29.8 C
شهر مقدس قم
۱۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

بازدید اعضای بسیج مهندسین قم از پروژه‌های سازمان بهسازی اطراف حرم مطهر/لزوم استفاده از ظرفیت بسیج در بازآفرینی شهری

فرمانده و اعضای کارگروه مديريت شهری بسیج مهندسین قم به همراه مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر و کارشناسان سازمان از محورهای تاریخی فرهنگی و پروژه‌های انجام‌شده توسط این سازمان بازدید کردند.

به گزارش واحد خبر سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر،‌ علیرضا خاکی در حاشیه بازدید فرمانده و اعضای کارگروه مدیریت شهری بسیج مهندسین قم از پروژه‌های سازمان بهسازی اطراف حرم مطهر، با تأکید بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت عظیم نهادهایی چون بسیج در راستای احیا و حفاظت از بافت‌های فرسوده و تاریخی اظهار داشت: یکی از بسترهای احیای بافت‌ها در شهرها استفاده از توان مردم ساکن در این بافت‌ها بوده که بسیج به‌عنوان یک نهاد مردمی و آشنا به مسائل و مشکلات محلات، در امر بازآفرینی شهری و احیا بافت تاریخی می‌تواند نقش بسیار مؤثری داشته باشد.

به گفته وی هدف از اقدامات صورت گرفته در محور تاریخی_فرهنگی شهر قم تلاش به‌منظور جذب گردشگر و استفاده از ظرفیت‌های گردشگری، به‌عبارت‌دیگر برندسازی به‌عنوان یک محرک اصلی توسعه است.

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر با بیان اینکه ظرفیت خوبی در قالب گردشگر مذهبی یا همان زائر در شهر قم وجود دارد،‌ ابراز کرد: متأسفانه نسبت به این موضوع در سنوات گذشته غفلت‌هایی صورت گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه با بررسی الگوهایی مانند مشهد مقدس و به‌خصوص شهرهای مقدس کربلا و نجف و البته رفع مشکلات آن و تهیه مدل بومی زائرپذیری برای قم تصریح کرد: با این اقدام ضمن افزایش رضایت زائران از حیث اقتصادی، قم و شهروندان آن نیز منتفع می‌شوند و در نهایت انگیزه و محرک توسعه درون‌زا در این محلات ایجاد خواهد گردید.***