41 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار عمومی

قم نقش مهمی در تمدن نوین اسلامی دارد/اولویت آموزش در مکتب ارتباطی اسلام

مسئول دبیرخانه شورای معارف سیما با اشاره به سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه(س) و «روز قم» گفت: ما هنوز با ارزش و جایگاه کریمه اهل‌بیت(س) آشنا نشده‌ایم؛ تمدن نوین اسلامی قرار است به مرکزیت این شهر انجام شود و به همین دلیل ارزش و وجودی حضرت معصومه(س) در آینده تحولات جهان قابل‌توجه است.

به گزارش شهرنیوز، حجت‌الاسلام عبدالله رضایی در همایش نقش رسانه‌ها در رونق کسب‌وکارهای مردمی در سالن همایش‌های شهرداری قم، اهمیت رسانه در عصر حاضر را موردتوجه قرار داد و اظهار داشت: رسانه امروز قدرت است و کسی که رسانه دارد دارای قدرت فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و غیره است.
رضایی با بیان اینکه رسانه‌ها اعمال قدرت می‌کند یادآور شد: به این معنی که رسانه نگاه و فکر ما را با مطلبی که می‌گوید یا برنامه‌ای که نشان می‌دهد به ما سیطره پیدا می‌کند و دیواره دفاعی فرد را فرو می‌ریزد.
مسئول دبیرخانه شورای معارف سیما گفت: قدرت رسانه را باید جدی گرفت؛ وقتی فردی وقت خود را برای مشاهده رسانه‌ای صرف می‌کند به بیان ساده‌تر یعنی خود را در برابر آن رسانه بدون اینکه دیواره دفاعی داشته باشد، قرار می‌دهد.
وی عنوان کرد: رسانه‌ها بر اساس چینش قدرت و منفعتی که به دنبال آن هستند مطالب و اخبار را منعکس می‌کنند و این مسئله در تمام آژانس‌های مطرح خبری صدق می‌کند.
رضایی با تأکید بر اینکه تحریف تاریخ به دست مخاطبان و اهالی یک سرزمین از قدرت پنهان رسانه‌ها ناشی می‌شود افزود: به‌نحوی‌که در این رسانه‌ها با بازخوانی افکار و اندیشه مخاطبان در قالب عکس‌العمل و کامنت های آن‌ها در زیر اخبار و پست‌های خبری، ذائقه و میزان رضایتمندی یا نقد جامعه از یک موضوع را برآورد می‌کنند.
وی ابراز داشت: باید به رسانه نگاه چندوجهی داشت و علاوه بر اصل اخبار به آژانس یا خبرگزاری که آن مطلب را منتشر می‌کنند نیز توجه لازم صورت بگیرد.
به گفته مسئول دبیرخانه شورای معارف سیما، در کشورهای متمدن غرب به دلیل سهم خوانی نخبگان از قدرت سیاسی و ثروت، امروزه سرمایه‌داران این کشور درهای خود را برای مهاجرت نخبگان کشورهای جهان‌سومی بازکرده‌اند تا این افراد با حقوق و انتظارات کمتر اهداف آن‌ها را به پیش ببرند.
وی ادامه داد: اگر یک کارآفرین علم و دانش لازم را داشته باشد می‌تواند از سیستم سرمایه‌داری یک کشور یا حکومت به‌تدریج سهم خواهی کرده و سهم خود را از کارآفرینی خود با مقداری آموزش‌های اولیه کسب کند.
رضایی ادامه داد: در مکتب ارتباطاتی اسلام اولویت فعالیت‌های رسانه به ترتیب در آموزش، اطلاع‌رسانی و سرگرمی تعریف می‌شود، درحالی‌که در نظام ارتباطات غربی اولویت با سرگرمی و اطلاع‌رسانی است.
وی ابراز داشت: در مسئله هک اخیر سامانه سوخت و مسئله پست گرفتن داماد شهردار تهران، رسانه ملی با اطلاع‌رسانی سریع و فوری موفق شد تا قسمتی از اعتماد ازدست‌رفته گذشته را بازگرداند.
مسئول دبیرخانه شورای معارف سیما در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نام‌گذاری روز قم، بیان کرد: ما هنوز با ارزش و جایگاه کریمه اهل‌بیت(س) آشنا نشده‌ایم؛ تمدن نوین اسلامی قرار است به مرکزیت این شهر انجام شود و به همین دلیل ارزش و وجودی حضرت معصومه(س) در آینده تحولات جهان قابل‌توجه است.***ش