25.3 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

خودکفایی ایران الگویی برای جهان است/ پیروی از ایران عامل تشکیل قدرت جهانی می‌شود

شهردار شهر نیامی کشور نیجر با تأکید بر پیشرفت و توسعه ایران گفت: خودکفایی ایران الگویی برای جهان بوده و اگر تمام کشورهای اسلامی از ایران پیروی می‌کردند، می‌توانستیم قدرت بزرگی را در جهان اسلام و در مقابل استکبار تشکیل دهیم.

به گزارش شهرنیوز، اومرو دوگاری مومونی امروز در دیدار با دکتر سید مرتضی سقاییان‌نژاد شهردار قم به توسعه ایران و شهر قم اشاره کرد و اظهار داشت: توسعه شهر قم و کشور ایران برای من بسیار جالب بوده و تا زمانی که به ایران نیامده بودم چنین تصوری ازاینجا نداشته و شگفت‌زده شده‌ایم.

وی مشکلات سیاسی ایران را موردتوجه قرارداد و افزود: تحریم‌ها باعث شده پیشرفت و توسعه ایران سرعت پیداکرده و نتوانسته مانعی برای ایران ایجاد کند و استعدادهای ایرانیان را شکوفا کرده و معتقدیم اگر تمام کشورهای اسلامی از ایران پیروی می‌کردند ،می‌توانستیم قدرت بزرگی را در جهان اسلام و در مقابل استکبار تشکیل دهیم.

شهردار نیامی تصریح کرد: پیشرفت ایران برای کشور نیجر الگو بوده و در بخش‌های مختلف می‌تواند راهنمای بسیاری از کشورها باشد؛ کشور نیجر نیز چالش‌هایی داشته که ما سعی می‌کنیم از تجربیات ایران در حل این مشکلات استفاده کنیم.

وی به چهار نقطه قوت شهر قم اشاره کرد و گفت: باوجود کویری بودن شهر قم امروز این شهر یکی از شهرهای سرسبز کشور بوده و این نکته بسیار مهمی در این شهر است و هم‌اکنون یکی از موضوعات ما حفظ محیط‌زیست بوده و ما می‌توانیم از این تجربه شما استفاده کنیم.

مومونی ادامه داد: نظافت و توسعه اقتصادی شهر نقاط مثبت دیگر شهر قم بوده و مدیریت خوب آن چهارمین ویژگی این شهر است که برای ما قابل‌توجه و بسیار آموزنده خواهد بود، همچنین داشتن تاریخ غنی و تمدن کهن باعث شده توجه جهانیان را به خود جلب کند.

وی هدف این سفر را امضا تفاهم‌نامه و قراردادهای مختلف اعلام و بیان کرد: ارتباطات کشور ایران و نیجر از سال ۱۹۷۴ تا امروز برقرار بوده و می‌خواهیم ارتباطات بین شهرها نیز برقرار شود و از سطح بین دو کشور به ارتباط بین شهرها گسترش پیدا کند.

شهردار نیامی خاطرنشان کرد: ارتباط بین شهرها می‌تواند به ارتباط نزدیک‌تر بین مردم دو کشور کمک کرده و شهر نیامی و کشور نیجر بیش از ۳ دهه است که میزان تولیدات و فرهنگ کشور ایران است و ایران با تأسیس یک بیمارستان و ۳ دانشگاه تأثرات زیادی در این کشور داشته است.

وی ارتباط بین دو کشور و شهرهای نیامی و قم را در توسعه نیجر مؤثر خواند و تأکید کرد: توسعه اقتصادی شهر قم می‌تواند در خودکفایی شهر نیامی نیز تأثیر داشته و به ما کمک کند تا پیشرفت کنیم.

انتهای پیام/****ن