28.7 C
شهر مقدس قم
۲۰ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

افزایش تعرفه خدمات جابه‌جایی اموات در قم

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر قم از افزایش بهای تعرفه و عوارض خدمات جابجایی و انتقال اموات در سال 1401 خبر داد و گفت: تعرفه انتقال پسماندهای عفونی مراکز درمانی که دستگاه امحا ندارند برای سال 1401 با افزایش 50 درصدی محاسبه می‌شود.

به گزارش شهرنیوز، محمود مسگری در حاشیه بیست و هشتمین جلسه علنی و رسمی شورای اسلامی شهر قم، لایحه‌های مطرح‌شده در جلسه شورا را موردتوجه قرارداد و اظهار داشت: شهرداری و شورای شهر برای تقویت مسائل فرهنگی در شهر پیش‌قدم بوده و تصویب واگذاری زمین در بوستان بهار به مساحت ۱۷۸ متر به هیئت ثارالله با حفظ مالکیت شهرداری قم نوعی از همکاری و توجه این دو نهاد به مقوله فرهنگ است.

وی همراهی شهرداری با شهروندان در پرداخت عوارض و بهای خدمات را یادآور شد و افزود: مشارکت و همکاری مردم و شهرداری تنها عامل توسعه شهر بوده و تصویب بخشودگی بخشی از بهای عوارض یکی از شهروندان با توجه به مسائل و مشکلات و همچنین حواشی پیش‌آمده نشان‌دهنده حسن تدبیر و همکاری شهرداری است.

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر قم موارد اصرار در لوایح برگشت داده‌شده از فرمانداری را موردبررسی قرارداد و ابراز کرد: مهم‌ترین مورد مربوط به تعرفه بهای آرامستان‌ها برای انتقال اموات از منزل به آرامستان و سپس به حرم و منزل متوفی و در پایان برای خاک‌سپاری است و این افزایش بهای ۱۰۰ درصدی به علت عدم افزایش در سال‌های گذشته بوده است.

وی اعتراض صاحبان خودرو را جایز دانست و گفت: با توجه به برگزاری چند مرحله مزایده بخش خصوصی استقبالی صورت نگرفت، زیرا هزینه نگهداری و استهلاک این ماشین‌ها بالا بوده و کاربری دیگری نیز غیر از انتقال اموات ندارد و نمی‌توانیم نسبت به معیشت این افراد بی‌توجه باشیم و در صورت تصویب نشدن بخش خصوصی همکاری لازم را با شهرداری نخواهد داشت.

مسگری مبلغ انتقال اموات را در چند سال گذشته ۷۰ هزار تومان اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به عدم افزایش این نرخ در چند سال گذشته برای سال آینده افزایش ۱۰۰ درصدی در نظر گرفته‌شده و این مبلغ به ۱۵۰ هزار تومان رسیده است و در صورت انتقال به حرم مطهر این عدد ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود و اعضای شورا بر تصویب این عدد اصرار کردند.

وی به لایحه بعدی و اصلاح آن در مورد انتقال پسماند عفونی مراکز درمانی پرداخت و تصریح کرد: مراکز درمانی بزرگ به دستگاه بی‌خطر کردن زباله‌های عفونی مجهز هستند اما مراکز درمانی کوچک‌تر که به این دستگاه مجهز نیستند شهرداری تعرفه انتقال پسماند آن‌ها را ۱۰۰ درصد افزایش داده بوده که لایحه با اصلاح ۵۰ درصدی تصویب شد.

انتهای پیام/****ن