35 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

هویت شهر با معرفی اماکن تاریخی و رخدادهای آن شکل می‌گیرد/ تولید ۵ کتاب درباره محله‌های اصیل قم به همت شهرداری

مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم گفت: ضرورت دارد تا برای ایجاد تعلق به شهر، تاریخ، ظرفیت‌ها و شخصیت‌های شهر به مردم معرفی شوند که معرفی اماکن تاریخی و رخدادهای شهر یکی از کارهایی است که می‌توان انجام داد.

به گزارش شهرنیوز، ابوالقاسم مقیمی در مراسم رونمایی از نخستین کتاب تاریخ شفاهی شهر قم با عنوان «چهارمردان، خیابان انقلاب» که به همت سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری و با حضور جمعی از اعضای شورای شهر و شهرداری قم و مردم انقلابی محله چهارمردان در مسجد چهارمردان برگزار شد، با اشاره به اینکه هویت هر شهر با معرفی ظرفیت‌های آن شکل می‌گیرد، اظهار کرد: ضرورت دارد تا برای ایجاد تعلق به شهر، تاریخ، ظرفیت‌ها و شخصیت‌های شهر به مردم معرفی شوند که معرفی اماکن تاریخی و رخدادهای شهر یکی از کارهایی است که می‌توان انجام داد.
وی ادامه داد: متأسفانه در سال‌های پس از انقلاب تاریخ‌نگاری برای شهر قم کمتر صورت گرفته و مردم با اماکن تاریخی قم مانند مقابر گنبد سبز که مقابر اولین شاهان شیعی است آشنایی خوبی ندارند.
مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم چهارمردان را قطب انقلاب دانست و گفت: در تاریخ‌نگاری این محله تلاش شده تا رخدادها، ظرفیت‌ها و تأسیسات آن به همشهریان قمی و مردم ایران معرفی شود.
مقیمی از احداث خانه موزه شهیدان زین‌الدین و تملک خانه شهید شفیعی و شهید فخری زاده برای احداث خانه موزه خبر داد و ابراز کرد: همه این اقدامات در معرفی هویت و ظرفیت‌های قم اثرگذار است که تلاش می‌کنیم هر چه سریع‌تر آماده‌سازی و در دسترس همشهریان و زائران شهر کریمه اهل‌بیت(س) قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: معرفی تاریخ، محلات و فرهنگ قم به همشهریان به‌ویژه نسل جوان و اینکه بدانند چه خون‌هایی برای به ثمر رسیدن این انقلاب و نظام ریخته شده افتخار است و با تمام توان در این مسیر حرکت خواهیم کرد.***/ع