36.4 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

تلاش برای ارتقای فرهنگ میزبانی با اجرای طرح”مهمان حبیب خداست”/بسیاری از ظرفیت‌های قم مغفول مانده است

مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری و ورزشی شهرداری قم از آغاز دوره‌های آموزشی فرهنگ میزبانی و زبان خارجه به نام "مهمان حبیب خداست" خبر داد و گفت: این دوره در تلاش بوده تا برخورد اصناف اطراف حرم مطهر در برخورد با زائران و مسافران ارتقا یابد.

به گزارش شهرنیوز، ابوالقاسم مقیمی در آیین افتتاحیه دوره‌های فرهنگ میزبانی و زبان خارجه ” مهمان حبیب خداست” به مناسبت روز قم که در سالن امام خامنه‌ای حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد، با اشاره به ایام معصومیه اظهار داشت: ورود حضرت معصومه (س) به شهر قم منشأ تاریخ و فرهنگ بوده و امیدواریم توفیق خادمی حضرت را داشته باشیم.
وی مهم‌ترین سرفصل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم را ارتقاء فرهنگ شهروندی دانست و افزود: ارائه مباحث فرهنگ شهروندی و فرهنگ میزبانی مهم‌ترین سرفصل سازمان بوده و باید با نگاه کلان برای آن برنامه‌ریزی کنیم.
مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم تلاش برای ارتقاء فرهنگ شهروندی را مصداق امربه‌معروف دانست و افزود: تلاش برای ارتقاء فرهنگ شهروندی، استفاده از ظرفیت‌های موجود فکری و دینی برای انجام کارهای خیر و کمک به اقشار مختلف برای رشد در حوزه کاری خودشان است.
وی تصریح کرد: در حوزه فرهنگ شهروندی برای اقشار مختلف جامعه برنامه‌ریزی‌شده و از دو سال پیش با آموزش رانندگان تاکسی و اتوبوس این کار کلید خورده و امروز سومین دوره آن با آموزش کسبه اطراف حرم آغاز می‌شود.
مقیمی سپس به مباحث گردشگری اشاره کرد و گفت: امروز کسی نمی‌تواند تأثیر گردشگری را در توسعه شهر و ایجاد رونق اقتصادی و همچنین ایجاد حرکت اجتماعی در جامعه انکار کند و مهم‌ترین ابزار این توسعه ایجاد کسب‌وکارهای خرد در حوزه گردشگری است.
وی شهرت کسبه شهر قم به خادمی حضرت معصومه(س) را یادآور شد و مطرح کرد: حضور کسبه قم در حوزه‌های علمیه از قدیم و یادگیری مباحث مکاسب امری بدیهی بوده و در مسائل فقهی در کسب‌وکار اکثراً مجتهد بوده‌اند.
مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم توسعه زندگی شهری را به‌عنوان عاملی در فاصله گرفتن کسبه از آموزش عنوان و ابراز کرد: امروز ارائه آموزش‌های کسب‌وکار به‌عنوان یک ضرورت برای فعالان حوزه کسب‌وکار مطرح بوده و باید شرایط ارائه آموزش در همه حوزه‌ها را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: با کاهش بیماری کرونا، ما به‌زودی با حضور قابل‌توجه ای از زائران خارجی و داخلی در شهر قم مواجه خواهیم بود و حفظ احترام زائر برای ما از یک گردشگر معمولی بالاتر بوده و باافتخار خود را خادم زائران حرم مطهر حضرت معصومه (س) میدانیم.
مقیمی با بیان بخشی از تجربیات خود در کسب‌وکار در محدوده حرم حضرت معصومه(س) گفت: برای کسبه اطراف حرم خادمی به زائران حرم مطهر افتخار بوده و امروز وظیفه ما بوده تا با توسعه این کسب‌وکارها به ماندگاری زائران در شهر کمک کنیم.
وی زمان ماندگاری زائر در شهر قم را بسیار کم دانست و خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که در چند سال گذشته برای ماندگاری زائر در شهر قم به آن پرداخته‌شده، محتوا سازی اماکن تاریخی و فرهنگی در شهر قم بوده که معرفی آن‌هم به شهروندان قمی و هم به کشور در صدر برنامه‌های سازمان است.
مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم اذعان کرد: متأسفانه ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی شهر قم مغفول مانده و به‌ندرت حتی شهروندان قمی اطلاعات کافی دارند که با کمک مجموعه مدیریت شهری و سازمان فرهنگی هنری ورزشی تا امروز ۵۰ کلیپ یک‌دقیقه‌ای بانام “شهر نور” برای معرفی شهر قم ساخته‌شده است.
وی تعدادی از ابنیه تاریخی فرهنگی شهر قم را که در کشور منحصربه‌فرد است را نام برد و افزود: این کلیپ‌ها از اماکنی مانند سد کبار که به‌عنوان نخستین سد قوسی جهان و یا مجموعه پامنار به‌عنوان نخستین مناره بلند ایران شناخته می‌شود، ساخته‌شده است.
مقیمی با تأکید بر ظرفیت‌های فرهنگی ایثار و شهادت شهر قم گفت: شهر قم با توجه به‌قرار گرفتن در مسیر اردوهای راهیان نور و ظرفیت‌های فرهنگی در حوزه ایثار و شهادت می‌تواند مقصد اردوهای راهیان نور بوده و با توسعه خانه موزه‌ها و اماکن گردشگری که در این حوزه ایجادشده به ماندگاری زائران در شهر کمک کنیم.
وی به اهمیت آموزش زبان به کسبه نیز اشاره و تصریح کرد: کسبه قدیم با توجه به حضور زائران به زبان‌های عربی، انگلیسی و اردو آشنایی داشته و باید برای نسل جوان نیز این موضوع اهمیت پیداکرده و آموزش‌هایی برای تسلط به زبان برای آن برگزار شود.
مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم در پایان تأکید کرد: در کنار آموزش زبان به آموزش‌های میزبانی و رعایت پروتکل‌ها و تشریفات جلب زائران نیز باید پرداخته شود و به آن باید بیش از بیش پرداخته شود.***/ن