36.7 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان فرهنگی

آمادگی شهرداری قم برای ترویج فرهنگ شهروندی در بین دانش آموزان/ شهر قم نیازمند ترویج فرهنگ شهروندی است

مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قم با تأکید بر آمادگی شهرداری برای تعامل با آموزش و پرورش با هدف ترویج فرهنگ شهروندی، گفت: نهادینه‌سازی فرهنگ شهروندی و هم‌زیستی اگر از سنین کودکی و دوران شکل‌گیری شخصیت دانش آموزان انجام بگیرد، نقش همیشگی در زندگی افراد خواهد داشت.

حجت‌الاسلام سیداحمد طباطبایی نژاد در حاشیه برگزاری آیین«آموزگار شهروند» در خانه موزه شهیدان زین‌الدین در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز،اظهار داشت: جامعه فرهنگیان حق بزرگی بر گردن عموم مردم جامعه دارند.

وی با بیان اینکه معلمان در دوره طلایی تربیت و شکل‌گیری شخصیت دانش آموزان نقش مهمی دارند عنوان کرد: در این خصوص ترویج و فرهنگ شهروندی در ساختن جامعه‌ای بهتر نقش حیاتی دارد.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قم با تأکید بر اینکه قم بشدت نیازمند ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ شهروندی است، ادامه داد: تاکنون آن‌چنان‌که شایسته جایگاه و منزلت شهر مقدس قم بوده به مبحث فرهنگ شهروندی پرداخته نشده است.

وی با اشاره به اینکه” هویت” یکی از مصادیق و محورهای مهم فرهنگ شهروندی است، ابراز کرد: شهر مقدس قم با وجود حرم مطهر، مسجد مقدس جمکران، امامزادگان جلیل‌القدر، تاریخ ۷ هزار ساله، پایتخت انگشتر، حوزه‌های علمیه و غیره دارای ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای است.

طباطبایی نژاد اضافه کرد: قم ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای از نظر هویتی و تاریخی داشته و در این‌چنین شهری باید دانش آموزان احساس کنند که به خاطر زندگی و تولد در این شهر مقدس، دارای موقعیت فوق‌العاده‌ای جهت اثرگذاری در جامعه و حرکت در مسیر تعالی بیشتر آن است.

وی یادآور شد: درصورتی‌که مبحث هویت به‌صورت ریشه‌ای به دانش آموزان شهر مقدس قم منتقل شود بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا می‌کند، تقویت هویت رابطه مستقیمی با کاهش آسیب‌های موجود در جامعه دارد.

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قم در پایان با تأکید بر آمادگی شهرداری قم برای تعامل با آموزش و پرورش با هدف ترویج فرهنگ شهروندی، گفت: نهادینه‌سازی فرهنگ شهروندی و هم‌زیستی اگر از سنین کودکی و دوران شکل‌گیری شخصیت دانش آموزان انجام بگیرد، نقش همیشگی در زندگی افراد خواهد داشت.

انتهای پیام/***ش