36.7 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار مناطق

۸۵ درصد از مساحت منطقه ۵ قم خارج از محدوده شهر است/تلاش برای حفظ کاربری‌های فضای سبز منطقه

سرپرست منطقه پنج شهرداری قم گفت: 85 درصد از مساحت منطقه 5 خارج از محدوده شهری و دارای کاربری صنعتی و فضای سبز است.

به گزارش شهرنیوز، زین‌العابدین قراچورلو با اشاره به ویژگی‌های منطقه ۵ شهر قم اظهار داشت: منطقه پنج یکی از مناطق هشت‌گانه قم، در سمت شرق این شهر قرار دارد و به‌نوعی از بلوار پیامبر اعظم(ص) و میدان مرجعیت و بلوار فردوسی به سمت جاده کاشان را در برمی‌گیرد.

سرپرست منطقه پنج شهرداری قم با بیان اینکه مساحت کلی منطقه، هشت هزار و ۴۳۵ هکتار است که این مساحت داخل محدوده خدماتی ما نیز یک هزار و ۲۸۵ هکتار بوده که ۱۵ درصد از مساحت کل را شامل می‌شود، افزود: حدود ۸۵ درصد از مساحت خارج از محدوده است و با توجه به وضعیت منطقه، صنایع نیز در آن فعال بوده و به آن‌ها خدمات ارائه می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه این منطقه با چالش‌های زیادی مواجه است ابراز کرد: داخل محدوده شهری را طرح تفصیلی تعریف می‌کند و شهرداری موظف به ارائه خدمات ازجمله صدور پروانه و دریافت عوارض است .

قراچورلو عنوان کرد: در واقع ۸۵ درصد از مساحت منطقه ۵ خارج از محدوده و دارای کاربری صنعتی و فضای سبز است و قابلیت استفاده را برای شهروندان ندارد.

وی با تأکید بر اینکه علی‌رغم برخی از مشکلات، در تلاش هستیم نیازها را رفع کنیم و با استفاده از مراجع قانونی به صدور مجوزها بپردازیم تا کسی معطل نماند، تصریح کرد: همچنان چالش‌هایی داشته و طرح تفصیلی دست ما را بسته است و با این وضعیت، به ارائه خدمات می‌پردازیم.

سرپرست منطقه پنج شهرداری قم خاطرنشان کرد: برخی از این مشکلات به کمیسیون ماده ۵ مسکن و شهرسازی برمی‌گردد که قانون پیش‌بینی و حدود شهر را بابت زمین‌های کشاورزی و تعریف کاربری برای آن مشخص کرده است، در واقع سعی شده کاربری فضای سبز باشد تا از حالت کشاورزی خارج نشود.***/ز