32.6 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار منطقه 2

۲۰۰ هکتار بافت فرسوده در منطقه ۲ قم وجود دارد/ساماندهی ۳۰ منزل سکونتگاه‌های غیررسمی منطقه در سفر رئیس‌جمهور به قم

مدیر منطقه دو شهرداری قم از وجود بیش از 200 هکتار بافت فرسوده در سطح این منطقه خبر داد و گفت: شورای شهر و شهرداری نگاه ویژه‌ای به ایجاد زیرساخت‌های شهری در این منطقه دارند.

رضا رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به اقدامات و ویژگی‌های منطقه دو شهری اظهار داشت:  حریم این منطقه از انتهای بزرگراه امام علی(ع) در بخش جنوبی تا نیروگاه حرارتی است و در حدود چهار هزار هکتار حریم و ۱۳۰۰ هکتار محدوده شهری در منطقه وجود دارد که جمعیت آن براساس آمار رسمی بیش از ۲۰۰ هزار نفر است.

وی با بیان اینکه برای حاشیه‌نشینی و محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی در سال ۸۲ نقشه‌ای تهیه و سند توانمندسازی ایجادشده و دستگاه‌های مجری اقدامات خوبی در این زمینه انجام دادند، گفت: یک سری شاخص‌هایی برای سکونتگاه‌های غیررسمی وجود دارد که شامل دسترسی به خدمات و کم برخورداری بوده و نگاه شورای اسلامی شهر و شهرداری ایجاد زیرساخت‌های لازم در این مناطق است.

مدیر منطقه دو شهرداری قم گفت: احداث بوستان و سالن‌های ورزشی و توجه به بافت فرسوده در این منطقه موردتوجه و برنامه‌ها عمدتاً محله محور است،

به گفته وی، تعدادی از پروژه‌ها نیاز به سیاست کلان دارد که اخیراً در سفر ریاست جمهوری به استان، ساماندهی ۳۰  باب مسکونی که زیر دکل‌های برق قرار دارند جز این پروژه‌ها تعریف شد.

رحیمی با تأکید بر اینکه در منطقه بافت تراکم جمعیت در هکتار بالا بوده و جمعیت زیادی در یک محل زندگی می‌کنند ابراز کرد: یکی از موضوعات بحث بوستان‌های محلی است که با کمبود زمین در این منطقه مواجه هستیم و زمین‌ها شکل‌گرفته و گاهی امکان ایجاد بوستان در محلات وجود ندارد.

وی یادآور شد: در برخی از محلات و سکونتگاه‌ها، شهرنشینی زودتر از شهرسازی شکل‌گرفته است و ما برای بوستان باید ملک را تملک کنیم، البته در حال حاضر ۳۵ بوستان در منطقه دو وجود دارد.

مدیر منطقه دو شهرداری قم اذعان کرد: ۲۰۰ هکتار بافت فرسوده در منطقه دو قم وجود دارد که دراین‌باره یکی از خواسته‌ها احداث فضای سبز در بافت فرسوده است، درحالی‌که دسترسی‌ها اهمیت زیادی دارد.

انتهای پیام/ز***