۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان پارک‌ها

برگزاری پویش” درخت دوستی بنشانیم” برای پنجمین سال متوالی در قم/ اجرای ۱۰ طرح شهروندی در حوزه توسعه و نگهداشت فضای سبز

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از آغاز به کار 10 طرح در حوزه توسعه و نگهداشت فضای سبز در شهر قم خبر داد و گفت: شهرداری قم تنها به هفته درختکاری بسنده نکرده و در طول سال همواره طرح‌های مختلفی را برای توسعه فضای سبز در دستور کار خواهد داشت.

به گزارش شهرنیوز، پیام جوادیان امروز در جلسه سی‌ام رسمی و علنی شورای اسلامی شهر مقدس قم، با اشاره به هفته منابع طبیعی و روز درختکاری اظهار داشت: از سال ۱۳۹۸ سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم طرح “درخت دوستی بنشانیم” را به سازمان شهرداری‌ها و وزارت کشور ارائه داده و ما هرسال در حال اجرای آن در شهر قم هستیم.
وی بیانات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه درختکاری را یادآور شد و افزود: این طرح با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری بر توسعه فرهنگ درختکاری مطرح و به‌عنوان طرح برتر در کشور انتخاب‌شده است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از ابلاغ این طرح توسط وزارت کشور به تمام مراکز استان‌ها خبر داد و تصریح کرد: این طرح در سال ۹۸ و ۹۹ نیز در مراکز استان‌ها به‌صورت پایلوت اجراشده و این پویش با محوریت شهر قم به تصویب نهایی سازمان شهرداری‌ها و دهداری‌ها رسیده است.
وی از آغاز به کار ۱۰ طرح در حوزه توسعه و نگهداشت فضای سبز در شهر قم خبر داد و بیان کرد: شهرداری قم تنها به هفته درختکاری بسنده نکرده و در طول سال طرح‌هایی را برای توسعه فضای سبز و توجه به این موضوع مهم زیست‌محیطی اجرا کرده و امسال نیز ۱۰ طرح را اجرا خواهد شد.
جوادیان با اشاره به آغاز اجرای این ۱۰ طرح از روز گذشته گفت: هم‌زمان با ۱۵ اسفندماه و روز درختکاری اجرای این ۱۰ طرح آغازشده و در اختیار شهروندان باهدف پوشش تمام اقشار جامعه قرارگرفته است و از کودکان تا سالمندان می‌توانند در این ۱۰ طرح شرکت کنند.
وی در تشریح این ۱۰ طرح، طرح “اقاقیا” را موردبررسی قرارداد و تصریح کرد: مشارکت مدارس، شرکت‌ها و نهادها در توسعه فضای سبز در این طرح برنامه‌ریزی‌شده‌ و به‌خصوص برای حوزه‌های علمیه، امامزادگان و سایر اماکن آموزشی به‌صورت ویژه در ذیل این طرح برنامه‌ریزی‌شده است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم طرح “باغبان یار” را نیز مطرح کرد و یادآور شد: در این طرح شرکت شهروندان در نگهداری درختان در کوچه‌های فرعی برنامه‌ریزی‌شده است، به‌طوری‌که نگهداری درختان در کوچه‌ها برای شهرداری بسیار هزینه‌بر بوده و نیازمند مشارکت مردم در این حوزه هستیم.
وی طرح “بهارانه” را نیز از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: این طرح با شیوع ویروس کرونا کلید خورد، به‌گونه‌ای که شهروندان با ثبت‌نام در سامانه سازمان می‌توانند۲ اصله درخت مثمر را به‌صورت رایگان در درب منزل تحویل گرفته و به کسانی که حیاط ندارند و ایوان دارند یاس امین‌الدوله و گل کاغذی داده خواهد شد تا آن‌ها نیز بتوانند از این طرح استفاده کنند.
جوادیان طرح “کوچه سبز محله” را نیز نام برد و اظهار داشت: سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم بعد از ثبت‌نام شهروندان، به کوچه آن‌ها مراجعه کرده و برای آن‌ها باغچه ایجاد کرده و درخت را تحویل شهروندان می‌دهد.
وی طرح “کاشانه” را یکی از طرح‌های موفق در چندساله گذشته دانست و ابراز کرد: در این طرح درختکاری در مجتمع‌های مسکونی بالای ۵ طبقه و۱۰ واحد انجام‌شده و در سال گذشته بیش از ۲۲۰ مجتمع که بیشتر آن در پردیسان بود درختکاری شده و ۸۰ درصد درختان نیز مثمر بودند.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم ادامه داد: طرح “سبزینه”، “مسابقه نقاشی” با موضوع محیط‌زیست و “مسابقه باغچه” برای انتخاب برترین فضای سبز خانگی، “مسابقه و پویش سبزانه”، “مسابقه نامه‌ای به باغبان” و “مسابقه تیمچه” که برای توسعه فضای سبز در اصناف اجرا می‌شود نیز بخشی از این طرح‌ها است.
وی تقدیر از برگزیدگان این ۱۰ طرح را نیز یادآور شد و تصریح کرد: مانند سال‌های گذشته در مراسمی ویژه از برگزیدگان این ۱۰ طرح تقدیر شده و گواهی‌نامه به آن‌ها خواهیم داد.
جوادیان در ادامه از نظارت کارشناسان از کاشت درختان خبر داد و گفت: کارشناسان فضای سبز به‌صورت مستمر در طول سال نظارت بر نگهداری درست درختان انجام داده و در صورت نیاز با کمک شهروندان مراحل سم‌پاشی آن انجام می‌شود.
جوادیان اجرای این ۱۰ طرح را اتفاقی بزرگ در شهر دانست و اضافه کرد: با اجرای این ۱۰ طرح شاهد مشارکت مردمی در حفظ و توسعه فضای سبز در طول سال بوده و پویش‌ها به مدت یک سال اجرا می‌شود.