36.4 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
تولیدی

نقش مهم مشارکت شهروندان در موفقیت طرح‌های محیط‌زیست شهری/اجرای طرح ساختمان‌های سبز در قم نمونه کاملی از مردم مداری است

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم، مشارکت‌پذیری شهروندان را عامل اساسی در موفقیت طرح‌های مرتبط با محیط‌زیست شهری عنوان کرد و خواستار مشارکت همه‌جانبه شهروندان با خادمین شهر در اجرای طرح‌های زیست‌محیطی شد.

مهدی اصفهانیان مقدم در حاشیه برگزاری جلسه با مدیرعامل صندوق ملی محیط‌زیست در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به اجرای طرح حمایت از احداث و توسعه ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست با عنوان ساختمان‌های سبز توسط شهرداری قم اظهار داشت: شهرداری  قم برای نخستین بار در کشور اقدام به اجرای طرح حمایت از احداث و توسعه ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست نموده است.

وی با بیان اینکه در این طرح شهرداری قم با ارائه مشوق‌های متنوع از شهروندان و یا اشخاص حقیقی و حقوقی که برای انجام اقدامات زیست‌محیطی در حوزه‌های مدیریت مصرف آب و انرژی در ساختمان‌ها، مدیریت پسماند از مبدأ و توسعه فضاهای سبز در ساختمان‌های خود اقدام کنند، حمایت می‌نماید، افزود: اعطای تخفیف تا سقف ۵۰ درصد در هزینه‌های عوارض ساختمانی یکی از این مشوق‌ها است.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم گفت: اجرای این طرح نمونه کامل و عملیاتی از رویکرد دانش‌محوری و مردم مداری حوزه معاونت محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم در راستای افزایش کیفیت محیط‌زیست شهری در محیط‌های مسکونی شهر و موضوعات مرتبط با افزایش سلامت شهروندان و ازجمله برنامه‌های جدی شهرداری قم در جهت تلاش برای تحقق اهدافی که منتج به افزایش کیفیت در محیط زندگی شهروندان است.

وی با تأکید بر اینکه مسائل و مشکلات محیط‌زیستی مربوط به هوا، انرژی، پسماند و خصوصاً آب در برخی از نقاط کشور موجب بروز مسائل جدی برای زندگی مردم شده است، ابراز کرد: در این زمینه عدم وجود برنامه‌های عملیاتی مدون در حوزه‌های مربوط به خدمات محیط‌زیستی در محیط‌های شهری، می‌تواند سبب تشدید و بحرانی شدن این شرایط شود.

اصفهانیان مقدم از اجرای برنامه‌های متنوع در این خصوص در حوزه محیط‌زیست و خدمات شهری معاونت و سازمان‌های تابعه شهرداری خبر داد و یادآور شد: برخورداری از شهر و محیط زندگی سالم منوط به آن بوده که شهرداری، شهروندان و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و مسئول در این زمینه به همراه نخبگان علمی و اجرایی شهر با تعامل و همکاری در کنار یکدیگر قرار گرفته و مجددانه برای تحقق برنامه‌های توسعه محور در زمینه‌های زیست‌محیطی همکاری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: در فرآیند اجرای این طرح، حمایت همه‌جانبه از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه‌های انرژی، آب، مدیریت پسماند خواهد شد و می‌توان از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت حل مشکلات محیط‌زیست شهری بهره برد.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری قم، مشارکت‌پذیری شهروندان را عامل اساسی در موفقیت طرح‌های مرتبط با محیط‌زیست شهری عنوان کرد و خواستار مشارکت همه‌جانبه شهروندان با خادمین شهر در اجرای طرح‌های زیست‌محیطی در حوزه مدیریت پسماند، توسعه فضای سبز، تفکیک زباله از مبدأ و بازیافت آن و استفاده از حمل‌ونقل غیر موتوری در راستای در سالم‌سازی محیط‌زیست شهری شد.

انتهای پیام/****