35 C
شهر مقدس قم
۱۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

تقویت تعلق‌خاطر شهروندان و افزایش نشاط اجتماعی از اهداف “روز قم” است

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم گفت: قم شهری است که با تنوع زیاد قومیتی و زبانی همراه است و دراین‌بین نام‌گذاری «روز قم» برای تقویت حس‌تعلق و هویت‌بخشی شهری عموم شهروندان به قم به‌عنوان نقطه اتکای تمام ساکنین این شهر موردتوجه بوده است.

به گزارش شهرنیوز، مصطفی ملایی با اشاره به ایام معصومیه و «روز قم» اظهار داشت: وجود نورانی مضجع حضرت فاطمه(س)، بزرگ گنجینه معنوی و ارزشی شهر مقدس قم است و ورود این بانوی بزرگ اسلام به این شهر مبدأ اتفاقات بزرگی مانند شکل‌گیری حوزه‌های علمیه، تقویت مرجعیت و درنهایت انقلاب اسلامی شده است.

وی اضافه کرد: حضرت کریمه اهل‌بیت(س) بر تاریخ و تمدن قم بیشترین تأثیر را داشته و برای اینکه بتوان این ظرفیت‌های معنوی و موجود در قم را به‌واسطه وجود ایشان به مردم معرفی شود لازم بوده تا روزی به نام «روز قم» به مناسبت ورود حضرت معصومه(س) به این شهر نام‌گذاری شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم افزود: روز قم در اصل مختص به این بانوی کریمه(س) است و مردم این شهر به دلیل ورود ایشان به قم همیشه فخرفروشی کرده و آن را ارج می‌نهند.

وی با بیان اینکه با پیشنهاد شورای اسلامی وقت، روز قم در شورای فرهنگ عمومی استان مورد تصویب قرار گرفت و وارد تقویم مناسبتی استان شد و بعد از آن شورای فرهنگ عمومی استان ثبت روز قم در تاریخ و تقویم ملی را آغاز کرده و تلاش می‌شود این روز به‌زودی وارد مناسبت‌های ملی در سطح عمومی شود.

به گفته ملایی، به مناسب روز قم برنامه‌های متنوعی به‌ویژه توسط حرم مطهر و شهرداری قم در نظر گرفته‌شده که در طول آبان ماه به‌تدریج اجراشده و خواهد شد.

وی با اشاره به آثار نام‌گذاری روز قم، ابراز داشت: شناسایی معارف و جایگاه حضرت معصومه(س) یکی از مهم‌ترین اهداف از نام‌گذاری روز قم است.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم تصریح کرد: قم شهری است که با تنوع زیاد قومیتی و زبانی همراه است و دراین‌بین نام‌گذاری روز قم برای تقویت حس تعلق و هویت بخشی شهری عموم شهروندان به قم به‌عنوان نقطه اتکای تمام ساکنین این شهر موردتوجه بوده است.

وی با بیان اینکه محور توسعه قم بر مباحث گردشگری تعریف‌شده است، یادآور شد: ایجاد بسترهای لازم برای توسعه گردشگری مذهبی با برگزاری انواع تورها و معرفی ظرفیت‌های موجود نیز در قالب برنامه‌های روز قم دنبال می‌شود.

ملایی با بیان اینکه اجرای این برنامه‌ها از سطح آسیب‌های اجتماعی در جامعه می‌کاهد، گفت: ایجاد شادی، نشاط و پویایی شهروندان متناسب با جایگاه شهر مقدس قم نیز از اهداف مهم این نام‌گذاری است.

وی تصریح کرد: شورای شهر قم در تلاش است تا تمام زمینه‌ها را برای توسعه شهر قم با محوریت حرم مطهر را فراهم کند اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی احساس می‌شود.***/ش