33.3 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
أخبار

نقش پررنگ مدیریت شهری در برپایی باشکوه راهپیمایی جاماندگان اربعین حسینی در قم

شهرداری قم در دو سال گذشته با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و فراهم کردن محیطی سالم، در کنار زائران و شهروندان بوده تا خدمات مطلوبی به‌جاماندگان اربعین حسینی(ع) ارائه دهد.

به گزارش شهرنیوز، چندین سالی است که ماه صفر در شهر قم با شور و هیجان بیشتری نسبت به شهرهای دیگر برگزار می‌شود و هر کس برای برپایی باشکوه اربعین حسینی برای جاماندگان پیاده‌روی نجف تا کربلا کاری را بر عهده می‌گیرد. گویی شهر قم و مسیر حرم تا حرم از گنبد طلایی حضرت معصومه (س) تا گنبد فیروزه‌ای مسجد مقدس جمکران تنها تسکین‌دهنده دل جاماندگان اربعینی در قم شده است.
مسیری که دیگر برای همه مردم ایران آشنا بوده و کمتر ایرانی است که یک‌بار گذرش به این راه نیفتاده باشد، چه اربعین و چه نیمه شعبان.
با اینکه دو سال گذشته شیوع ویروس کرونا مانع برپایی باشکوه و میلیونی این راهپیمایی در کشور عراق شده است، اما هنوز هستند کسانی که شور و عشق امام حسین(ع) و تجدید بیعت با ولی زمان به راه افتاده‌اند و شهرداری قم نیز تدارک لازم برای ارائه خدمات فرهنگی و بهداشتی را طبق تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا فراهم می‌کند.
آمادگی ۱۰۰درصدی مدیریت شهری در مناطق هشتگانه شهر قم در روز اربعین
سید محسن میرهادی مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم، آمادگی مدیریت شهری را در سطح مناطق هشتگانه را در روز اربعین حسینی(ع) ۱۰۰درصدی عنوان کرده و بر طبق سنوات گذشته که حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)‌ و مسجد و مقدس جمکران پذیرای تعداد زیادی از زائران و مجاوران در ایام اربعین حسینی (ع) است این برنامه‌ریزی انجام‌شده است.
ساماندهی و آمادگی پارکینگ‌ها،‌ استقرار تاکسی و اتوبوس،‌ استقرار ماشین‌آلات آتش‌نشانی پیرامون حرم مطهر و مسجد مقدس جمکران بخشی از آمادگی شهرداری برای اربعین بود.
میرهادی، طبق تجربیات سال‌های گذشته و با توجه به ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی و برنامه‌های تجمیعی،‌ امسال نیز برپایی ایستگاه‌های فرهنگی و مکان‌هایی برای عزاداری در محیط‌های باز را یکی از تدابیر شهرداری قم عنوان کرد.
وی گفت: طبق هماهنگی با مرکز بهداشت استان،‌ ایستگاه واکسیناسیون در طول مسیر به شهروندان ارائه خدمات داشته و مسیر بلوار پیامبر اعظم(ص)‌ بین مناطق هشت‌گانه برای پاک‌سازی،‌ ایمن‌سازی و ارائه خدمات تقسیم‌شد.
مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم همچنین ابراز کرد:‌ با توجه به طول حدود ۷ کیلومتری حرم مطهر تا مسجد مقدس جمکران،‌ امسال نیز سرویس‌های بهداشتی در طول مسیر به‌صورت ویژه آماده‌سازی شد و همچنین برای برگشت زائران از مسجد مقدس جمکران تاکسی و اتوبوس مستقر بود.
استقرار خودروهای جمع‌آوری پسماند خشک در بلوار پیامبر اعظم(ص)
شیوع ویروس کرونا در دو سال گذشته اهمیت جمع‌آوری پسماند و زباله‌ها را بیش از بیش کرده که این مهم در روزهای خاص از اهمیت بیشتری برخوردار است.
یکی از این روزهای خاص، روز اربعین حسینی(ع) بوده که با وجود مصوبات ستاد ملی کرونا بر عدم برپایی تجمعات، باز راهپیمایی با تعداد کمی از شهروندان و به‌صورت خودجوش در مسیر حرم مطهر حضرت معصومه (س) تا مسجد مقدس جمکران برگزار می‌شود و رعایت بهداشت و جمع‌آوری پسماند یکی از مهم‌ترین دغدغه و برنامه شهرداری در این روز است، به‌طوری‌که هرسال برنامه مشخصی برای جمع‌آوری پسماند از طرف سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم اجرا می‌شود.
به‌طوری‌که مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم امسال نیز از استقرار خودروهای جمع‌آوری پسماند در بلوار پیامبر اعظم خبر داد.
سید عبدالله میرابراهیمی اظهار داشت: برای کنترل نظم و نظافت عمومی کارتن پلاست ها و کیسه‌های زباله به تعداد لازم در مسیر بلوار پیامبر اعظم(ص) تا مسجد مقدس جمکران توزیع و تنظیف محیط شهری خصوصاً در محل عبور شهروندان و زائران مسجد جمکران به طور مستمر انجام شد.
البته کیسه‌های زباله و کارتن پلاست در مناطق هشتگانه نیز توزیع‌شده و تعداد لازم در اختیار شهروندان قرارگرفته است.
امسال نیز اربعین همراه با هزاران حسرت و دل شکستی برگزار شد، میلیون‌ها ایرانی از این فرصت همدلی و تجدید بیعت جا ماندند و امیدوار هستند تا سال آینده بتوانند در این مراسم چه در مسیر نجف تا کربلا و چه در مسیر حرم تا حرم شهر مقدس قم حضور پیدا کنند.
خدمات‌رسانی حمل‌ونقل عمومی به زائران
سازمان‌های تاکسیرانی و اتوبوسرانی به‌عنوان بازوان حمل‌ونقل عمومی نیز در این راه÷مایی مردمی نقش مهمی داشتند و تلاش شد با حداکثر توان بیشترین خدمت به مردم ارائه شود.
اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها در مسیر برگشت از مسجد مقدس جمکران که ایستگاه پایانی این راهپیمایی بود با حضور پرشور هرچند با ترافیک روبرو بوده ولی نقش ویژه‌ای در انتقال زائران و عاشقان اهل‌بیت(ع) به هسته مرکزی شهر داشتند.
انتهای پیام/