33.3 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان میادین

آلودگی‌های صوتی که گوش‌خراش شده‌اند/ شهرک‌های صنوف و خودرو در قم فرصتی برای ساماندهی مشاغل مزاحم شهری

طبق کمیسیون بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، وظیفه ساماندهی مشاغل مزاحم شهری بر عهده شهرداری‌هاست که در این زمینه شهرداری قم با راه‌اندازی شهرک‌های صنوف و خودرو گام مؤثری برای ساماندهی این مشاغل برداشته است.

به گزارش شهرنیوز، با توسعه شهرها و افزایش جمعیت، ساخت شهرک‌های تخصصی یکی از برنامه‌هایی است که می‌تواند در ساماندهی صنوف و مشاغل به‌خصوص جمع‌آوری مشاغل مزاحم بسیار تأثیر داشته باشد.

در شهر قم نیز شهرک صنوف و شهرک خودرویی ایجادشده و شهرداری در حال انتقال مشاغل و صنوف به این شهرک‌ها است.

شهرک صنوف در سه فاز و مساحت ۱۳۶ هکتار طراحی‌شده و فاز نخست آن شامل ۳۸۵ واحد از صنف آهن و فولاد است و تا امروز ۳۱۰ واحد تکمیل‌شده و ۲۰۰ واحد از مجموعه بازار آهن به‌صورت کامل فعال‌شده است.

در کل، این شهرک شامل ۱۶۰۴ واحد بوده که ۱۳۰۰ واحد از آن واگذارشده است، که ۹۷۶ واحد مربوط به درب و پنجره سازها و بیش از۳۸۵ واحد آهن‌فروش‌ها است.

همچنین شهرک خودرویی نیز با ۱۴۰۴ واحد شامل ۹۱۱ واحد تعمیرگاهی، ۱۹۷ واحد نمایشگاهی به همراه ۲۹۶ واحد خدماتی در حال احداث است و لاینB1 تا لاین B6 به‌صورت کامل تحویل متقاضیان شده و مابقی لاین‌ها به‌صورت میانگین ۶۰ درصد پیشرفت داشته و به‌زودی به صنوف وابسته به خودرو تحویل داده می‌شود.

در همین زمینه لازم است شهروندان بدانند با توجه به بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون‌گذاری جلوگیری از ایجاد و تأسیس کلیه اماکن که در محدوده شهری به نحوی موجب بروز مزاحمت و برای ساکنین شهر را فراهم می‌کند به شهرداری محول شده است.

شهرداری نیز به‌تبع آن مراتب را به صاحبان صنوف مزاحم ابلاغ و در صورت اعتراض می‌توانند ظرف ۱۰ روز اعتراض خود را به کمیسیون  بند ۲۰ تسلیم کنند.

نکته قابل‌توجه این است که رأی کمیسیون قطعی و لازم‌الاجرا است و پس از اتمام فرجه و عدم اعتراض نامبردگان یا تأیید نظر شهرداری توسط کمیسیون مبنی بر تشخیص وجود مزاحمت، شهرداری به‌وسیله مأموران خود از طریق خدمات شهری راسا به تعطیلی یا انتقال آن به خارج از شهر اقدام خواهد نمود که در این راستا تعامل و هماهنگی دادستان و نیروی انتظامی محل ضرورت دارد.

پس طبق قانون شهروندان می‌توانند برای بیان شکایت از آلودگی‌های صوتی ناشی از مغازه‌های آهنگری، صافکاری نجاری و غیره به شهرداری مراجعه کنید.

انتهای پیام/****ن