31.8 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

قالی “قم” زیر پای عابران پیاده پهن می‌شود/اجرای سامانه‌های تکریم عابران پیاده و کنترل هوشمند فاصله طولی در قم

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم از اجرای طرحی برای تکریم عابران پیاده خبر داد و گفت: با اجرای این طرح، قالی قم هنگام عبور عابران پیاده از عرض خیابان زیر پای آنان پهن می‌شود.

مسعود طبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به اجرای دو سامانه در بخش ترافیک شهرداری قم برای نخستین بار در کشور اظهار داشت: یکی از این طرح‌ها اجرای سامانه‌ای برای تکریم عابر پیاده است، به‌طوری‌که زمانی که عابر پیاده بخواهد از سطح معابر عریض عبور کند و در جاهایی که حجم ترافیک وسایل نقلیه خیلی زیاد نبوده چراغ سبز در لابه‌لای فاصله حرکتی وسایل نقلیه ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه پس از سبز شدن چراغ، روی سطح زمین از بافت‌های فرش قم که از صنعت اصیل و به‌یادماندنی قم است و شهرت جهانی داشته زیر پای آنان پهن می‌شود ابراز کرد: با اجرای این طرح تکریم عابران پیاده صورت می‌گیرد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم تصریح کرد: همچنین اجرای این طرح می‌تواند به‌عنوان منبع درآمد مورد استفاده قرار گیرد و در شهرداری‌های مختلف کشور نیز اجرایی شود.

وی با اشاره به اجرای طرح دیگر با عنوان سامانه کنترل هوشمند فاصله طولی در قم یادآور شد: این سامانه فاصله طولی وسایل و سرعت است که علاوه بر اینکه سرعت وسایل نقلیه کنترل می‌شود، فاصله بین دو وسیله متوالی نیز انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: خط‌کشی اجرای این طرح به‌زودی و به‌صورت نمونه در بلوار شهید سلیمانی انجام می‌شود، تا شهروندان و رانندگان در ابتدا با معنی و مفهوم آن آشنا شوند و پس از آن نیز رفتارسازی لازم صورت گرفته و در راستای ارتقاء ایمنی حرکت خودروها در معابر به‌صورت رسمی اجرایی شود.****/س