه می‌خواهیم امکاناتی که در شهر وجود دارد را در اختیار شهرداری قرار داده تا بخشی از مشکلات مردم حل شود؛ اینهمه کار در شهر انجام می‌شود اما مردم وادی‌السلام، میدان مطهری و… را می‌بینند و از نابسامانی آنها گلایه دارند.
عضو شورای شهر قم با اشاره به بحث آموزشگاه‌های فعال در کاربری‌های مسکونی پردیسان اظهار کرد: این آموزشگاه‌ها هیچ‌کدام اقتصادی نیست و اکثر آنها خدماتی ارائه می‌کنند که منفعتی در آنها وجود ندارد؛ شورا برای مساله این آموزشگاه‌ها و مشکلات آنها باید فکری کند.
وی اذعان کرد: این آموزشگاه‌ها آموزش‌هایی چون خیاطی، زبان و… ارائه می‌کنند که هزینه‌ای که دریافت می‌شود بسیار پایین بوده و منفعت آنچنانی برای مردم ندارد.
رئیس شورای استان قم همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت فعالیت سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی حرم مطهر خاطرنشان کرد: ما در مرکز شهر مشکلات فراوان داریم و اگر امروز ورود نکنیم قطعا سال‌های آینده شرایط بدتر خواهد شد؛ سازمان بهسازی باید از کارهای فعلی بیرون آمده و وارد کارهای اساسی شهر شوند.
وی افزود: حدود ۲۵ سال است که وعده‌هایی از سوی وزارت مسکن داشتیم و هیچ‌کدام اجرایی نشده و به نظر من مشکل اصلی خود استان است؛ مجموعه ۴۸ هکتاری و ۳۸ هکتاری وجود دارد که اگر به شهرداری تحویل داده شود بستر کارهای بهتری برای شهر فراهم می‌شود.
آتش‌زر گفت: ما از دولت پول نمی‌خواهیم بلکه می‌خواهیم امکاناتی که در شهر وجود دارد را در اختیار شهرداری قرار داده تا بخشی از مشکلات مردم حل شود. اینهمه کار در شهر انجام می‌شود اما مردم وادی‌السلام، میدان مطهری و… را می‌بینند و از نابسامانی آنها گلایه دارند.