37.7 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار عمومی

شهرداری قم به تعهدات خود در ساماندهی بازار کهنه عمل کرده است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم با بیان اینکه شهرداری با کف‌سازی بازار کهنه به تعهدات خود عمل کرده است، گفت: مشارکت و همراهی کسبه، دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی در احیای بازار سنتی قم مورد تأکید است.

به گزارش شهرنیوز، علیرضا ارجمندی  با اشاره به بازدید میدانی مدیرکل امور شهری، روستایی و شوراهای استاندار، معاون دادستان و برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی و خدماتی و شرکت‌های زیرساخت استان  از بازار کهنه قم اظهار داشت: مباحث زیربنایی، امنیت و ایمنی محیط بازار ازجمله مشکلات و درخواست‌های مطرح‌شده از سوی بازاریان و کسبه در این بازدید بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم افزود: معارضاتی در حوزه آب، برق و گاز وجود دارد، که در بازدید میدانی، این معارض‌ها برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه جانمایی علمک‌ها و لوله‌کشی‌های گاز شهری مغازه‌ها و منازل مسکونی در مسیر طرح و همچنین سامان‌دهی سیم‌های برق و تلفن بر اساس نظرات کارشناسان میراث‌فرهنگی، برخی مصوبات بازدید میدانی دستگاه‌های اجرای استان از بازار کهنه قم بود، گفت: همچنین موضوع انتقال اصناف مزاحم و حذف ترافیک از بازار کهنه برای حراست از این بنای تاریخی در این بازدید میدانی تأکید شد.

ارجمندی با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری شهرداری قم و اداره‌کل میراث‌فرهنگی در سامان‌دهی مجموعه تاریخی بازار قم ابراز کرد: طبق تعهدات میراث‌فرهنگی در این تفاهم‌نامه، عملیات مرمت سقف و بام مجموعه بازار تاریخی قم شامل بازار کهنه، نو و تیمچه با هزینه حدود ۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی و استانی آغاز شد.

وی با بیان اینکه شهرداری با کف‌سازی بازار کهنه به تعهدات خود عمل کرده است، گفت: مشارکت و همراهی کسبه، دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی در احیای بازار سنتی قم مورد تأکید است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قم از مشارکت این اداره‌کل  با کسبه بازار تاریخی برای ساخت درهای چوبی مغازه‌ها خبر داد و گفت: در قالب طرح مرمت مشارکتی اداره‌کل با مالکان، ۵۰ درصد از هزینه‌ها تأمین می‌شود.

وی بازار سنتی قم را بخشی از هویت تاریخی و شناسنامه شهر دانست و افزود: بازار کهنه قم برای سامان‌دهی و تبدیل‌شدن به بازارچه دائمی صنایع‌دستی نیازمند تسهیلات و همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی است.

ارجمندی واقع‌شدن بازار کهنه در محور مسجد جامع_مدرسه جهانگیرخان تا مجموعه چهل اختران را یک محور گردشگری عنوان کرد و گفت: با بهسازی و زیباسازی فضای بازار تاریخی می‌توان جذابیت‌های بصری را برای گردشگران به ارمغان آورد.

بازار نو و کهنه به شماره ۱۹۳۷ و تیمچه بزرگ با شماره ۱۹۰۲ اواخر سال ۱۳۷۶ به ثبت ملی میراث فرهنگی رسیده است.

انتهای پیام/