33.3 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار مناطق

این روزها در خیابان پرخاطره ارم قم چه می‌گذرد؟

اگر این روزها گذرتان به محدوده آیت الله مرعشی نجفی(ارم) حدفاصل خیابان شبستان و چهارراه شهدا افتاده باشد حتماً شاهد اجرای عملیات عمرانی در آن بوده‌اید؛ آیا می‌دانید در این خیابان خاطره‌انگیز قم این ایام چه می‌گذرد؟

به گزارش واحد خبر منطقه هفت شهرداری قم، خیابان آیت الله مرعشی نجفی(ارم) ازجمله خیابان‌های قدیمی و پرخاطره شهر مقدس قم است. خیابانی که وقایع زیادی را به خود دیده و قدم‌های زائران حرم کریمه اهل‌بیت(س) را به آغوش گرفته است.

و اما این روزها در این خیابان چه می‌گذرد؟

اگر گذرتان به محدوده این خیابان حدفاصل خیابان شبستان و چهارراه شهدا افتاده باشد حتماً شاهد اجرای عملیات عمرانی در آن بوده‌اید. عده زیادی از مهندسان و متخصصان مختلف، کارگران و اهالی فن در این خیابان به‌صورت مستمر در حال انجام کارند تا چهره‌ای جوان به یکی از خیابان کهن‌سال قم ببخشند.

شهرداری کلان‌شهر قم مدتی است در حال احداث پیاده راه در این خیابان پرخاطره است. پروژه‌ای به مساحت ۶ هزار و ۶۰۰ مترمربع با طول ۳۳۰ و عرض ۲۰ متر.

شهرداری برای اجرای این پیاده راه بالغ‌بر ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی کرده و قرار است ظرف ۹ ماه این پروژه تکمیل و در اختیار زائران و مجاوران حرم قرار بگیرد.

برای اجرای این پروژه بالغ‌بر چهار هزار و ۳۰۰ مترمربع آسفالت سواره و ۶۲۰ مترمربع نهرهای قدیمی در دو سمت خیابان و مجموعاً به میزان ۶۲۰ متر طول تخریب‌شده و ۵۸۵ مترمکعب پی‌کنی محل نهر جدید انجام‌شده است.

اجرای جداول نهر شمالی و جنوبی به متراژ ۶۶۰ متر طول، خاک‌برداری سواره‌رو و پیاده‌رو طرح به میزان ۱۸۰۰ مترمکعب، تسطیح و رگلاژ و کوبش سواره‌رو و پیاده‌رو به مساحت ۵۵۰۰ مترمربع، کانال کنی سواره‌رو جهت اجرای کابل برق فشارقوی توسط شرکت توزیع نیروی برق به میزان ۱۵۶ مترمکعب، پی‌کنی جهت غلاف‌گذاری برق به میزان ۶۵ مترمکعب و غلاف‌گذاری جهت اجرای تأسیسات برقی پروژه با لوله پلی‌اتیلن به میزان ۶۴۰ متر طول از دیگر اقداماتی است که برای احداث این پیاده راه انجام‌شده است.

در ادامه احداث پیاده راه ارم ۷۵۰ مترمکعب شن‌ریزی در محل‌های حفاری‌شده صورت گرفته و به میزان ۶ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم عملیات آرماتوربندی زیر باغچه‌ها و مسیر سواره‌رو و ۳۰۰ مترمکعب عملیات بتن‌ریزی مسیر سواره‌رو به اجرا رسیده است.

تخریب پیاده‌روهای قدیمی در دو سمت طرح به میزان ۲۴۰۰ مترمربع، اجرای جدول سنگی به میزان ۲۰۷۰ متر طول، اجرای بتن مگر و ماهیچه باغچه‌ها به میزان ۱۸۰ مترمکعب، اجرای سنگ‌فرش پیاده‌رو شمالی و جنوبی به میزان ۴۲۰۰ مترمربع، اجرای سنگ‌فرش سواره‌رو به میزان ۱۸۰۰ مترمربع، نصب فونداسیون‌های پایه‌های روشنایی به تعداد ۲۳ عدد و فونداسیون پایه پرچم به تعداد ۴ عدد، نصب سکوهای مکعبی (استند) به تعداد ۱۳۵ عدد، اجرای لوله‌های عرضی کاروگیت ۵۰۰ میلی‌متر(سمت حرم مطهر) به میزان ۱۸ متر طول و اتمام کابل‌کشی پایه‌های روشنایی ضلع جنوبی طرح در سمت کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی و ضلع شمالی سمت پاساژ قدس و نصب پایه‌های روشنایی در مسیر پروژه به تعداد ۲۳ پایه و پایه پرچم به تعداد ۴ پایه از اقدامات تکمیلی است که اجرای این پروژه را به ایستگاه‌های پایانی رسانده است.

گفتنی است پروژه احداث پیاده راه آیت الله مرعشی نجفی به همت نیروهای متعهد و متخصص دارای پیشرفت بیش از ۹۰ درصدی است و به‌زودی عملیات اجرایی آن به پایان می‌رسد و بهره‌برداری می‌رسد.***/ع