36 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
گزارش خبری

“روز قم” متفاوت سال ۱۴۰۰/نواخته شدن زنگ خاطره آمیز روز قم در کنار کودکان استثنایی

زنگ روز قم امسال در بین کسانی نواخته شد که مهربانی، صاف و ساده بودن، فریب ندادن، باصفا و یکرنگی مهمترین ویژگی آن‌ها بود، صفای درونی این کودکان سومین محفل روز قم را با رونق خاصی همراه کرده بود.

به گزارش شهرنیوز، دانش آموزان مدرسه استثنایی ابابصیر به همراه معلمان حیاط و محوطه مدرسه را از دقایق ابتدایی صبح آب‌وجارو کرده بودند، عطر و دود اسپند از بیرون از مدرسه در هوای معتدل تا کمی سرد ولی دل‌چسب هشتم آبان ماه در فضا می‌پیچید.

دانش آموزان باصفا و یکرنگ مدرسه مشتاقانه آماده استقبال از خادمان کریمه اهل‌بیت(س) بودند تا در سومین سال از نامگذاری ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به قم، زنگ این روز تاریخی در مدرسه‌ای که آن‌ها درس می‌خوانند و خود را برای موفقیت در عرصه‌های مختلف آینده آماده می‌کنند، نواخته شود.

هرچه که عقربه‌های ساعت به آغاز مراسم زنگ روز قم نزدیک‌تر، بر اشتیاق و ذوق دانش آموزان نیز افزوده می‌شد، کودکان خوشحال بودند اما خوشحال‌تر والدین و معلمان آن‌ها بودند؛ برق شادی و ذوق در چشمان مربیان و والدین آن‌ها به‌وضوح مشخص بود، خوشحالی از اینکه مدیریت شهری قم برنامه‌ای ترتیب داده که این کودکان در نقطه کانونی توجهات قرار بگیرند و کمی از گمنامی ظاهری آن‌ها در مراودات اجتماعی کاسته شود.

کودکان بی غل و غش و دوست‌داشتنی مدرسه ابابصیر با شاخه قرمز گل رز به استقبال میهمانان می‌رفتند، هر کسی که وارد مدرسه می‌شد یک گل رز خوشبو به دستش می‌دادند تا عطر و بوی حضور پر خیر و برکت کریمه اهل‌بیت(س) در شهر بیشتر احساس شود.

مسئولان شهری و استانی در ابتدای ورود به مدرسه با کودکان و دانش آموزان خوش‌وبش می‌کردند و همت و عزم بالای آن‌ها را در تلاش‌های علمی و خلق آثار هنری در کارگاه مدرسه می‌ستودند. شهردار کلان‌شهر قم به همراه سایر مسئولان قبل از آغاز رسمی آیین نواختن زنگ قم با حضور در بخش‌های مختلف مدرسه در جریان فعالیت‌های علمی و کارآفرینی کودکان و دانش آموزان استثنایی قم قرار گرفتند و بعد از آن با حضور در سالن در نظر گرفته، به استقبال آغاز رسمی سومین سال از برگزاری آیین‌های «روز قم» رفتند.

مراسم با تلاوت آیات نجات بخشی از کلام‌الله مجید توسط یکی از قاریان خوش‌صدا و از دانش آموزان استثنایی شروع‌شده و بعد از آن مدیرکل آموزش و پرورش قم در سخنانی گفت: ولی‌نعمت اصلی ما در آموزش و پرورش قم کودکان استثنایی هستند.

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) نیز در سخنانی با تمجید از تصمیم شهرداری قم در انتخاب مدرسه استثنایی ابابصیر جهت نواختن زنگ روز قم، به ایراد سخنانی در اهمیت شهر قم، جایگاه والای حضرت فاطمه معصومه(س) و گرامیداشت ایام معصومیه(س) پرداخت.

دکتر سیدمرتضی سقائیان نژاد شهردار کلان‌شهر قم نیز در بخشی از این جلسه از عزم ستودنی کودکان استثنایی سخن گفت و بر اصل تسلیم بودن در برابر تقدیرات الهی تأکید کرد.

شهردار قم در این آیین، روز قم را یک حرکت دامنه‌دار و مستمر در شهرداری دانست و یادآور شد: شهرداری قم با استفاده از ظرفیت روز قم، در تلاش است تا شهروندان قمی و عموم مردم ایران را با ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف این شهر مقدس آشنا کند و با تبدیل‌شدن به شهر در تراز انقلاب اسلامی تا ۵ سال آینده به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شود تا بستر لازم برای معرفی ظرفیت‌های قم در ابعاد مختلف در سطح بین‌المللی فراهم شود.

آیت‌الله سیدمحمدسعیدی در ادامه با حضور در جایگاه مقابل مدرسه، زنگ روز قم ۱۴۰۰را نواخت و دانش آموزان استثنایی به همراه گروه‌های سرود دیگر در فضایی عاطفی و احساسی از عشق و علاقه خود به بانوی کرامت گفتند.

در پایان این مراسم مجموعه مدیریت شهری قم با اهدای جوایزی از دانش آموزان استثنایی، گروه‌های سرود تقدیر و قدردانی به عمل آورد.***/ش