36 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار عمومی

قانون عوارض کالاهای قابل بازیافت و کمک به سازماندهی پسماندهای عادی هنوز اجرایی نشده است

مدیرکل دفتر هماهنگی خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از عدم پایدار شدن درآمدهای پیش بینی شده از محل عوارض کالاهای قابل بازیافت و کمک به ساماندهی پسماندهای عادی انتقاد کرد.

سید حبیب راضی روز چهارشنبه در هفتمین نشست روسای سازمان‌های مدیریت پسماند کلانشهرهای کشور در سالن رضوان شهرداری قم بیان کرد: قرارگاه خاص برای حوزه پسماند به زودی در شهرداری‌های کشور با نظر مساعد وزیر کشور شکل خواهد گرفت.

مدیرکل دفتر هماهنگی خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ادامه داد: تهیه فهرست بهای خدمات شهری نیز پیشرفت مطلوبی دارد و انتظار می‌رود در آینده نزدیک نهایی شود.

راضی تصریح کرد: یکی از مسائل امروز وزارت کشور بر این است که با تأمین زیرساخت‌های لازم مباحث و مسائل حوزه پسماند به صورت کامل و منطقی حل شود.

وی یادآور شد: در همین راستا حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، ارائه تسهیلات به حوزه پسماند، واگذاری این حوزه به شرکت‌های قدرتمند و غیره به زودی به همراه یک نقشه راه تقدیم وزیر کشور خواهد شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: برای دفن و مدیریت اصولی‌تر پسماند کشور به ۲۸۳ پهنه تقسیم شده است و در قالب آن برنامه‌ریزی‌هایی جهت اقدامات متمرکز برای جمع‌آوری و دفن پسماند پیاده‌سازی خواهد شد.

وی یادآور شد: قانون کمک به ساماندهی پسماندهای عادی یکی از مباحث مهمی است که تاکنون از این ظرفیت قانونی به خوبی اجرایی نشده است، همچنین قانون عوارض بر کالاهای مخرب محیط زیست و کالاهای قابل بازیافت نیز تاکنون برغم بالابودن اعتبارات هنوز پایدار نشده است.

راضی تصریح کرد: بر مبنای قانون عوارض بر کالاهای مخرب محیط زیست و کالاهای قابل بازیافت یک هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که این اعتبارات قابل افزایش است.

مدیرکل دفتر هماهنگی خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ادامه داد: از ۱۳ آذرماه سال جاری با حضور یکی از مدیران برجسته پسماند از کشور ژاپن دو رویداد مهم در حوزه پسماند برگزار خواهد شد و طی این رویداد وضعیت پسماند ایران از نگاه این مدیر برجسته حوزه پسماند بررسی خواهد شد.

وی همچنین بیان کرد: یکی از خلاهای امروز کشور در رابطه با مدیریت پسماند، خالی بودن این حوزه در سطوح مختلف کشور است که در صورتی که اصلاح قوانین صورت گیرد، می‌توان اوضاع مدیریت پسماند را در سازمان‌های تابعه شهرداری بهبود بخشید.***