37.7 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

لزوم تسریع در صدور پروانه‌های ساختمانی/تکرار مشکلات پردیسان با عدم رعایت ضوابط در اراضی ۵۶۰ هکتاری

شهردار قم با اشاره به وجود هزاران پرونده تخلف در کمیسیون ماده 100، گفت: بروکراسی‌های صدور پروانه به‌اندازه‌ای زیاد است که عملاً شهروندان را وادار به تخلف می‌کند.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سیدمرتضی سقائیان‌نژاد امروز در بیست و سومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم در سالن جلسات ساختمان شهید باکری اظهار داشت: اگر از مردم سؤالی در خصوص ساخت‌وساز شود آن‌ها دو دستگاه شهرداری و سازمان نظام‌مهندسی را مطرح می‌کنند و هم‌اکنون نظر مردم از این دو نهاد در مسئله ساختمان‌سازی مثبت نیست.

وی با بیان اینکه صدور پروانه ساختمانی از مباحث و مسائل مهمی است که سبب نارضایتی شهروندان می‌شود گفت: شهرداری قم به دنبال صدور پروانه در اسرع وقت است، اما به دلیل بروکراسی‌های زیاد در این زمینه، صدور پروانه مدت‌ها طول کشیده و سرمایه‌های مردم دچار خسارت شود.

شهردار قم ادامه داد: علت مخالفت شهرداری با مجریان ذیصلاح، جلوگیری از ادامه بروکراسی‌های آزاردهنده است، چراکه در مسئله مجریان ذیصلاح متأسفانه این افراد در میدان حضور ندارند و صرفاً نامی از آن‌ها مطرح می‌شود و اگر این افراد واقعاً در کف میدان باشند شهرداری از این مسئله حمایت می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه یکی از واقعیت‌های تلخ این است که برخی از مهندسان بدون اینکه مهندس ذیصلاح در یک پروژه عمرانی حضور داشته باشد، مهر آنان در زیر کاغذ نظارت ثبت می‌شود، افزود: در خصوص تعرفه‌های ساختمانی باید رویکردی در نظام‌مهندسی و شهرداری در پیش‌گرفته شود تا هزینه‌های بیشتری به شهروندان تحمیل نشود.

دکتر سقائیان‌نژاد تصریح کرد: سالانه افزون بر ۵۰ میلیارد تومان در بحث نظارت و کنترل ساختمان هزینه می‌شود اما به دلیل مشکلات ساختاری در این زمینه هنوز کنترل درست و قابل قبولی وجود ندارد.

وی با اشاره به وجود هزاران پرونده تخلف در کمیسیون ماده ۱۰۰، اذعان کرد: بروکراسی‌های صدور پروانه به‌اندازه‌ای زیاد است که عملاً شهروندان را وادار به تخلف می‌کند.

شهردار قم با اشاره به طرح نهضت تولید مسکن، اظهار داشت: اگر در الحاق اراضی و احداث مسکن در طرح جدید ملاحظات کنونی شهر و شهرداری رعایت نشود، مشکلاتی که اکنون در پردیسان شاهد آن هستیم، تکرار خواهد شد.*****/ش