35.9 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار عمومی

ازدیاد چشمگیر موش‌های فاضلابی در قم/آغاز طرح حل معضل موش‌ها با همکاری ویژه شهرداری قم

مدیر امور شهری، روستایی و شوراهای استانداری قم با تأکید بر ورود جدی و پرقدرت شهرداری قم در حل معضل موش‌ها در شهر قم، گفت: علاوه بر نیروی انسانی و تجهیزات کارآمد شهرداری قم، سازمان جهاد کشاورزی در خصوص پاک‌سازی انهار، شرکت آب و فاضلاب در خصوص مدیریت فاضلاب‌های شهری، دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت جهت صدور اخطار و تذکرات لازم به صنوف مختلف در اجرای این طرح همکاری دارند.

ابراهیم ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به معضل زیادشدن موش‌ها در سطح کشور و استان و مزاحمت‌های ایجادشده برای مردم طی هفته‌های اخیر، اظهار داشت: استانداری قم از چندین هفته قبل بر اساس اطلاعات سامانه ۱۳۷ شهرداری قم و بازدیدهای میدانی از سطح شهر، نسبت به‌ضرورت مبارزه و حل چالش تردد این جانوران به جمع‌بندی رسیده است.

مدیر امور شهری، روستایی و شوراهای استانداری قم ادامه داد: این طرح هم‌اکنون به‌صورت پایلوت در منطقه سه شهرداری قم آغاز شده و پس از بررسی خروجی اقدامات و احصا نقاط ضعف و قوت در تمام منطق هشت‌گانه شهری تعمیم داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه مساله ازدیاد موش‌ها یک مشکل جهانی بوده و روند ازدیاد این جانوران در شهرهایی بزرگ جهان مشترک می‌باشد، گفت: مبارزه فیزیکی در گام اول این طرح برای تخریب لانه و جلوگیری از تغذیه این جانوران از پسماندهای شهری به‌خصوص پسماند برخی مشاغل موردعلاقه موش‌ها می‌باشد.

ملکی با تأکید بر ورود جدی و پرقدرت شهرداری قم در حل معضل موش‌ها در شهر قم، ابراز داشت: علاوه بر نیروی انسانی و تجهیزات کارآمد شهرداری قم، سازمان جهاد کشاورزی در خصوص پاک‌سازی انهار، شرکت آب و فاضلاب در خصوص مدیریت فاضلاب‌های شهری، دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت جهت صدور اخطار و تذکرات لازم به صنوف مختلف در اجرای این طرح همکاری دارند.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل بروز و شیوع بیماری‌های نوظهور در شهرهای بزرگ یکسان شدن محیط زندگی انسان و سایر جانوران ازجمله موش‌هاست، اضافه کرد: طبق بررسی‌های کارشناسان موش‌های موجود در شهر قم از نوع نرم یک بوده که تکثیر آن به شدت بالاست و دست‌کم حدود هر بیست ۴ بچه موش به دنیا می‌آورند.

انتهای پیام/****ش