31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

نشست رسانه‌ای شهردار قم-۲/مخالفت وزارت کشور با ایجاد معاونت فرهنگی/کارنامه موفق شهرداری در اجرای برنامه قم ۱۴۰۰

شهردار قم با اشاره به وجود بسترهای مناسب فرهنگی در شهر قم گفت: عليرغم تلاش براي ايجاد معاونت فرهنگی در شهرداری،‌ وزارت كشور در اين زمينه مخالفت كرده است.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سیدمرتضی سقائیان نژاد امروز در نشست رسانه‌ای با خبرنگاران استان که به مناسب گرامیداشت “روز قم” در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به جایگاه اقدامات فرهنگی و سازمان فرهنگی شهرداری قم اظهار داشت: اعتقاد بنده این است که در قم نباید فرهنگسرا بسازیم، چراکه شهر قم فرهنگسراهای بسیاری داشته و کل شهر فرهنگسرا است.

وی با بیان اینکه باید ظرفیت‌های فرهنگی موجود را شناخت و کشف کرده و آن‌ها را تقویت کنیم، افزود: امروز زیرساخت‌های فرهنگی بسیاری در قم وجود دارد و در دنیای امروز نباید کار فرهنگی را به ایجاد سخت‌افزارهایی مانند فرهنگسرا منوط کنیم.

شهردار قم در پاسخ به سؤالی مبنی بر لزوم تغییر چارت سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم به معاونت فرهنگی، ابراز کرد: علاوه بر ایراداتی که وزارت کشور بر این مسئله دارد باید ببینیم این سازمان در همین ساختار کنونی خود توانسته به مسئولیت‌های خود به‌صورت کامل عمل کند یا خیر؟

وی با اشاره به لزوم تقویت ساختار سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم افزود: در حال حاضر رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم عضوی از شورای مدیران بوده و جایگاه خوبی برای پیگیری امور دارد و ایجاد معاونت فرهنگی در شهرداری قم نیاز به موافقت وزارت کشور دارد که هنوز این اتفاق صورت نپذیرفته است

سقائیان نژاد یادآور شد: مشکل امروز ما در درجه اول عنصر مدیریت و در مرتبه دوم تسهیل گری در قوانین و اختیارات است و اگر این دو مسئله در هر نهادی حل شود، امکان تحقق تمام اهداف در نظر گرفته‌شده فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: بنده به‌عنوان شهردار قم حاضر هستم در هر مسئله‌ای که کارآمدی و مؤثر بودن آن تصمیم در یک سازمان ثابت شود، اختیارات خودم را واگذار کنم.

شهردار قم در ادامه با اشاره به تغییر وضعیت برخی نیروهای شهرداری، گفت: شهرداری برای تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی و ایثارگری دنبال بهانه‌ای برای بهبود شرایط کاری این افراد است؛ همچنین اقداماتی برای تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی انجام شد و مباحثی هم در ارتباط با ایثارگران انجام در دست انجام است.

وی با تأکید بر اینکه این موضوع در شهرداری قم تسهیل شده و در حال طی شدن مراحل اداری و گزینشی است افزود: قانونی هم در مجلس شورای اسلامی برای به‌کارگیری پرسنل در حال تدوین است که اگر این قانون تصویب شود، اقدامات بعدی بر اساس آن صورت خواهد گرفت.

سقائیان‌ن‍ژاد ابراز داشت: شهرداری قم با وجود شرایط تحریم موفق شده در برنامه راهبردی اول، برنامه‌های عمرانی خود را ۷۲ درصد و بودجه‌های پیش‌بینی‌شده خود را ۹۲ درصد محقق کرده که در سطح کشور یک مسئله بسیار قابل‌توجه است.*****/ش