37.9 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
گزارش خبری

آخرین وضعیت آهن‌فروشی‌ها و شهرک صنوف قم/ساماندهی صنفی که سبب افزایش رضایت شهروندان شده است

سال‌ها بود که وجود آهن‌فروشی‌ها در مناطق مسکونی قم ازجمله خیابان شهید مطهری و بلوار شاهد باعث گلایه ساکنان بود که با واگذاری غرفه‌های شهرک صنوف به آنان، در کنار ساماندهی، رضایت شهروندان نیز افزایش‌یافته است.

به گزارش شهرنیوز، سال‌ها بود که استقرار آهن‌فروشی‌ها در داخل شهر قم و مناطق مسکونی ازجمله خیابان ۲۰ متری شهید مطهری و بلوار شاهد، باعث گلایه و سلب آسایش ساکنان بود.

از سال ۹۰ با مصوبه شورای اسلامی شهر قم، مراحل واگذاری زمین به صنف آهن‌فروشان در دستور کار قرار گرفت و مقرر شد مدیر شهرک به‌صورت مستقل از شهرداری اقدام به آماده‌سازی شهرک نماید.

صنف آهن‌فروشان قم، داوطلبانه در شهرک صنوف حاضرشده تا سروصدای ناشی از انتقال تیرآهن را از داخل شهر به این شهرک ببرند.

شهرک صنوف در کیلومتر ۵ جاده قدیم- قم تهران با ۱۵۷ هکتار مساحت، پذیرای آهن‌فروشانی است که پیشتر در داخل شهر به عرضه آهن‌آلات می‌پرداختند.

این شهرک در سه فاز طراحی‌شده و فاز نخست آن شامل ۳۸۵ واحد از صنف آهن و فولاد است و تا امروز ۳۱۰ واحد تکمیل‌شده و ۲۰۰ واحد از مجموعه بازار آهن به‌صورت کامل فعال‌شده‌است و روزانه ۱۰ تا ۱۵ تریلی آهن‌آلات را جابجا و به بازار مصرف می‌رسانند.

مصطفی چالوک رئیس هیات امنای صنف آهن‌فروشان شهرک صنوف قم با اشاره به حضور آهن‌فروشان گفت: صنف آهن‌فروشان از صنوف پیشگام در انتقال به شهرک صنوف بوده‌اند و موضوع انتقال صنوف مزاحم شهری به سال۷۲ برمی‌گردد که در نهایت در سال ۸۷  محل فعلی برای انتقال صنوف مورد تأیید نهایی دستگاه‌ها و نهادهای  مسئول قرار گرفت.

کار جهادی شهرداری در انتقال آهن‌فروشان

مدیر منطقه دو شهرداری قم نیز در این زمینه با اشاره به انتقال کامل آهن‌فروشان منطقه به شهرک صنوف گفت: در بخشی از بلوار شاهد، واحدهای در و پنجره‌ساز مستقر هستند که کار انتقال این واحدها نیز آغازشده است.

رضا رحیمی با تأکید بر اهمیت ساماندهی مشاغل مزاحم شهری، اظهار کرد: وجود برخی مشاغل نظیر آهن‌فروشان به علت ایجاد مشکلات ترددی،‌ ایجاد صدا، نارسایی بصری و… همواره مورد نارضایتی مردمی بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات خوب، قابل‌توجه و ارزشمند شهرداری در سال‌های گذشته ساماندهی این مشاغل بوده است،‌ ابراز کرد: یکی از مطالبات ‌ویژه مردم منطقه خروج آهن‌فروشان بود که ۳۰ سال در برنامه‌ها قرار داشت ولی هیچ‌گاه عملیاتی نشده بود.

مدیر منطقه دو شهرداری قم ادامه داد: این پروژه با ایجاد زیرساخت‌های لازم در شهرک صنوف و بسترسازی برای انتقال این صنوف مزاحم در سال ۱۳۹۶ فراهم شد و مراحل انتقال تا سال ۱۳۹۸ ادامه پیدا کرد و در حال حاضر در منطقه دو آهن‌فروشی وجود ندارد.

شهرداری تعداد قطعات زمین‌های شهرک را به ۳۷۰ قطعه افزایش داد و مقرر شد این واحدهای اضافی به صنوف مرتبط با آهن‌فروشان در غالب مشارکت و سرمایه‌گذاری واگذار شود.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قم گفت: ۲۰۰ واحد از مجموعه بازار آهن شهرک صنوف به‌صورت کامل فعال‌شده‌اند و باید برای واحدهای غیرفعال برنامه‌ریزی لازم در جهت رونق بخشیدن به شهرک انجام شود.

علیرضا مظفری تعداد کل واحدهای طراحی‌شده در شهرک را موردبررسی قرارداد و گفت: تعداد واحدهای شهرک ۱۶۰۴ واحد بوده و ۱۳۰۰ واحد از آن واگذارشده است که ۹۷۶ واحد مربوط به درب و پنجره ساز و بیش از۳۸۵ واحد آهن‌فروش هستند.

لزوم تعامل دستگاه‌های استان برای حل مشکلات شهرک صنوف

وی یکی از مشکلات شهرک را واحدهای غیرفعال در سایت آهن‌فروشان شهرک دانست و ابراز کرد: رونق شهرک در گرو حل‌وفصل هر چه سریع‌تر این مسئله بوده تا شرایط ورود اصناف به شهرک تسریع گردد.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قم از تعیین تکلیف قطعات غیرفعال سایت آهن‌فروشان شهرک صنوف خبر داد و گفت: در حال توافق جهت راه‌اندازی قطعات غیرفعال سایت آهن‌فروشان و واگذاری به صنف مصالح ساختمانی هستیم.

وی با اشاره به اجرایی نشدن تفاهم‌نامه شهرداری با برق منطقه‌ای تهران، افزود: در سال ۹۴ برای شروع کار اقدامات لازم انجام شد، اما شرکت برق تهران نتوانست قرارداد خود را در قالب تفاهم‌نامه شهرداری آورده و باگذشت زمان و تورم امکان اجرایی شدن آن فراهم نشد.

مظفری از واگذاری ۱۹۸ انشعاب برق در شهرک خبر داد و گفت: برای گام نخست واحدهای فعال شناسایی و جهت معرفی به شرکت توزیع برق استان در اولویت‌بندی اخذ انشعاب قرار گرفته‌اند.

وی علت تأخیر در تأمین برق شهرک را تشریح و بیان کرد: ورود ۴۰ سانت به حریم اداره راه و اختلاف ایجادشده باعث تأخیر در تأمین برق شد که ۳ ماه طول کشید و امیداریم تا آخر فروردین برق موردنیاز شهرک تأمین شود.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری قم، هزینه تأمین آب شهرک را نیز سه میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: سه میلیارد تومان هزینه انتقال آب شرب به شهرک شده و نمی‌توانیم از این آب برای فضای سبز استفاده کنیم و در حال بررسی راه‌های استفاده از پساب هستیم.

یکی از مشکلات این شهرک آسفالت نامناسب است که باعث گلایه صنایع مستقر ازجمله آهن‌فروشان شده است و با گذشت حدود سه سال از راه‌اندازی این شهرک همچنان کسبه این مجموعه با مشکلات مواجه هستند.

نبوده فضای سبز، نبود امکانات خدماتی و رفاهی، آسفالت نبودن مسیر ورودی شهرک، صادر نشدن سند برای این واحد‌ها، نداشتن پاسگاه پلیس و آتش‌نشانی از مهم‌ترین مطالبات و مشکلات این آهن‌فروشان به شمار می‌رود.

منبع: پایگاه خبری قم فردا

انتهای پیام/***