28.4 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار عمومی

مدیرکل نظارت و هماهنگی امور خدمات شهری شهرداری قم خبر داد؛ برپایی تور زیارت اماکن متبرکه قم برای زائرین اربعین

مدیرکل هماهنگی و نظارت بر امور خدمات شهری شهرداری قم گفت: برای اینکه زائرین بتوانند زیارت اماکن زیارتی شهر را داشته باشند سعی داریم تور قم‌گردی برای مکان‌های زیارتی را برگزار کنیم.

به گزارش شهرنیوز، سیدمحسن میرهادی اظهار کرد: با توجه به اینکه به ایام اربعین حسینی نزدیک می‌شویم ، برای اینکه بتوانیم خدمات خوبی را به زائرین داشته باشیم از ماه‌ها قبل خدمات رسانی را در سه بخش اصلی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
وی با اشاره به حضور خیل عظیم زائرین اربعین در شهر قم گفت: با هماهنگی ستادهای هشتگانه مناطق شهر بحث اطلاع‌رسانی و خدمات رسانی را برنامه‌ریزی کردیم تا بتوانند در حوزه خدماتی و اطلاع‌رسانی در مبادی ورودی و هسته مرکزی شهر اطلاع‌رسانی به زائرین داشته باشند و بحث راهنمای زائر را انجام دهند.
میرهادی با بیان اینکه افرادی امسال در ستادها به کار گرفته شده‌اند تا به سه زبان اردو، عربی و انگلیسی مسلط باشند، گفت: سامانه ۱۳۷ نیز در این ایام به صورت شبانه‌روزی اطلاع‌رسانی به زائرین خواهند داشت.
وی استقرار ستادهای اطلاع‌رسانی و تخلفات شهری در مبادی ورودی شهر را مورد توجه قرار داد و افزود: با توجه به اینکه در ایام اربعین حضور دسته‌جات عزاداری در هسته مرکزی شهر را داریم بیش از ۳ هزار متر داربست نصب شده تا تداخلی در تردد زائرین و عزاداران به وجود نیاید.
میرهادی با اشاره به برپایی پیاده‌روی اربعین در بلوار پیامبر اعظم گفت: با توجه به اینکه این مراسم به صورت رسمی اعلام نشده ولی هرساله شاهد حضور خیل عظیم زائرین در بلوار پیامبر اعظم هستیم که پیش‌بینی‌های لازم برای خدمت‌رسانی به زائرین با استقرار ستادها، ایستگاه‌های صلواتی و ناوگان آتش‌نشانی شده است.
وی به فعالیت‌های قرارگاه اربعین در شهر قم اشاره کرد و افزود: همکاری تنگاتنگی بین شهرداری و قرارگاه اربعین وجود دارد که از آن جمله استقرار ناوگان آتش‌نشانی و جابجایی زائرین از پارکسوار به مصلی است.
میرهادی با اشاره به محدودیت تردد اتوبوس در شهر گفت: برای اینکه زائرین بتوانند زیارت اماکن زیارتی شهر را داشته باشند سعی داریم تور قم‌گردی برای مکان‌های زیارتی را برگزار کنیم.
وی بخش دیگر خدمات شهرداری در ایام اربعین را اعزام نیروهای پاکبان به صورت داوطلبانه به کربلا دانست و گفت: این نیروها حدفاصل مسیر نجف تا کربلا خدمت‌رسانی انجام می‌دهند.
میرهادی گفت: موکب‌های اربعین بیشتر متمرکز بر اسکان و پذیرایی هستند و به همین خاطر شهرداری از عمود ۱۰۷۰ و ۱۱۷۰ بحث نظافت را پیگیری خواهد کرد.
وی با تاکید بر اینکه جمع‌آوری پسماندهای مسیر به صورت ویژه انجام می‌شود خاطرنشان کرد: این کار توسط بیش از ۸۰ نفر از نیروهای شهرداری در کنار موکب‌های حرم مطهرحضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران صورت می‌گیرد.
مدیرکل هماهنگی امور خدمات شهری شهرداری قم بیان کرد: دو دستگاه پرس نیز جمع‌آوری پسماند را بر عهده داشته و دو دستگاه بازو غلطان و باب‌کت نیز در مسیر فعال خواهد بود.
وی اعزام یک دستگاه آمبولانس، خودرو آتش‌نشانی و ۵۰ دستگاه اتوبوس به مهران را از دیگر برنامه‌های شهرداری در ایام اربعین ذکر کرد.