35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

آغاز به کار سه سامانه‌ نوین ترافیکی در شهر قم/سامانه رعایت فاصله طولی، ثبت تخلفات ساکن و ثبت اعلام زمان رسیدن اتوبوس به ایستگاه

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم از آغاز به کار سه سامانه نوین و هوشمند در شهر قم خبر داد و گفت: به‌زودی شاهد راه‌اندازی سامانه ثبت تخلف ساکن، سامانه ثبت تخلف عدم رعایت فاصله طولی و سامانه ثبت اعلام زمان رسیدن اتوبوس به ایستگاه در قم خواهیم بود.

به گزارش شهرنیوز، مسعود طبیبی امروز در سومین نشست “پویش هوای هم داشته باشیم” که با شعار “با کمک سامانه‌های هوشمند، هوای ایمنی شهروندان را داشته باشیم” در سالن همایش‌های بین‌المللی شهرداری قم برگزار شد، با تأکید بر ایجاد تغییرات ساختاری برای کاهش فاصله بین شهروندان و مدیران حوزه حمل‌ونقل اظهار داشت: با برقراری ارتباط بین مدیران و شهروندان شاهد کاهش تنش‌ها و ایجاد آرامش در شهر خواهیم بود.

وی موضوع مهم در کاهش خطرات ترافیکی در شهر را استفاده بهینه از سامانه‌های هوشمند دانست و افزود: باید از ظرفیت سامانه‌های ترافیکی در افزایش ایمنی شهروندان استفاده کرده و بدانیم بخشی از نقش سامانه‌های هوشمند افزایش ظرفیت معابر و رعایت حقوق شهروندان است.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم، تخلفات ساکن را موردبررسی قرارداد و مطرح کرد: توقف در ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی، توقف در پیاده‌روها که به‌صورت نادر در شهر قم زیاد است و توقف دوبله ازجمله تخلفات ساکنی است که نیاز داریم برای رفع آن سامانه ثبت تخلف ساکن را در قم راه‌اندازی کنیم.

وی از آغاز به کار موتورسیکلت ثبت تخلفات ساکن خبر داد و ابراز کرد: بخشی از تخلفات انجام‌شده در سطح شهر مربوط به تخلفات ساکنی است که دیده نشده و با اجرای این سامانه و رفع آن می‌توانیم با کاهش هزینه‌های شهرداری در افزایش ظرفیت معابر و ساخت‌وساز، شهر را بهتر مدیریت کنیم.

طبیبی، نحوه اعمال قانون در ثبت تخلفات ساکن را تشریح کرد و گفت: در مکان‌هایی که ما باید پارکینگ بسازیم و هنوز تأمین پارکینگ نشده اعمال قانون با احتیاط  انجام می‌شود، اما در مواردی مانند توقف در ایستگاه اتوبوس و تاکسی نابخشودنی است تا بتوانیم سیستم حمل‌ونقل عمومی روان‌تری داشته باشیم.

وی توقف در پیاده‌روها را نیز تخلفی نابخشودنی برشمرد و یادآور شد: برای افزایش ایمنی عابران پیاده به‌خصوص نابینایان و کم توانایان حرکتی، موتورسیکلت ثبت تخلف با کمک سازمان فن‌آوری و اطلاعات شهرداری قم راه‌اندازی شده و به‌زودی اعمال قانون را آغاز می‌کند.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم، سپس از راه‌اندازی سامانه رعایت فاصله طولی در شهر قم خبر داد و اظهار داشت: راه‌اندازی سامانه ثبت تخلف فاصله طولی برای نخستین بار در کشور اجراشده  تا شهر قم به‌عنوان پیشگام در اجرای این سامانه در کشور باشد.

وی رعایت سرعت مجاز را عامل کاهش تصادفات منجر به فوت دانست و تأکید کرد: با اجرای سامانه رعایت فاصله طولی تصادفات جرحی و خسارتی نیز کاهش پیداکرده و می‌توانیم ایمنی خوبی در شهر برای عابران پیاده و کاربران در معابر ایجاد کنیم.

طبیبی، ثبت بیش از یک هزار تخلف سرعت در سطح شهر را نگران‌کننده ذکر کرد و گفت: امیدواریم با اجرای سامانه‌های ثبت تخلف و استفاده از ظرفیت کامل دوربین‌ها و ثبت پلاک خودروها حتی در شب بخشی از تخلفات را کاهش دهیم.

وی سومین سامانه آماده بهره‌برداری در قم را سامانه ثبت اعلام زمان رسیدن اتوبوس به ایستگاه اعلام کرد و گفت: متأسفانه و در حال حاضر ضریب اعتماد کاربران به حمل‌ونقل عمومی شهر صفر بوده و امیدواریم با اجرای این سامانه و منتشر کردن دفترچه زمان رسیدن اتوبوس‌ها برای افراد سالمند این اعتماد را به بخش حمل‌ونقل عمومی شهر بازگردانیم.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم در پایان یادآور شد: برای برقراری ارتباط شهروندان با سامانه‌های هوشمند نیاز به طراحی المان‌هایی در سطح شهرداریم تا بتوانیم مشارکت ۱۰۰ درصدی مردم را در کاهش تصادفات و افزایش ایمنی در شهر به دست بیاوریم.***/ن