35.4 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

لزوم توجه خاص به قم برای ادامه مسیر توسعه عمرانی و فرهنگی/ تدوین طرح جامع فرهنگی در شهرداری قم

شهردار قم خواستار مطالبه حقوق مردم و حرکت مسئولان شهر و استان در مسیر تأمین نیازهای قم شد و گفت: قم بیش از آن که به قوانین خاص نیاز داشته باشد، به تفویض اختیارات و توجه ویژه در سطح کشور نیاز دارد.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سیدمرتضی سقائیان نژاد با اشاره به ویژه بودن شهر مقدس قم از جهات مختلف اظهار کرد: قم کانون ظهور و گسترش تفکر شیعی است، ضمن آن که جایگاه قم از نظر مذهبی و سیاسی نیز قابل مقایسه با دیگر شهرها حتی پایتخت کشور نیست.

وی افزود: قم به دلیل همین ویژگی‌ها در روزگار پهلوی مورد ظلم قرار گرفت و محرومیت بر آن تحمیل شد و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی نیز برخی ملاحظات مانع از رسیدگی شایسته به این شهر شد و نیازها و مشکلات انباشته سبب شد تا قم در عرصه توسعه امکانات و زیرساخت‌‌های شهری و در مقایسه با دیگر شهرهای کشور، پیشرفت قابل توجهی نداشته باشد.

شهردار قم ادامه داد: اگر بخواهیم به پیشینه این موضوع نگاه کنیم باید بگوییم تصمیم برای تبدیل قم به یک استان، اراده‌ای بود که در پاسخ به همین نیازها شکل‌گرفت و مقام معظم رهبری بر همین اساس در این عرصه ایفای نقش کردند تا سیاست محرومیت زدایی از قم در عمل پیگیری و دنبال شود.

سقائیان نژاد اضافه کرد: البته این پایان ماجرا نبود و قم در شرایطی به استان تبدیل شد که امکانات لازم مانند شهرهای اقماری برخوردار، منابع طبیعی ثروت آفرین و همچنین صنایع برای درآمدزایی، تأمین هزینه از درون و ایجاد خودکفایی را نداشت، به بیان دیگر قم پس از استان شدن، استانی کوچک با شهری بسیار مهم اما بدون منابع کافی تأمین‌ کننده اقتصادی بود.

وی علم و دانش را محصول و سوغات قم دانست و گفت: نباید از یاد بُرد که اگر ارزش‌گذاری برای تولید علم و دانش ارزشمند در قم صورت نگیرد، این شهر مشکلات بسیاری برای ایستادن روی پای خودش خواهد داشت.

شهردار قم گفت: تردیدی نیست که قم بیش از آن که به قوانین خاص خودش نیاز داشته باشد، به تفویض اختیارات و نگاه ویژه در سطح کشور نیاز دارد، به عبارت دیگر اگر در بسیاری از مسائل، اختیارات به محدوده استان تفویض شود، می‌توان منابعی خلق کرد که در مسیر آبادانی قم مؤثر جلوه کند اما این در حالی است که در موارد مختلف از جمله در مسائل مرتبط با ستاد بازآفرینی شهری، بارها موضوعاتی به قم تفویض شده است اما دوباره این اختیارات از قم گرفته شده است.

وی با تأکید بر اینکه اگر شهرها نتوانند در درون خودشان تصمیم‌گیری کنند، مشکلات انباشته به سادگی برطرف نخواهد شد بیان کرد: قطعا توجه ویژه به شهر قم نیاز و ضرورت امروز کشور و جهان تشیع است.

سقائیان نژاد افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب خدمت به قم را خدمت به آبروی نظام می دانند، می توان نتیجه گرفت که نباید مسائل این شهر را در قد و اندازه شهری با یک ‌میلیون و اندی جمعیت دید، بلکه باید نگاهی متناسب با حفظ آبرو و جایگاه نظام به قم داشت.

شهردار قم ادامه داد: از طرف دیگر، نقش ‌آفرینی بین‌ المللی قم نیز موضوعی نیست که از نظرها دور باشد، به‌ویژه آن که طلاب علوم دینی از بیش از ۱۲۰ کشور در این شهر نماینده دارند که می‌توانند مبلغان کارآمدی برای نظام اسلامی در کشور خودشان باشند.

وی وجود حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران و برگزاری آیین‌های میلیونی در آنها را یکی از جلوه‌ های خاص قم دانست و گفت: باید اذعان کرد که مجموعه مدیریت شهری و استانی در مدیریت این آیین‌های استثنایی و بین المللی تنها مانده‌اند و بسیاری از حمایت‌های لازم برای ارتقای سطح خدمت‌رسانی به زائران صورت نمی‌پذیرد.

سقائیان‌نژاد با اشاره به اهمیت توجه به نقش آفرینی فرهنگی شهر قم در سراسر کشور افزود: در این راستا شهرداری قم به دنبال تدوین طرح جامع فرهنگی است که در قالب این طرح نقش تمام دستگاه‌ها در اعتلای فرهنگی و نقش آفرینی ملی و بین‌المللی قم به نوعی تبیین شود. تدوین این طرح در روزهای آینده به اتمام رسیده و مبنای عمل شهرداری قم در حوزه سترگ فرهنگ خواهد بود.

وی گفت: در مسیر تدوین این طرح جامع بدون شک از نظرات نخبگان حوزوی، علمای معزز و شخصیت‌های علمی شهر قم استفاده شده و تلاش می‌کنیم تدوین این طرح آغاز هم‌افزایی بیشتر در حیطه اقدامات فرهنگی و اجتماعی در شهر قم باشد.

سقائیان‌نژاد ادامه داد: ادامه مسیر توسعه عمرانی و فرهنگی با وجود موانع مدیریتی، به هم‌افزایی و وحدت نیروها در کنار برنامه ریزی صحیح نیاز دارد.

وی خواستار نقش آفرینی مسئولان استان و شهر قم در شناساندن جایگاه ویژه قم و بیان نیازهای انباشته این شهر شد و اظهار کرد: همه افرادی که نسبت به آینده قم حساس هستند و این دیار برایشان اهمیت و قداست دارد، باید در مسیر تسهیل تأمین نیازهای شهر بکوشند و در این عرصه، با وحدت و بدون بخشی نگری، حقوق مردم را مطالبه کنند./*****