31.4 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
تولیدی

آغاز قرن جدید در قم با طعم شیرین تکریم زائران و شهروندان

شهرداری قم همزمان با آغاز سال جدید شمسی و ورود به قرن جدید با آماده باش کامل نیروها و آماده سازی فضاهای شهری به استقبال و تکریم مسافران و زائران رفته است.

به گزارش شهرنیوز، نوروز ۱۴۰۱ بدلیل کنترل نسبی بیماری منحوس کرونا و افزایش پوشش واکسیناسیون رنگ و بوی متفاوت‌تر از دو سال گذشته دارد و همین مساله سبب شده تا حجم بالایی از زائران و مسافران طبق سالهای گذشته روانه شهر مقدس قم شده و قرن جدید خود را از جوار کریمه اهل بیت علیها السلام آغاز کنند.

به گفته مسئولان کمیته خدمات سفر استان قم، ظرفیت اسکان قم در همان روز اول از سفرهای نوروزی تکمیل شده و ورودی‌های شهر قم نیز شاهد ترافیک و حجم بالایی از مسافران ورودی به این شهر مقدس است به نحوی که تردد و ورود خودروهای سواری از ۲۵ اسفندماه سال گذشته تا روز نخست سال جدید بیش از ۹۰ درصد افزایش یافته است.آمارهای استخراجی و وضعیت میدانی شهر مقدس قم همه گویای حضور پرتعداد زائران و مسافران نوروزی است.

تقارن جشن بزرگ نیمه شعبان با آغاز سال جدید و پیش بینی حضور میلیونی زائران در شهر مقدس قم، مجموعه مدیریت شهری را بر آن داشت تا قبل از آغاز سال جدید اقدامات خود برای خدمات رسانی به شهروندان و زائران را زودتر از همیشه آغاز کند و فضاهای شهرداری، بوستان‌ها، معابر، پارکینگ‌ها و غیره را برای حضور و اسکان مسافران آماده نماید.

به گفته کارشناسان و مدیران استانی در سال جاری شاهد حجم بالای ورود مسافران و زائران به شهر است که همزمانی جشن‌های نیمه شعبان و ایام نوروز سبب برنامه‌ریزی‌های گسترده مدیریت شهری برای این روزها گردیده است، پیش بینی می‌شود طی روزهای آینده بر تعداد مسافرن ورودی به قم افزوده شود.

اسکان نوروزی در ۶ بوستان قم

شهرداری قم مانند سنوات گذشته برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای برای پذیرایی مسافران و زائران نیمه شعبان و ایام نوروز داشته است و ۱۰ کمیته را برای ارائه خدمات مطلوب‌تر در ستاد تسهیلات زائرین و خدمات سفر شهرداری تشکیل داده است.

یکی از کمیته‌های ۱۰ گانه این ستاد، کمیته اسکان بوده که به‌منظور هماهنگی و برنامه‌ریزی مکان‌های استراحت مسافران و زائران و توقفگاه‌های نوروزی در حال برنامه‌ریزی‌های گسترده است.

بر این اساس کمیته اسکان شهرداری قم با استراحتگاه‌های بوستان مهدی و بوستان هاشمی در منطقه یک، بوستان امام رضا (ع) در منطقه دو، بوستان فدک در منطقه سه، بوستان نیایش و بوستان نیاز در منطقه پنج و بوستان غدیر در منطقه هشت، آماده خدمات‌رسانی جهت اسکان موقت زائرین و مسافرین شهر کریمه اهل‌بیت (س) است.

گفتنی است ظرفیت اسکان هر کدام از این بوستان‌ها به ترتیب شامل ظرفیت استراحتگاه بوستان مهدی (عج) تعداد حدود ۸۰ تخته چادر، ظرفیت استراحتگاه بوستان هاشمی تعداد حدود ۱۲۰ تخته چادر، ظرفیت استراحتگاه بوستان امام رضا (ع) تعداد حدود ۵۰۰ تخته چادر، ظرفیت استراحتگاه بوستان فدک تعداد حدود ۹۰۰ تخته چادر، ظرفیت استراحتگاه بوستان نیایش و نیاز تعداد حدود ۲۵۰ تخته چادر، ظرفیت استراحتگاه بوستان غدیر تعداد حدود ۶۰۰ تخته چادر است.

اکران ۲۵۰۰ مترمربع تبلیغات محیطی نوروزی در قم

یکی از اقدامات مهم ذیل کمیته اطلاع‌رسانی ستاد تسهیلات زائرین و خدمات سفر شهرداری قم، فضاسازی شهری متناسب با ایام نوروز بر اساس پویش #سین اول سلام بود که در این راستا ۲۵۰۰ مترمربع در قالب بنرهای پرتابل، آویز، عرشه پل، استرابورد و عرشه پل بام عوارضی قم-تهران و بیلبوردهای ورودی به شهر قم این فضاسازی نوروزی صورت گرفته است.

در کنار اکران بنرهای نوروزی توسط اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری قم، بنرهای مختلف امربه‌معروف و نهی از منکر در حوزه‌های مختلف حجاب و عفاف، بنرهای ترویجی و … نیز در سطح شهر و بوستان‌های مهم و استراحتگاه‌های مسافران و زائران اکران شده است.

توزیع ۱۰ هزار نسخه نقشه گردشگری

برای نوروز امسال با همکاری و هماهنگی دستگاه‌های ذیربط و به‌روزآوری اطلاعات موردنیاز زائرین، نقشه‌ای جدید طراحی و پس از چندین بار اصلاحیه، با در نظر گرفتن تمام جزئیات موردنیاز زائران نهایی و در تیراژ ۱۰ هزار نسخه به چاپ رسید که در مبادی ورودی شهر در اختیار زائران و مسافران نوروزی قرار می‌گیرد.

همچنین برای سهولت زائرین در یافتن نزدیک‌ترین استراحتگاه برای اسکان موقت، تعداد ۱۰ هزار نسخه کارت نقشه استراحتگاه‌های زائر در سطح شهر قم نیز تهیه و چاپ‌شده که به مسافران نوروزی شهر قم تقدیم می‌شود.

بوستان بانوان قم بعد از اذان مغرب در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرند

با هدف افزایش فضاهای تفریحی عمومی، سه بوستان بانوان در ایام نوروز بعد از اذان مغرب در اختیار خانواده‌ها قرار خواهد گرفت. در سال جدید خانواده‌ها می‌توانند تا ساعت ۲۴ از فضا و امکانات این بوستان‌ها و فضای سبز استفاده کنند.

طبق پیش بینی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، با بهتر شدن هوا و با هدف رفاه حال شهروندان و استفاده بهتر از فضاهای سبز شهری مقرر شده، این بوستان‌ها پس از اتمام ساعت کاری، پذیرای خانواده‌های قمی باشند. در مرحله اول سه بوستان بانوان اردیبهشت در منطقه ۶، بوستان نرگس در منطقه ۴ و بوستان پروانه در پردیسان از ابتدای سال جدید فعال هستند و خانواده‌ها می‌توانند تا ساعت ۲۴ از فضا و امکانات این بوستان‌ها و فضای سبز استفاده کنند.

فعالیت مراکز تفریحی شهر قم در ایام نوروز

مراکز تفریحی و گردشگری شهر قم در طول ایام تعطیلات نوروزی فعال و آماده پذیرایی از علاقه‌مندان خواهد بود. مجموعه بزرگ سرزمین سرگرمی خانواده در بوستان غدیر واقع در انتهای بلوار غدیر و ازجمله مراکز تفریحی است که در سال ۱۴۰۰ به همت شهرداری قم ایجاد و در اختیار شهروندان و مسافران قرارگرفته است.

علاقه‌مندان به تفریحات هیجان‌انگیز نیز می‌توانند از تله‌سیژ آسمان و سورتمه کوهستان بوستان علوی واقع در بلوار غدیر استفاده کنند، شهربازی این بوستان نیز با دستگاه‌ها و بازی‌های مختلف می‌تواند لحظات مفرح و شادی را برای خانواده‌ها به ارمغان بیاورد.

مجموعه کم‌نظیر باغ پرندگان با چشم‌اندازی زیبا و دل‌نواز و هزاران پرنده از گونه‌های مختلف واقع در میدان مفید، بلوار شهید آوینی نیز از دیگر مراکزی است که با تلاش شهرداری قم آماده پذیرایی از زائران و مسافران نوروزی است.

بیش از ۳۵۰ بوستان شهری ازجمله بوستان طبقاتی شهیدان زین‌الدین، علوی، غدیر، فدک، زائر، نجمه، امام رضا(ع)، شهید بنیادی، جوان و… نیز با محیطی زیبا برای پذیرایی از شهروندان و مسافران نوروزی در فضایی بهاری تجهیز و آماده‌سازی شده است.

ستادهای خدمات‌رسانی شهرداری قم در خدمت زائران

در آستانه نوروز و هم‌زمان با ورود مسافران و زائران به شهر قم، ستادهای خدمات‌رسانی شهرداری قم به همت مناطق هشتگانه در مناطق مختلف و ورودی‌های شهر قم فعالیت خود را آغاز کردند.

با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در ستاد تسهیلات زائرین و خدمات سفر شهرداری قم برای ارائه خدمات مناسب به زائران و مجاوران شهر مقدس قم در ایام نوروز و آغاز سال جدید، ستادهای خدمات‌رسانی در مبادی ورودی شهر و برخی مراکز تجمعی سطح شهر قم به همت مناطق هشتگانه شهرداری قم ایجاد شدند.

ستادهای شهرداری در مناطق مختلف شهری به‌صورت شبانه‌روزی مشغول فعالیت خواهند بود و علاوه بر ارائه برخی خدمات اولیه، اطلاع‌رسانی و راهنمایی لازم نیز در این ستادها در اختیار مسافران قرار خواهد گرفت.

همچنین باجه‌های راهنمای زائر نیز در نقاط مختلف شهر قم به همت شهرداری قم آماده خدمت‌رسانی و ارائه خدمات راهنمایی و اطلاع‌رسانی به زائران و مسافران شهر مقدس قم خواهد بود.

فعالیت شبانه روزی سامانه ۱۳۷

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در کمیته اطلاع‌رسانی ستاد تسهیلات زائران و خدمات سفر شهرداری قم، سامانه مدیریت شهری ۱۳۷ شهرداری قم به‌صورت تمام‌وقت آماده فعالیت خواهد بود.

ارائه اطلاعات موردنیاز زائران و مسافران شهر قم نظیر مسیریابی، مراکز اقامتی و اسکان، مراکز زیارتی، گردشگری و خدماتی پارک‌ها و بوستان‌ها، مراکز تفریحی، اجرای ویژه‌برنامه‌های فرهنگی و … ازجمله خدماتی است که از طریق سامانه تلفنی ۱۳۷ به زائران و مسافران شهر مقدس قم ارائه خواهد شد.

همچنین شهروندان محترم نیز در صورت مشاهده هرگونه مشکلات شهری می‌توانند از طریق تماس با این سامانه نسبت به ثبت درخواست اقدام نمایند تا در اسرع وقت به آن رسیدگی و مشکلات مربوطه رفع گردد.

از اجرای ۳۰۰ تئاتر خیابانی تا برگزاری جشن «عید در عید» همزمان با نوروز در قم

همچنین به همت سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری قم همزمان با نوروز ۱۴۰۱، ۳۰۰ تئاتر خیابانی به همراه اجرای مردان بلندقامت و سرود در ۶ بوستان فدک، امام رضا(ع)، نیایش، مهدی، نیاز و علوی انجام می‌گیرد.

در ایام نوروز امسال جشن «عید در عید» از ابتدای فروردین تا سیزدهم این ماه با برنامه‌های متنوع فرهنگی از ساعت ۲۰ هر شب در میدان آستانه برگزار خواهد شد. همچنین در طول این ایام، تورهای قم گردی برای بازدید از امکان تاریخی و میراثی، بازدید از خانه موزه‌های شهدا و مجموعه گنبد سبز آماده استقبال از شهروندان و مسافران نوروزی است.

در ایام نوروز همچنین برنامه «پهلوان شو» با محوریت ورزش‌های زورخانه‌ای ویژه کودکان و نوجوانان در بوستان‌های شهری به همراه جشنواره بادبادک‌ها و مسابقه مجازی با موضوع معرفی مکان‌های گردشگری قم در حال برگزاری است.

آمادگی برای جمع آوری روزانه ۱۰۰۰ تن پسماند

گفتنی است برای خدمات رسانی مطلوب به مسافران و شهروندان با تلاش شبانه روزی نیروهای خدمات شهری، روزانه بیش از ۲۷ میلیون متر مربع فضای شهری نظارت، نظافت و رفت و روب می‌شود و پیش بینی لازم برای جمع آوری روزانه ۱۰۰۰ تن پسماند از سطح شهر قم صورت می‌گیرد و مجموعه معاونت خدمات شهری به همراه سازمان‌های شهرداری برای ایام نوروز در آماده‌باش کامل بوده تا بتوانند خدماتی مناسب به مسافران و زائران داشته باشند.

به گفته مدیران مدیریت شهری قم، روزانه بیش از ۲۷ میلیون متر مربع فضای شهری نظارت، نظافت و رفت و روب توسط ۱۷۰۰ نفر از پاکبانان و پیک بهداشت به وسیله ۱۶۰ دستگاه ماشین الات پرس و مکانیزه برای ۷۰۰ تن زباله از ساعت ۲۱ شب تا ۶ صبح صورت می‌گیرد تا فضای و کالبدی شهری فضای دلپذیرتری را برای شهروندان و مسافران رقم بزند.

شهرداری قم با توجه به آغاز سال جدید و افزایش حضور مسافران نوروزی پیش بینی لازم برای جمع آوری روزانه ۱۰۰۰ تن پسماند از سطح شهر قم را دارد و  با افزایش ماشین آلات و نیروهای ویژه در جهت جمع‌آوری زباله و پاکسازی شهر قبل از ساعت۷ صبح تمهیداتی اندیشیده شد.

برگزاری تورهای رایگان قم گردی برای مددجویان بهزیستی

با برنامه ریزی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری قم، تورهای مختلف قم گردی برای ایام نوروز ویژه اقشار مختلف ازجمله معلولین جسمی و ذهنی، سالمندان و بیماران خاص برگزار می‌شود.

تورهای پیاده‌روی درمسیرهای تاریخی زیارتی قم به همراه راهنمای تخصصی گردشگری و استفاده از ظرفیت آژانس‌های مسافرتی در قالب سایت تور مارکت در اجرای تورهای طبیعت‌گردی، تفریحی، تالاب‌ها، کاروانسراها، موزه‌ها و خانه موزه‌ها به همراه تأمین وسیله ایاب‌وذهاب و پذیرایی همراه است.

نحوه ثبت‌نام و دریافت ارائه خدمات از طریق سامانه ۱۳۷ شهرداری و آدرس سایت Www.higasht.ir و Www.toormarket.ir انجام می‌شود و مسافران و شهروندان قمی با مراجعه به این دو درگاه می‌توانند حضور خود در این برنامه‌های فرهنگی و آموزشی را نهایی کنند.

همچنین خدمات بازدید رایگان از مجموعه تاریخی هنری و گردشگری گنبد سبز در ایام نوروز از ساعت ۹ الی ۲۰ برای عموم مردم آزاد است و نمایشگاه اشتغال خانگی نیز به همین منظور در این مجموعه میراثی برپا شده است.

کاشت یک‌میلیون و ۲۵۰ هزار گل فصلی در آستانه نوروز

سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم نیز طبق روال هرساله برای استقبال از سال نو و زائرین نوروزی مجموعه اقداماتی را از چند ماه قبل در فضای سبز شهری آغاز کرده است.

سیما و منظر شهری به‌واسطه این ایام با تغییراتی خود را آماده می‌کند تا منظر مناسبی تقدیم شهروندان کند و تلاش سازمان در این ایام این است که خدمات خوبی به زائرین ارائه دهد.

شاخص‌ترین این اقدامات توسط سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، کاشت گل و گیاه و بهسازی فضای سبز شهر، تقویت گل‌کاری‌ها و تکمیل باغچه‌های درختچه زینتی، تهیه و اکران المان‌های نوروزی، بهسازی و تجهیز نمازخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی، رفع نواقص مبلمان پارکی و وسایل بازی و ورزشی و سیستم‌های روشنایی است.

گفتنی است توجه ویژه‌ای به آماده‌سازی کامل فضای سبز شهری برای استقبال از بهار و زائرین صورت گرفته است، به‌نحوی‌که طی روزهای گذشته بیش از یک‌میلیون و ۲۵۰ هزار گل فصلی کاشته شده است.

همچنین در ایام نوروز نیز برای خدمات‌رسانی مطلوب بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر از پرسنل فضای سبز شهری مشغول به کار خواهند بود.

آماده باش کامل نیروهای سازمان مدیریت پسماند در نوروز

سازمان مدیریت پسماند نیز در کنار دیگر بخش‌های مدیریت شهری قم نسبت به ارائه خدمات در ایام نوروز اعلام آمادگی کامل دارد.

اجرای طرح تبادل پسماند خشک با گل و گیاه و همچنین ماهی قرمز با توجه به استقبال شهروندان در سنوات گذشته ، در سال جاری نیز در حال انجام است و در هر منطقه شهری غرفه‌های بازیافت مجری این طرح هستند.

همچنین به منظور زیباسازی حریم و محدوده شهر جهت ورود مسافران ، مبادی ورودی و خروجی شهر از پسماندهای عمرانی و ساختمانی پاکسازی شده است.

برای افزایش رفاه شهروندان و مسافران نوروزی مجوز خاکبرداری در ایام تعطیلات نوروز صورت نمی‌پذیرد و تعداد گشت‌های نظارتی سازمان پسماند به منظور جلوگیری از تخلفات در این حوزه افزایش پیدا کرده است.

از راه‌اندازی غرفه‌های عرضه میوه تا آماده‌باش ۱۰ جایگاه CNG در قم

همچنین کلیه پرسنل سازمان میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قم در آماده‌باش بوده و تمام مرخصی‌ها تا پایان نوروز لغو و تمام پرسنل شیفت بندی شده‌اند و غرفه عرضه میوه تنظیم بازار نوروزی در مناطق هشتگانه شهر قم برپا شده است. هدف از استقرار این غرفه‌ها را تسهیل در تهیه ارزاق و دسترسی آسان شهروندان، زائرین و مسافران محترم است.

علاوه بر غرف موقت نوروزی، ۱۶فروشگاه همشهری و ۶۲ بازارچه عرضه میوه و تره‌بار ریحان نیز به عرضه محصولات موردنیاز شهروندان در مناطق ۸ گانه می‌پردازند.

۱۰ جایگاه سی ان جی به‌صورت کامل بعد از اصلاح روشنایی محوطه جایگاه‌ها، اورهال تجهیزات در جهت جلوگیری از توقف احتمالی، زیباسازی و آراستگی جایگاه‌ها، نمازخانه‌ها، سرویس‌های بهداشتی آماده ارائه خدمات هستند.

انتهای پیام/****ش