28.9 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار اداره کل ارتباطات

طرح علمداران خدمت/همه شهر عزادار حسین است/آمادگی همه ارکان شهرداری قم برای تاسوعا و عاشورای حسینی

تمام امکانات و ظرفیت‌های شهرداری قم برای برگزاری باشکوه آیین تاسوعا و عاشورای حسینی در قالب طرح جهادی«علمداران خدمت» پای‌کار تعظیم شعائر دینی آمده است.

به گزارش شهرنیوز، شهرداری قم همواره در خط مقدم فعالیت‌های فرهنگی در آیین‌های مذهبی قرار داشته و تعظیم شعائر دینی جزو اولویت‌های اصلی مجموعه مدیریت شهری است و به همین منظور از ابتدای ماه محرم بسترسازی جهت اقامه نماز باشکوه ظهر عاشورا، آماده‌سازی محیط پیرامونی مساجد و حسینیه‌ها، سیاه‌پوشانی، آذین‌بندی و آماده‌سازی ورودی‌های شهر، بازدیدهای ایمنی از ایستگاه‌های صلواتی و هیئات، صدور مجوز ایستگاه صلواتی، نصب پرچم‌های مشکلی، نصب المان‌های جدید محرم و برپایی ستادهای هشت‌گانه شهری برای خدمت‌رسانی مطلوب به عزاداران و سوگواران در دستور کار شهرداری قم قرارگرفته است.

با فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی، خدمات و فعالیت‌های شبانه‌روزی شهرداری قم به اوج خود رسیده و ستادهای نه‌گانه در مناطق مختلف شهر مشغول خدمات‌رسانی به زائران و سوگواران هستند.

با توجه به شناسایی و دسته‌بندی نقاط ضعف و قوت سال‌های گذشته در برگزاری آیین تاسوعا و عاشورای حسینی، ستادهای ۹ گانه شهرداری قم از ظهر امروز فعالیت شبانه‌روزی خود را آغاز کرده‌اند. شستشو و نظافت معابر، پاک‌سازی و جمع‌آوری زباله‌های شهری، همکاری با ایستگاه‌های صلواتی و دسته‌جات عزاداری و آماده‌سازی شهر برای اقامه باشکوه نماز ظهر عاشورا از مهم‌ترین اهداف ستادهای مجموعه مدیریت شهری است.

فعالیت شبانه‌روزی ستادهای نه‌گانه شهرداری

حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به‌عنوان کانون معنویت شهر قم ملجأ و نقطه اتصال اغلب دسته‌جات و هیئات مذهبی در تاسوعا و عاشورای حسینی است و به همین منظور برای خدمات‌رسانی جامع و متمرکز به عزاداران، ستاد مرکزی شهرداری قم در میدان آستانه در جوار حرم مطهر دایر و خدمات‌رسانی خود را آغاز کرده است.

ستاد منطقه یک شهری در تقاطع عمار یاسر و آیت‌الله طالقانی، منطقه دو در ساختمان زمزم در جنب بلوار عمار یاسر، منطقه سه در میدان بزرگ امام خمینی(ره)، منطقه ۴ تقاطع عمار یاسر و خیابان انقلاب، منطقه ۵ در مسجد مقدس جمکران و میدان انتظار، منطقه ۶ در امامزاده سید معصوم(ع)، منطقه هفت‌در میدان آستانه و میدان شهید مطهری و ستاد منطقه هشت نیز در پارکینگ ضلع شرقی حرم مطهر مشغول خدمات‌رسانی در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری به عزاداران حسینی برای برگزاری باشکوه آیین تاسوعا و عاشورا و تعظیم شعائر دینی هستند.

تهیه و توزیع ظروف جمع‌آوری زباله در بین هیات های مذهبی

همچنین آموزش مباحث مدیریت پسماند در سطح مساجد، طراحی و تولید مباحث آموزشی در شبکه‌های اجتماعی و نصب در حوزه فرهنگ مدیریت پسماند همزمان با ماه محرم در بین مساجد، تکایا و هیات مذهبی دنبال شده و توزیع کارتن پلاست در بین هیات های مذهبی و مساجد عملیاتی گشته است.

برای مدیریت بهتر حوزه پسماند در ایام محرم و صرفه‌جویی در هزینه‌های مالی مساجد و حسینیه‌ها تعاملات مطلوبی با یکی از شرکت‌های تولید محصولات پلاستیکی و توزیع در بین محافل سوگواری انجام گرفت که با استقبال محافل سوگواری همراه شد.

حال و هوای حسینی شهر قم

در ادامه اقدامات جهادی شهرداری قم ،۱۰ سازه قدیمی بیرق در میدان آستانه تعویض و ۲۰ بیرق جدید به‌جای آن نصب شد که این بیرق‌ها علاوه بر فضاسازی محیطی در هدایت مسیر دسته‌جات عزاداری نیز مؤثر بود.

برای فضاسازی بهتر محیطی و با توجه به اهمیت تبلیغات بصری ۱۷۵ المان نوری موجود در سطح شهر همزمان با آغاز ماه محرم به تم و پس‌زمینه متناسب با ایام سوگواری این ماه عزیز درآمد و در ادامه ۱۲ المان زنجیری به همراه کاسه سقا پس از رنگ‌آمیزی و آماده‌سازی در مناطق مختلف شهری نصب شد.

در بلوار پیامبر اعظم(ص) به‌عنوان بزرگ‌ترین بلوار معنوی کشور نیز تمام پرچم و المان‌های نوری به تم و پس‌زمینه محرم تغییر یافت و توزیع امانی اسپیس و پرچم در بین هیئات مذهبی نیز انجام گرفت.

به‌رسم قدردانی از نوکران بی‌ادعای مکتب اهل‌بیت(ع) همزمان با آغاز ماه محرم، مدیران شهری با حضور در منزل تعدادی از پیر غلامان حسینی(ع) از آن‌ها تقدیر و قدردانی نمودند.

گفتنی است فعالیت ستادهای ۹ گانه شهرداری قم از ظهر امروز آغاز و تا صبح روز هجدهم مردادماه جاری ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/****ش