35 C
شهر مقدس قم
۱۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

تقویت پایانه‌های رسمی شهر قم / نظارت کامل بر میدان ۷۲ تن

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به اهمیت تقویت پایانه‌های رسمی شهر قم گفت: با راه‌اندازی پایانه‌های جدید و پشتیبانی سیستم سفر از درب منزل، می‌توانیم میزان سفرهای غیر رسمی را به حداقل برسانیم.

مسعود طبیبی در گفت و گو با خبرنگار شهر نیوز، نصب دوربین‌های هوشمند در میدان ۷۲ تن را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در چند سال گذشته میدان ۷۲ تن به عنوان یکی از پایانه‌های اصلی سفر و میدان ورودی شهر دچار آشفتگی در انتقال مسافر شده بود که باید ساماندهی می‌شد.

وی عدم ثبت نام مسافران در فهرست‌های بیمه و مسافر را یکی از مشکلات انتقال مسافر عنوان کرد و افزود: متأسفانه نام مسافران در هیچ صورت وضعیتی از اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها ثبت نمی‌شد و از نظر امنیت و ایمنی هیچ تضمینی نداشته و می‌توانست عواقب زیادی داشته باشد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم تصریح کرد: در ماه‌های گذشته شورای ایمنی ترافیک استان مصوباتی برای ساماندهی این میدان داشته و یکی از این مصوبات نظارت کامل میدان از طریق دوربین‌های نظارتی است.

وی جابه‌جای دوربین‌های میدان ۷۲ تن و پوشش کامل میدان را مطرح کرد و گفت: همکاران سازمان ترافیک توسط دوربین‌ها پایش دقیق بر روی میدان ۷۲ انجام داده و خودروهای شخصی که زیر تابلوهای توقف ممنوع اقدام به مسافرگیری کرده و توقف زمان بری دارند اعمال قانون می‌شوند.

طبیبی نظارت و اعمال قانون دقیق در میدان ۷۲ را لازم و ضروری خواند و خاطرنشان کرد: با این نظارت دقیق مسافران برای انتقال و سفر به داخل پایانه ۷۲ تن هدایت شده و نام آنها در فهرست صورت وضعیت اتوبوس‌ها و خودروهای پلاک “ع” ثبت می‌شود.

وی ادامه داد: با انتقال مسافران به داخل پایانه علاوه بر ایجاد ایمنی برای آنها، به کسب کارهای افراد رسمی و دارای مجوز بها داده و ترافیک میدان نیز ساماندهی می‌شود و آرایش و زیبایی در ورودی شهر ایجاد می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم تصریح کرد: با وجود پوشش کامل میدان توسط دوربین‌ها، به زودی موتورسیکلت مجهز به دوربین هوشمند نیز با کمک شرکت دانش بنیان، نظارت کامل به تمام نقاط را برای ما فراهم کرده و جلوی فعالیت‌های غیر قانونی را می‌گیریم.

وی سپس سیستم حمل و نقلی پایدار را تشریح کرد و گفت: سیستمی در حوزه حمل و نقل پایدار می‌ماند که ذی نفع اصلی بتواند از آن بهره کافی ببرد، اما در  ایران گرایش‌ها به سمت جریمه است در حالی که باید نفع این نظارت به سمت شرکت‌های مسافربری قانونی برده شود تا گرایش به سمت کسب مجوز و ایجاد کسب و کارهای قانونی حرکت کند.

طبیبی در پایان از راه اندازی پایانه پردیسان خبر داد و گفت: در تلاش هستیم پایانه پردیسان را نیز به زودی راه‌اندازی کرده و با کمک تاکسی‌های اینترنتی سفر از درب خانه را کاملا شکل داده و هماهنگی های لازم با سازمان پایانه های مسافربری در تهران انجام شده است.ن/***