30.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

آشفتگی نماهای شهری موجب پرخاشگری‌ اجتماعی می‌شود/جشنواره نمای مطلوب گامی بلند در راستای معماری و شهرسازی قم

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: بخشی از ناهنجاری‌ها و پرخاشگری‌های رفتاری که در سطح جامعه می‌بینیم ناشی از آشفتگی‌های نماهای شهری است.

به گزارش شهرنیوز، بهمن ادیب‌زاده در آیین اختتامیه سومین جشنواره نمای مطلوب که در سالن رضوان شهرداری قم برگزار شد و به‌صورت ویدئوکنفرانس میهمان این جلسه بود، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم غلامرضا جانقربان، معاون فقید شهرسازی و معماری قم اظهار داشت: جشنواره نمای مطلوب، گامی بلند در راستای معماری و شهرسازی قم است؛ شهر قم از مکان‌های مقدس تشیع به‌شمار می‌رود و یک شهر اسلامی صرفاً یک مکان مذهبی نیست، زیرا این اماکن محدود است، اما بافت شهری که بیشترین بناهای آن مسکونی و خدماتی بوده از قسمت‌های مهم سیمای شهری به‌شمار می‌روند.

وی با بیان اینکه توسعه شهری تنها اختصاص به پلاک خود املاک ندارد، ابراز کرد: نما را اگر پرده حائل بین درون و بیرون ساختمان بدانیم، بنابراین درون ساختمان خصوصی و به مالک اختصاص دارد اما بیرون آن به شهر تعلق دارد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی با تأکید بر اینکه زیبایی که منجر به سازگاری با نیروهای ادراکی ما باشد، حسن به‌شمار می‌رود و پیغام‌های ناسازگار با نیروهای ادراکی ما قبح است، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در جلسه‌ای با اعضای شورای شهر تهران بر این امر اذعان داشتند «حقیقتاً نمای کلان‌شهر تهران نمای یک شهر اسلامی نیست و شهرداری باید آن را در دستور کار قرار دهد»؛ پس از فرمایش مقام معظم رهبری برنامه‌ریزی‌های مناسبی از سوی شهرداری تهران انجام شد.

وی با طرح این پرسش که آیا مردم حق ندارند با دیدن نماهای شهری حس نوستالژی ملی در دل آن‌ها زنده شود؟ تصریح کرد: بخشی از ناهنجاری‌ها و پرخاشگری‌های رفتاری که در سطح جامعه می‌بینیم ناشی از آشفتگی‌های نماهای شهری است، برخی از نماهای شهری آن‌چنان نامطلوب هستند که تصور داعش را در اذهان عمومی ایجاد می‌کند.

ادیب‌زاده با اشاره به‌حق جلوه در سیمای شهر اسلامی، اذعان کرد: سیمای شهر اسلامی جلوه‌ای از تحقق حقوق فطری است، لذا سیمای شهری نباید موجب آزار مسلمان شود و باید میل در پرستش و امیدواری و کمال را در مردم زنده کند.

وی با تأکید بر حق نظاره در سیمای شهری، اظهار کرد: نظارت حق فطری چشم است، و چشم باید زیبایی‌ها را ببیند به‌شرط آنکه به از خودبیگانگی نینجامد، به‌شرط آنکه به نهی شده‌ای نگاه نکند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: سیمای شهر اسلامی دارای سه سطح از حقوق بشری است که عبارتند از حقوق الهی، حقوق فطری و حقوق شهروندی که از این سه سطح حق جلوه و حق نظاره قابل استنتاج است حق نظاره مؤثرترین حقوق در نظام شکلی سیمای شهری به‌شمار می‌رود.**