30.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

تشریح برنامه‌ها و اقدامات کمیته ارتقاء منابع شهرداری قم

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری قم با اشاره به برگزاری جلسات منظم کمیته ارتقاء منابع شهرداری گفت: با برگزاری این کمیته بنیه درآمدی شهرداری افزایش‌یافته است.

محمد وحیدنیا در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به برگزاری کمیته ارتقاء منابع در شهرداری قم اظهار داشت: شهرداری به‌عنوان یک موسسه عمومی غیردولتی و رکن اجرایی مدیریت شهری، دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و مسئولیت اجرایی امور شهری و تأمین نیازهای عمومی و محلی شهروندان را در حوزه وظایف قانونی عهده‌دار بوده و برای اجرای مأموریت‌های محوله، نیاز به برنامه بلندمدت، میان‌مدت و برنامه‌ریزی یکساله(بودجه سالیانه) دارد.

وی با بیان اینکه در این راستا کمیته ارتقاء منابع شهرداری قم از سال ۹۷ و بر حسب ضرورت تشکیل شد، ابراز کرد: این کمیته به‌منظور افزایش بنیه درآمدی شهرداری با موافقت شهردار آغاز به کار کرد و تا به امروز به‌صورت منظم جلسات این کمیته برگزار می‌شود.

مدیرکل تشخیص و وصول درآمد شهرداری قم اهداف این کمیته را موردتوجه قرار داد و گفت: کشف عنوان و استعداد منابع جدید و تلاش در بالفعل نمودن موارد بالقوه، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برای ایجاد انگیزه در مؤدیان برای وصول بیشتر منابع، نظارت بر روند وصول درآمدها به‌ویژه در حوزه املاک و سرمایه‌گذاری و بررسی نقاط ضعف و قوت پیشرفت‌ها و اقدامات اجرایی و ارتقاء درآمدهای پایدار و مستمر مانند عوارض سهم شهرداری از مالیات بر ارزش‌افزوده، عوارض نوسازی و پیگیری روند پروژه ممیزی از اهداف این کمیته است.

وی ادامه داد: نظارت بر روند پیگیری مطالبات شهرداری مانند وصول چک های برگشتی و آراء کمیسیون ماده ۱۰۰، ارتقاء منابعی که بیشترین نقش را در تشکیل بودجه مانند درآمدهای ناشی از عوارض پروانه ساختمانی، تراکم، تفکیک و غیره و مرور مقررات طرح تفصیلی و در نهایت بهره‌وری منابع در اختیار سازمان‌های وابسته به شهرداری در جهت تحقق اهداف شهرداری، از دیگر اهداف کمیته ارتقاء منابع است.

وحیدنیا با تأکید بر اینکه این کمیته به ریاست معاون مالی و اقتصادی برگزار می‌شود، تصریح کرد: معاون شهرسازی و معماری، مدیران کل درآمد و املاک، دو نفر از مشاوران شهردار، رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی و دیگر مسئولان شهرداری در این جلسه حضور دارند.

وی یادآور شد: جلسات این کمیته به‌صورت منظم در روزهای چهارشنبه هر هفته تشکیل و مصوباتی که به تصویب می‌رسد به واحدهای مربوطه ابلاغ و پیگیری می‌شود.

انتهای پیام/***