35.4 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان پارک‌ها

قم در جمع معدود شهرهای با زیرساخت‌های تفریحی خاص/ کلان‌پروژه‌های تفریحی قم به‌زودی افتتاح می‌شوند

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: بیش از هشت پروژه خاص تفریحی طی 6 سال گذشته در شهر قم به بهره‌برداری رسیده و قم در حال حاضر جزو معدود استان‌های کشور دارای مراکز خاص تفریحی است و همچنان پروژه‌های تفریحی بزرگی در حال اجرا است که به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش واحد اطلاع‌رسانی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، پیام جوادیان با اشاره به عزم ویژه شهرداری قم طی سال‌های اخیر برای توسعه فضای سبز و فضاهای تفریحی و گردشگری قم اظهار کرد: شهر قم در حوزه تفریحی و گردشگری کمبودها و نیازهای فراوانی داشت و به همین منظور از سال ۹۴ با شروع تدوین چشم‌انداز شهر قم و برنامه ۵ ساله‌ قم ۱۴۰۰، یکی از مهم‌ترین اهداف و رویکردها بحث توسعه فضاهای تفریحی و گردشگری قرار گرفت.

وی با تأکید بر اینکه ذیل این برنامه پروژه‌های متعدد تفریحی و گردشگری تعریف شد تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های تفریحی که نقش بسزایی نیز در ایجاد طراوت و شادابی و تقویت آب‌وهوای شهر قم داشته بحث توسعه فضای سبز بود و هدف‌گذاری دستیابی به سرانه بیش از ۲۰ مترمربع در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه امسال در آخرین سال اجرای برنامه اول پنج‌ساله به این هدف دست پیدا کردیم و بیش از ۶ مترمربع به سرانه فضای سبز شهر افزوده شد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم به بخشی از اقدامات شهرداری قم و این سازمان در توسعه اماکن رفاهی تفریحی و گردشگری از سال ١٣٩۴ تاکنون اشاره و عنوان کرد: نخستین پروژه‌ای که در این زمینه در دستور کار قرار گرفت، بحث اجرای پروژه سورتمه کوهستان بوستان علوی بود که خوشبختانه در همان سال‌های ابتدایی اجرایی شد و در اختیار مردم قرار گرفت.

وی به پروژه منحصربه‌فرد تله سیژ بوستان علوی اشاره کرد و افزود: این پروژه با وجود موانع و مشکلات متعددی که داشت امسال با اخذ استانداردهای لازم به‌عنوان یک پروژه تفریحی ویژه افتتاح‌شده و در اختیار مردم قرارگرفته است.

جوادیان با اشاره به کمبود و حتی فقدان شهربازی با کیفیت در شهر قم ابراز کرد: احداث شهربازی بوستان غدیر و همچنین بازگشایی و توسعه شهربازی بوستان علوی برای تقویت زیرساخت‌های تفریحی شهر قم هم‌اکنون به سرانجام رسیده و مردم از این امکانات تفریحی مطلوب استفاده می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: البته همچنان برنامه‌ها و پروژه‌های تفریحی به حد مطلوب مورد انتظار شهر زائرپذیر قم نرسیده ولی برنامه‌ها و پروژه‌های متعددی در دستور کار شهرداری و سازمان پارک‌ها است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم، احداث سایت ورزش‌های آبی و قایقرانی بوستان جوان، احداث پروژه مشارکتی پارک آبی آب‌وتاب بوستان غدیر، احداث مجموعه منحصربه‌فرد باغ پرندگان شهر قم و احداث رستوران آبی بوستان قائم را از دیگر پروژه‌های تفریحی اجراشده در سال‌های اخیر دانست.

وی یادآور شد: قم در حال حاضر جزو معدود استان‌های کشور دارای پارک آبی و باغ پرندگان است که سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی از سوی شهرداری و بخش خصوصی برای آن‌ها انجام‌شده است.

جوادیان همچنین از افتتاح چندین پروژه تفریحی جدید تا پایان سال و سال آینده خبر داد و گفت: پروژه مفرح و استثنائی زیپ لاین و پل‌های معلق بوستان کوثر، پروژه شهربازی بزرگ بوستان فدک(میدان ٧٢ تن)، احداث مجموعه بزرگ قزل پارک بوستان فدک(مجاور عوارضی قم)، احداث مجموعه پینت بال، سنگ‌نوردی و ورزش‌های هیجانی علوی، احداث بوستان دوچرخه و مجموعه پیست‌های استاندارد بلوار فدائیان پردیسان، افتتاح بوستان کوهستانی منحصربه‌فرد زائر به مساحت ۳۰۰ هزار مترمربع، افتتاح بوستان کوهستانی و منحصربه‌فرد خضر به مساحت ۵۵۰ هزار مترمربع و پروژه پارک ترافیک بوستان جوان نیز تا پایان سال و سال آینده آماده افتتاح و بهره‌برداری خواهند شد.

وی اضافه کرد: تمام تلاش مجموعه مدیریت شهری بر این است که زیرساخت‌های گردشگری تفریحی شهر قم توسعه‌یافته و به‌تبع آن شاهد توسعه قابل‌توجه حضور گردشگران و افزایش ماندگاری آن‌ها در شهر قم و تحول اقتصادی شهر باشیم.

انتهای پیام/***