33.3 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

هدایت نقدینگی بخش خصوصی به پروژه‌های شهری/استفاده حداقلی از ظرفیت شوراها/ ایجاد شورای حل اختلاف مدیریت شهری

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: با برنامه‌ریزی و تعاملات انجام‌شده با اتاق بازرگانی کشور مقدمات هدایت نقدینگی بخش خصوصی در پروژه‌های مدیریت شهری در حال نهایی شدن است.

به گزارش شهرنیوز، پرویز سروری در دیدار با تولیت مسجد مقدس جمکران، اظهار داشت: شورا یک ظرفیت عظیم و بی‌نظیر در کشور بوده و فعالیت افزون بر ۱۲۰ هزار نفر در قالب شوراهای اسلامی شهر و روستا ظرفیت بی‌نظیری در مباحث فرهنگی، سیاسی و امنیتی به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون از ظرفیت شوراهای اسلامی شهر و روستا استفاده حداقلی می‌شود، ابراز کرد: یکی از عوامل مهم آن تولد نارس شوراهای اسلامی شهر و روستا به خاطر همزمانی آن با دوران جنگ تحمیلی بود که ۲۰ سال فعالیت آن را به تأخیر انداخت.

رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: تلاش شورای عالی استان‌ها به فعلیت رساندن جایگاه شوراها و عملیاتی کردن جایگاه مردم در امر تصمیم‌گیری و تصمیم سازی است؛ طبق برآورد انجام‌شده در سال گذشته حجم تخلفات شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور کمتر از چهار دهم درصد بوده، درحالی‌که تصور عمومی مردم بر بالا بودن میزان تخلفات در این نهاد است.

وی با تأکید بر اینکه آموزش حلقه گمشده شورای اسلامی شهر و روستا در کشور است که نتیجه به ایجاد تخلفات یا تصمیمات غلط منتج می‌شود، یادآور شد: ایجاد الزام برای آموزش اعضای شورای اسلامی شهر و روستا یکی از برنامه‌های کلان شوراهای عالی استان‌ها است و در قالب این طرح که به‌زودی لایحه آن به مجلس ارائه می‌شود هیچ عضوی بدون دریافت گواهی‌نامه آموزشی اجازه نشستن بر صندلی شوراها را نخواهد داشت.

سروری تصریح کرد: هیچ تشکیلات ساختاری و نظام‌مندی در شورای عالی استان‌های کشور وجود ندارد و هنوز آیین‌نامه‌های موردنظر تصویب نشده و این نهاد همچنان از خلأهای قانونی رنج می‌برد.

رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: هم‌اکنون بالاترین سطح تعاملات با سران قوا در حال انجام است و ایجاد شورای حل اختلاف مدیریت شهری و استفاده قوه قضاییه از ظرفیت شوراهای اسلامی شهر و روستا جهت سازش بین مردم دو مورد از اولویت‌های مهم این نهاد است.

وی با بیان اینکه شورای عالی استان‌ها دومین پارلمان در جمهوری اسلامی تلقی شده است، خاطرنشان کرد: یکی از خلأهای کنونی این نهاد این بوده که طرح‌های شورای عالی استان‌ها در مجلس شورای اسلامی مانند سایر طرح‌های عمومی برخورد می‌شود و گاهی طرح‌های این نهاد سال‌ها در صف انتظار می‌ماند و جایگاه و حساسیت زمان تصویب خود را از دست می‌دهد.

سروری اذعان کرد: با برنامه‌ریزی و تعاملات انجام‌شده با اتاق بازرگانی کشور مقدمات هدایت نقدینگی بخش خصوصی در پروژه‌های مدیریت شهری در حال نهایی شدن است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت مساله مدیریت یکپارچه شهری، تصریح کرد: طرح آزمایشی مدیریت یکپارچه شهری به‌عنوان یکی از دغدغه‌های همیشگی مدیریت شهری به‌زودی در شهر گلستان برای کاهش هزینه‌های دولت به‌صورت پایلوت اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام/****ش