27.2 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

جمع‌آوری تاریخ شفاهی قم توسط شهرداری ماندگار و ارزشمند است

عضو هیئت‌امنای مسجد چهارمردان با اشاره به اینکه محلات، شخصیت‌ها و رخدادهای به وقوع پیوسته در قم بیانگر هویت این شهر است، گفت: کار سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم در زمینه جمع‌آوری تاریخ شفاهی محلات قم شروع کرده ارزشمند و ماندگار است.

به گزارش شهرنیوز، مهدی کربلایی در حاشیه رونمایی از کتاب «چهارمردان، خیابان انقلاب»، با اشاره به اینکه برخی تصور می‌کنند کار شهرداری فقط ساخت‌وساز و ارائه خدمات مختلف سخت‌افزاری در شهر است، اظهار کرد: شهرداری و شورای شهر در کنار وظایفی همچون عمران و آبادانی که در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای آن شده، وظیفه مهم دیگری در موضوع فرهنگ دارد که چاپ کتاب یکی از مؤلفه‌های آن است.

وی ادامه داد: ساخت‌وساز، احداث راه، پل و زیرگذر به‌صورت مقطعی تحسین همشهریان را به دنبال داشته و در ادامه فراموش می‌شود ولی نوشتن و مکتوب کردن تاریخ شهر سال‌ها ماندگار و اثرگذار است.

عضو هیئت‌امنای مسجد چهارمردان با تأکید بر اینکه محلات، شخصیت‌ها و رخدادهای به وقوع پیوسته در قم بیانگر هویت این شهر است، ابراز کرد: تاریخ شفاهی به مسائل گوناگون ازجمله محلات، شخصیت‌ها، ابنیه، فرهنگ و آیین‌ها ورود می‌کند و کاری که سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم در این زمینه شروع کرده کار ارزشمند و ماندگار است.

کربلایی با بیان اینکه یکی از مسائل مهم تاریخ شفاهی بحث نقش شهدا در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع از این مرز و بوم در دفاع مقدس است خاطرنشان کرد: به‌ویژه شهدای خیابانی مانند چهارمردان که در زمان انقلاب از سراسر قم به این خیابان می‌آمدند و تظاهرات برپا می‌کردند و همچنین پشتیبانی که این مردم در این مسجد از جبهه‌های جنگ می‌کردند و باید به نسل‌های بعدی در قالب کتاب و دیگر محصولات فرهنگی منتقل شود.***/ع