35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
تولیدی

گورستان صرم میراث ماندگار تاریخی قم/ وضعیت تاریخی و باستانی قم ناشناخته است

معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم گفت: گورستان صرم 500 سال در دوره عصر آهن یکی مهم‌ترین قبرستان‌هایی است که دارای تداوم در تدفین بوده است.

به گزارش شهرنیوز، عمار کاووسی امروز در اولین نشست تخصصی بررسی جایگاه فرهنگ و تمدن قم و شیراز در افق تمدن اسلامی ایرانی که در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد، اظهار داشت: قم دارای تاریخ و تمدنی بیش از ۷ هزارساله دارد و قم از معدود شهرهایی بوده که دارای پیوستگی سکونت در مرکز شهر است که وجود آب رودخانه قمرود، مراکز تجاری و خدماتی از عوامل مهم آن است.

وی با اشاره به اثر باستانی گورستان صرم متعلق به عصر آهن، یادآور شد: این دوره همزمان با کوچ اقوام آریایی به فلات ایران است که یکی از ویژگی‌های این دوره این بوده که گورستان‌ها خارج از محدوده شهری احداث‌شده است، درحالی‌که در دوره‌های قدیمی‌تر گورستان‌ها در کف منازل و مجاورت خانه‌ها انجام می‌گرفته است.

معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قم ابراز کرد: یکی از ویژگی‌های این دوره تنوع سفال‌های مردم عصر آهن است؛ تپه صرم در حدفاصل بین روستای خورآباد و صرم واقع‌شده است که چند سال گذشته در قالب احداث یک جاده محلی به‌صورت اتفاقی کشف‌شده است.

به گفته وی، این گورستان دارای تنوع بسیار زیاد در شیوع تدفین و معماری قبور است؛ این گورستان دارای ۱۳ مدل معماری قبور است که کمتر در گورستان‌های عصر آهن وجود دارد.

کاووسی ادامه داد: یکی از رایج‌ترین انواع تدفین در دوران پیش‌ازتاریخ و عصر آهن ” چاله تدفین ساده” است که در تپه گورستان صرم این مدل از معماری قبور روال معمولی دارد.  مردم آن دوره بر مبنای عقاید و باورهای خود هدایایی مانند ظروف سفالی، زیورآلات، ابزار جنگ و غیره را در داخل قبور قرار می‌دادند که تعداد این ابزارآلات ارتباط مستقیمی با جایگاه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی فردی متوفی داشته است.

وی اضافه کرد: به دلیل ترکیبات موجود در تپه صرم مانند گچ و آهک بسیاری از اسکلت‌های این گورستان نابودشده و تنها بخشی از اسکلت‌ها به‌صورت محدود باقی‌مانده است؛ یکی از ویژگی‌های این گورستان تدفین‌های دونفره است.

معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم یادآور شد: تدفین یک چینه خشتی، تدفین چاله ساده، تدفین دوچینه خشتی، تدفین سه چینه خشتی، تدفین چهار چینه خشتی، تدفین طاق ضربی، تدفین دورچین سنگی، تدفین خرپشته‌ای و تدفین چلیپایی انواع معماری قبور گورستان صرم قم متعلق به عصر آهن در حدود ۳۵۰۰ سال و بیشتر از آن است.

وی با بیان اینکه تپه قلی درویش یکی از شهرهای پیشرفته عصر آهن بوده است، اظهار داشت: تپه قلی درویش یک شهر کامل عصر آهن در حدود ۷ هزار سال پیش است و احتمال می‌رود گورستان صرم در فاصله ۸ کیلومتری از آن، قبرستان ساکنان قلی درویش باشد و اگر این فرضیه اثبات شود، تئوری‌های قبلی که معتقد بود گورستان صرم متعلق به اقوام کوچ‌نشین بوده زیرسوال می‌رود.

کاووسی یادآور شد: تنوع معماری قبور گورستان صرم می‌تواند به دلیل تداوم زمانی در تدفین اموات در این محل در یک بازده زمانی ۵۰۰ ساله به‌هم‌پیوسته باشد.

وی با بیان اینکه دوره‌های تاریخی پیش از اسلام قم تاکنون به‌درستی معرفی و شناخته‌نشده است، اظهار کرد: قدیمی‌ترین آتشدان کشف‌شده در ایران که نماد یکتاپرستی است در تپه قلی درویش قم قرار دارد و ما معتقدیم آیین یکتاپرستی و زرتشتی اولین بار از شهر قم آغازشده است.

انتهای پیام/ش