32.5 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

لزوم تجدیدنظر در اختصاص ۳۰ هکتار فضای سبز به منطقه جمکران/ هم‌افزایی راه‌حل مشکلات و توسعه منطقه

شهردار قم با اشاره به هزینه سنگین اجرای طرح توسعه منطقه جمکران و محدودیت مالی شهرداری در این زمینه گفت: بدون ابلاغ تغییر کاربری بخشی از 30 هکتار فضای سبز انحصاری منطقه نمی‌توانیم طرح‌های توسعه را در این منطقه اجرا کنیم.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد در بازدید میدانی که با حضور استاندار قم از محله جمکران انجام شد، با تأکید بر لزوم اجرایی شدن تمام طرح‌ها و توسعه این منطقه در کمترین زمان اظهار داشت: طرح‌های توسعه این منطقه با رعایت یک سری شروط قابل‌اجرا بوده و امیدواریم همه دستگاه‌ها با نیت همکاری و هم‌افزایی به میدان بیایند تا در این امر تسریع لازم صورت پذیرد.
وی نخستین شرط اجرایی شدن طرح‌ها را شناخت مسئله دانست و افزود: مسئله اساسی این است که چند ماه بیشتر از الحاق روستای جمکران به شهر قم نمی‌گذرد و تا پیش از این شهرداری از لحاظ قانونی نمی‌توانست برای حل مشکلات این محدوده اقدامات لازم را داشته باشد.
شهردار قم منعکس شدن مشکلات به تمام مراجع قانونی را توسط اهالی محل موردتوجه قرارداد و تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات منطقه نیاز به برنامه‌ریزی داشته و نمی‌توان با حرف و شعار مشکلات چندین ساله جمکران را حل کنیم، در شهر قم شاهد مشکلات متعددی از سالیان دور هستیم که با هم‌افزایی و مشارکت توانسته‌ایم برخی از آن‌ها را همچون فاز ۵ عمار یاسر و بلوار شهیدان برقعی را با قدمت بیش از ۵۰ سال در مسیر اجرا قرار دهیم.
وی با طرح این سوال که آیا قرار است اجرایی شدن طرح تفصیلی منطقه جمکران سال‌ها طول بکشد؟ گفت: به نظر می‌رسد بهتر است با هم‌افزایی و همفکری کوتاه‌ترین راه‌ها را انتخاب کرده و مشکلات را حل با توجه به پیوست اقتصادی طرح‌ها حل کنیم.
دکتر سقائیان‌نژاد مساحت منطقه را ۱۱۴ هکتار دانست و بیان کرد: در این ۱۱۴ هکتار بیش از ۱۳ هزار نفر زندگی می‌کنند؛ همچنین حدود ۳۰ هکتار در این منطقه نیز با کاربری فضای سبز انحصاری مشخص‌شده که نسبت به مساحت منطقه وسیع بوده و می‌توان بخشی از آن را تغییر کاربری داد.
وی از برداشتن قید انحصار از ۳۰ هکتار فضای سبز در سفر اخیر ریس جمهوری به شهر قم خبر داد و گفت: این تغییر اگر ابلاغ شود، می‌توانیم با استفاده از ظرفیت کمیسیون ماده پنج، مسیر توافق با مردم از طریق اعمال ماده ۱۰۱ قانون شهرداری‌ها را هموار کنیم.
شهردار قم ادامه داد: استفاده از ظرفیت ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری‌ها، برای حل معضلات مردم در این منطقه، نیاز به تعیین حدود و تقویم اراضی دارد که این امر با همکاری مراجع ذیربط قابل انجام خواهد بود.
وی با تأکید دوباره بر هم‌افزایی همه دستگاه‌ها و شهروندان یادآور شد: رفع مشکلات این منطقه فراتر از اراده و توان یک ارگان بوده و برای رسیدن به هدف موردنظرمان باید در کنار هم و همه دستگاه‌های استان این راه ادامه دهیم.
دکتر سقائیان‌نژاد تأکید مجدد بر لزوم همراهی مجموعه مدیریت استان کرد: با اختصاص منابع مالی به منطقه می‌توان در مسیر محرومیت‌زدایی حرکت کرد.
وی در پایان به معجزه انقلاب اسلامی در قرن بیستم اشاره کرد: این مردم بودند که این انقلاب را به ثمر رساندند و باید با نیت خدمت به مردم با وحدت و اراده در مسیر رفع مشکلات مردم بدون ایجاد تفرقه حرکت کنیم.ن/*****