30.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان تاکسی‌رانی

افزایش نرخ کرایه تاکسی بعد از استعلامات قانونی صورت می‌گیرد/نرخ‌ها بر اساس نیاز شهروندان و معیشت رانندگان است

سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری قم با بیان اینکه نرخ کرایه تاکسی‌ها هرساله تابعی از دستمزد کارگران است گفت: نرخ کرایه تاکسی در کمیته نرخ‌گذاری از مهرماه هر سال بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی انجام می‌شود که در این راستا استعلامات را از مراجع قانونی دریافت می‌کنیم.

به گزارش شهرنیوز، افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها موضوعی است که هرساله متناسب با شرایط اقتصادی و با در نظر افزایش هزینه‌ها و تجهیزات مصرفی تاکسی‌ها، با ارائه سازمان تاکسیرانی و تصویب شورای اسلامی شهر اجرایی می‌شود.

این در شرایطی است که پنج هزار و ۱۲۸ دستگاه در سطح شهر قم وجود داشته که این تعداد ویژه رانندگان اصلی و ۲ هزار و ۱۱۵ دستگاه راننده کمکی وجود دارد.

علاوه بر اینکه پنج هزار و ۲۰۰ دستگاه وانت، دو هزار و ۸۰۰ دستگاه کامیون و کامیونت، دو هزار و ۵۰۰ دستگاه سرویس مدارس در سطح شهر فعالیت دارند که با این اوصاف می‌توان با یک حساب سرانگشتی گفت خانواده بزرگ تاکسیرانی عدد حداقل ۱۸ هزار نفر را در حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری پوشش می‌دهد که یک پانزدهم جمعیت شهر است.

حالا می‌توان از یک زاویه دیگر به مقوله ضرورت افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها توجه داشت که این موضوع اما در شرایطی که همه کشور با مشکلات اقتصادی مواجه است شاید سؤال‌برانگیز نباشد، بیشتر انتقادات یا نارضایتی‌ها اما در مقوله نحوه اجرا و اخذ کرایه‌ها است.

به گفته سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری قم در حال حاضر سه نوع تاکسی بی‌سیم، خطی و گردشی در سطح شهر مشغول فعالیت هستند، که افزایش نرخ کرایه‌ها به‌گونه‌ای است که علاوه بر پاسخ به نیاز شهروندان، معیشت رانندگان نیز لحاظ شود.

علی نیک با بیان اینکه نرخ کرایه تاکسی‌ها هرساله تابعی از دستمزد کارگران است تصریح کرد: نرخ کرایه تاکسی در کمیته نرخ‌گذاری از مهرماه هر سال بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی انجام می‌شود که در این راستا استعلامات را از مراجع قانونی دریافت می‌کنیم و پس‌ازآن نرخ پیشنهادی به دست شورای شهر می‌رسد.

وی ادامه داد: این نرخ‌های پیشنهادی و مصوب شده در شورا، در صورت موافقت فرمانداری به‌صورت رسمی و قانونی اجرایی می‌شود، امسال نیز از ۷ فروردین برچسب نرخ جدید روی تاکسی‌ها نصب‌شده است.

سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری قم با اشاره به اینکه امسال ۳۲ درصد افزایش نرخ کرایه تاکسی لحاظ شده است خاطرنشان کرد: بیش از ۸۰ درصد تاکسی‌ها QR کد داشته و مسافران می‌توانند از این طریق به‌راحتی کرایه خود را پرداخت کنند.

وی در ادامه پیگیری‌های به‌موقع شکایات و نارضایتی‌های شهروندان را مورد توجه قرارداد و اظهار داشت: مأموران اداره بازرسی سازمان تاکسیرانی به‌صورت روزانه به تخلفات ۲۱ گانه تاکسی‌ها اعم از اخذ کرایه اضافه، کنترل مدارک، امتناع از حمل مسافر و… رسیدگی می‌کنند.

انتهای پیام/***ح