29.4 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

نبود منابع مالی و درآمدهای پایدار مشکل شهرهای کوچک و اقماری

رئیس شورای اسلامی استان قم با تأکید بر اجرای مدیریت یکپارچه شهری در کشور گفت: باید برای توانمندسازی شهرداری‌های کوچک و ایجاد منابع مالی پایدار، موانع قانونی برطرف شود.

به گزارش شهرنیوز، ماشاالله سعادتمند در جلسه هم‌اندیشی شورهای اسلامی استان قم که در فرمانداری قم برگزار شد، به اهمیت و جایگاه شورای عالی استان‌ها در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: این شورا به‌عنوان یکی از نهادهای فرادست و عالی در کشور وظایفی در قانون دارد که می‌توانیم از آن در پیشبرد اهداف شوراها استفاده کنیم.

وی فضای دوره ششم شوراها را مثبت ارزیابی کرد و افزود: با هماهنگی که در سران سه قوه وجود دارد و شورای عالی استان‌ها توانسته ارتباط خوبی با دولت، قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی برقرار کند که می‌توانیم اهداف شورا را در کشور محقق کنیم.

رئیس شورای اسلامی استان قم مشکلات شوراها را بسیار دانست و ابراز کرد: برای حل این مشکلات نیاز به همفکری و اندیشی در کشور بوده و باید راهکارهایی عملی و اجرایی برای آن پیدا کنیم تا کار مردم انجام‌شده که در این مسیر بزرگ‌ترین مشکل اعضای شوراها در شهرهای اقماری و کوچک است.

وی مشکل شهرهای کوچک را نبود منابع مالی و درآمدهای پایدار عنوان کرد و گفت: امروز شرایط خوبی برای فعالیت شهرداری‌ها در شهرهای کوچک وجود نداشته و نقدینگی کافی برای کارهای عمرانی و کارهای روزمره وجود ندارد و باید برای آن راهکاری پیدا کنیم تا اداره امور دهداری‌ها آسان شده و موانع قانونی برطرف شود.

سعادتمند تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات شوراها عدم امکان تصمیم‌گیری در شهرهای کوچک با هماهنگی شوراها بوده و ما شاهد تصمیماتی هستیم که در جای دیگری گرفته می‌شود و دهداری‌ها و شهرداری‌ها مجری این تصمیمات می‌شوند و دستگاه‌های دیگر تصمیم گیر هستند و به مدیریت شهری ضربه وارد می‌کند.

وی به مدیریت یکپارچه شهری اشاره و یادآور شد: مدیریت یکپارچه شهری می‌تواند بخشی از این مشکل را حل کرده و خوشبختانه برای تحقق این امر در کشور اراده‌ای واحد وجود داشته و ازنظر قانونی کارها در حال پیگیری است.

انتهای پیام/****ن