25.3 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار عمومی

۲۳ دستگاه اتوبوس جدید درون‌شهری وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر قم می‌شود

معاون شهردار قم با تأکید بر فعالیت و استقرار ۶۰ دستگاه اتوبوس درون‌شهری قم در مسیر پیاده‌روی اربعین گفت: در ماه‌های گذشته ۵۰ دستگاه اتوبوس وارد ناوگان شده و در دو ماه آینده نیز ۲۳ دستگاه جدید خریداری و وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر قم می‌شود.

عباس ذاکریان با اشاره به برخی از مشکلات حمل‌و نقل در ناوگان اتوبوسرانی شهر قم اظهار داشت: فرسودگی ناوگان حمل‌و نقل شهری از معضلات و مشکلات اصلی اتوبوسرانی شهر قم است.
وی لایحه اخیر شورای شهر قم برای اخذ مجوز اصلاحیه مصوبه موضوع انتشار اوراق مشارکت سال ۹۷ به میزان ۷۰۰۰ میلیارد ریال افزود: برای نخستین بار بوده که در کنار راه‌اندازی و افتتاح از قطار شهری، خرید و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی نیز به این لایحه در دو سال گذشته اضافه‌شده است.
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی قم را ضروری دانست و گفت: طرح نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در دست‌کار بوده که طبق آن باید ۵۰ درصد از هزینه از طریق دولت تأمین‌ شده و ۱۸ درصد آورده این طرح به‌ صورت نقدی توسط شهرداری تأمین می‌شود.
ذاکریان با اشاره به سیاست‌های ملی در نوسازی ناوگان اتوبوسرانی ابراز کرد: در طرح نوسازی ناوگان اتوبوسرانی متأسفانه در سال ۹۷ برای اتوبوس‌های درون‌شهری سهمیه‌ای در نظر گرفته نشده و این طرح بیشتر ناظر به اتوبوس‌های برون‌شهری بوده است.
وی با تأکید بر اضافه شدن ۲۳ دستگاه اتوبوس جدید درون‌شهری به ظرفیت ناوگان اتوبوسرانی شهر قم گفت: در طی ماه‌های گذشته ۵۰ دستگاه اتوبوس وارد ناوگان شده و در دو ماه  آینده نیز ۲۳ دستگاه جدید وارد ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر قم می‌شود.
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به خرید ۲۳ دستگاه اتوبوس جدید ابراز کرد: این اتوبوس‌ها با استاندارد یورو ۳ بوده که ممکن بوده با توجه به برخی عوامل و استانداردها در زمینهٔ شماره‌گذاری با مشکلاتی روبه‌رو شود.
ذاکریان با مناسب دانستن سطح کیفی ۲۳ دستگاه اتوبوس دوره شهری جدید در دست خریداری شهرداری قم بیان کرد: موتور این اتوبوس‌ها از بهترین‌ها در نوع خود است، قبل از خرید نهایی این اتوبوس‌ها به مدت یک هفته به‌صورت آزمایشی در سطح شهر تردد می‌کنند.
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: در ایام اربعین حسینی(ع) بالغ‌ بر ۶۰ دستگاه اتوبوس درون‌شهری شهرداری قم جابه‌جایی زائران پیاده‌روی حماسی اربعین را در مرزهای غربی و طول مسیر پیاده‌روی انجام می‌دهند.