33.3 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار منطقه 3

ساماندهی مبادی ورودی و خروجی قم عیدی شهرداری به مسافران نوروزی

اقدامات در حوزه ساماندهی مبادی ورودی و خروجی به قم به‌ویژه در منطقه سه، از ماه‌های قبل در دستور کار قرار داشت که خروجی این ساماندهی‌ها، افزایش رضایتمندی مردم در ایام نوروز را به همراه داشته است.

به گزارش شهرنیوز، شهر قم به‌عنوان یکی شهرهای مرکزی کشور، در تمام طول سال محور مواصلاتی ۱۷ استان است. بدان معنا که مسافران برای تردد به ۱۷ استان کشور ناگزیر به عبور از شهر قم هستند؛ از همین رو یکی از مهم‌ترین نقاطی که شهرداری برای استقبال از مسافران و زائران در نظر داشته ساماندهی مبادی ورودی و خروجی است.

اهمیت این ساماندهی‌ها و رسیدگی‌ها را می‌توان در مناسبت‌های مختلف مثل ایام نوروز، ایام نیمه شعبان و… که  شهر قم هدف مسافرت میلیون‌ها زائر و مسافر است، مشاهده کرد.

اواخر سال ۱۴۰۰ نیز زمانی بود که بعد از ۲ سال محدودیت‌های کرونایی، شهر قم مهیای ورود صدها هزار و حتی میلیون‌ها مسافر و زائر شد. ساماندهی و بهسازی معابر و مبادی ورودی و خروجی قم به‌ویژه در نقاطی مثل خروجی آزادراه امیرکبیر منتهی به عوارضی قم- کاشان، ساماندهی میدان شهدای ۷۲ تن و پایانه فدک، خروجی بلوار سپهبد شهید سلیمانی منتهی به کمربندی امام علی(ع) و میدان شهدای ۷۲ تن از مهم‌ترین مواردی بود که به معضلی جدی برای مسافران و شهروندان تبدیل‌شده بود؛ از همین رو شهرداری با تخصیص اعتبارات قابل‌توجهی رسیدگی به این پروژه‌ها را در دستور کار قرار داد.

اصلاح و ساماندهی آسفالت محدوده عوارضی قم-کاشان

سیدمحمدصادق باقری معاون امور زیربنایی منطقه سه شهرداری قم ضمن ارائه گزارشی در پاسخ به گلایه‌های شهروندان پیرامون محدوده مبادی ورودی و خروجی شهر قم در این منطقه اظهار داشت: یکی از موارد گلایه شهروندان وضعیت روکش آسفالت بلوار سپهبد سردار قاسم سلیمانی بود که با تأکیدات شهردار قم برای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی شهر، این پروژه برای ایام نوروز و استقبال از مسافران نوروزی در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا توزیع و ترمیم آسفالت، زه ‌کشی و جدول‌گذاری‌های لازم برای این پروژه تکمیل شد.

وی همچنین به ساماندهی وضع نامناسب آسفالت بلوار سپهبد شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: این طرح به‌طور ویژه در اولویت کار شهرداری منطقه ۳ قرار گرفت و تا محدوده اتوبان قم-کاشان تکمیل شد.

ساماندهی ورودی شهید بادیان با بودجه ۱۴ میلیارد تومانی

ساماندهی وضعیت نامناسب ورودی شهید بادیان در ابتدای عوارضی قم-کاشان موضوع دیگری بود که معاون امور زیربنایی منطقه سه شهرداری قم به آن اشاره کرد و افزود: در بودجه ۱۴۰۰ اعتبار ۱۴ میلیارد تومانی برای پروژه تعویض روکش آسفالت ورودی شهید بادیان تا بلوار شهید سلیمانی در نظر گرفته‌شده بود که با تخصیص این مبلغ و عقد قرارداد با پیمانکار این پروژه نیز در سال ۱۴۰۱ به اتمام می‌رسد.

به گفته باقری، انجام دو هزار مترمربع جدول‌گذاری و اجرای عملیات زه‌کشی برای جمع‌آوری آب‌های سطحی در پروژه ساماندهی ورودی قم- کاشان اقدام دیگری بود که شهرداری در آستانه ایام نوروز انجام داد. علاوه با انجام عملیات زه‌کشی در این پروژه امکان استفاده طولانی‌مدت از آسفالت جدید این مسیر فراهم‌شده است. نبود زه‌کشی یکی از علل مهم در تخریب آسفالت این محدوده بوده است.

معاون امور زیربنایی منطقه سه شهرداری قم، تعویض روکش آسفالت خروجی قم از بلوار شهید سلیمانی را پروژه‌ای برای سال ۱۴۰۱ عنوان کرد و اظهار داشت: در این پروژه اصلاح آسفالت، هدایت آب‌های سطحی با زه‌کشی و ایجاد انهار موردتوجه است، که بر اساس پیش‌بینی‌های سال آینده می‌توان گفت مجموع اقدامات ساماندهی ورودی و خروجی شهر قم از محور بلوار سپهبد شهید سلیمانی تا پایان بهار تکمیل می‌شود.

ساماندهی میدان شهدای ۷۲ تن و ساماندهی اتوبوس‌های بین‌شهری در این میدان موضوعی بود که وی به آن اشاره کرد و یادآور شد: سکوهای اتوبوس به مقصد تهران در میدان شهدای ۷۲ تن تعبیه‌شده که دوربین‌های نظارتی و پلیس به این موضوع نظارت دارد، علاوه بر آن اتوبوس‌های بین‌شهری منع توقف در میدان شهدای ۷۲ تن برای پیاده کردن مسافران دارند. به این منظور پایانه فدک برای این کار آماده‌سازی شده و اتوبوس‌ها می‌توانند مسافران را پیاده کنند.

آماده‌سازی کمپینگ فدک ویژه ایام نوروز

ازآنجاکه بوستان ۷ هکتاری فدک در میدان شهدای ۷۲ تن به‌عنوان یکی از مبادی ورودی- خروجی استان قرار دارد، از همین رو شهرداری این بوستان را به‌عنوان کمپینگ برای رفاه حال زائران و مسافران نوروزی آماده‌سازی کرد.

باقری با بیان اینکه با تبلیغات محیطی و تابلوهای در نظر گرفته‌شده مسافران برای استراحت و کمپینگ به بوستان فدک در میدان شهدای ۷۲ تن هدایت می‌شدند خاطرنشان کرد: برای ایام نوروز همه بوستان‌های منطقه ۳ آماده‌سازی شد، اما کمپینگ فدک با  ایجاد ۴۰۰ سکو و آلاچیق، ۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و سایر امکانات لازم تعبیه‌شده آماده پذیرایی از مسافران نوروزی بود.

انتهای پیام/***ح