25.3 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

اتخاذ تصمیم درست کلید موفقیت در حوزه گردشگری قم است/فاصله زیادی تا افزایش ماندگاری مسافران داریم

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر ناشناخته بودن قم را موردتوجه ویژه قرارداد و گفت: امروز ما نیاز به هزینه کردن در حوزه گردشگری نداشته و شهر قم جزء معدود شهرهایی است که احتیاج به جذب توریست ندارد و تنها با تصمیمات درست می‌توانیم به جایگاهی که موردنظر ما در حوزه گردشگری بوده دست پیدا کنیم.

به گزارش شهرنیوز، علیرضا خاکی در نخستین سمپوزیوم استانی نقش‌آفرینی، همگرایی دستگاه‌های ذینفع در توسعه گردشگری شهر قم که به میزبانی سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد، به پتانسیل‌های شهر قم در حوزه گردشگری اشاره کرد و اظهار داشت: شهر قم جزء معدود شهرهایی بوده که احتیاج به جذب توریست ندارد.
وی قدمت فعالیت‌های حوزه گردشگری در شهرداری قم را ۵ سال دانست و افزود: قم باید با وجود اماکنی مانند بزرگ‌ترین سقف ضربی در تیمچه، سد کبار به‌عنوان نخستین سد قوسی جهان، نخستین منار آجری به نام پامنار و… باید سهم بیشتری در ماندگاری مسافر در شهر داشته باشد.
مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر ناشناخته بودن قم را موردتوجه ویژه قرارداد و گفت: امروز ما نیاز به هزینه کردن در حوزه گردشگری نداشته و با تصمیمات درست می‌توانیم به جایگاهی که موردنظر ما در حوزه گردشگری بوده دست پیدا کنیم.
وی اجازه ورود گردشگران خارجی به حرم مطهر را یادآور شد و مطرح کرد: تنها با یک تصمیم درست حرم مطهر حضرت معصومه(س) به‌عنوان تنها بانویی که در جهان دارای چنین مقبره‌ای است را معرفی کرده و بدون هزینه یکی از مکان‌های معنوی شیعیان را معرفی کرده و امروز عکس‌های حرم در جهان‌دیده می‌شود.
خاکی گفت‌وگو و تبادل‌نظر و تجربه را عامل موفقیت در حوزه گردشگری دانست و ابراز کرد: یکی از تجربیات ما در بافت تاریخی و بافت فرسوده، بهسازی اطراف حرم بود، زیرا هزینه‌های سنگین بافت فرسوده از عهده دولت و شهرداری خارج بوده اما با بهسازی محورهای تاریخی و ورود توریست بافت فرسوده با کمک مردم و بخش خصوصی احیا خواهد شد.
وی تحقیقات و پژوهش را در توسعه گردشگری مهم و مؤثر دانست و گفت: ۵ سال پیش ما کار خود را از روی تحلیل نقشه آغاز کرده و هیچ سند علمی وجود نداشت، اما امروز با پشتوانه علمی و تجربه قوی می‌توانیم حرکت کرده و ما حاضر هستیم تجربیات خود را در اختیار سایر ارگان‌ها قرار دهیم.
انتهای پیام/ن