27.2 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

“قم” تنها شهر کشور که همه پسماندهای پزشکی آن بی‌خطرسازی می‌شود/جمع‌آوری روزانه بیش از ۶ تن پسماند پزشکی

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: در حال حاضر قم تنها شهری بوده که همه پسماندهای پزشکی آن بی‌خطر سازی و سپس دفن می‌شود.

سیدعبدالله میرابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به شیوع کرونا و افزایش پسماندهای ویژه و عفونی اظهار داشت: زباله‌های ویژه و عفونی و پزشکی از طریق ناوگان جداگانه‌ای جمع‌آوری و در کلیه مراحل، پسماندها بی‌خطرسازی و دفع می‌شود.
وی با بیان اینکه بخشی از این پسماندها درون بیمارستان‌ها بی‌خطر سازی می‌شوند، ابراز کرد: در حال حاضر ۹ بیمارستان از ۱۰ مجموعه درمانی قم تجهیزات بی‌خطر سازی دارند و ناوگان جداگانه‌ای این زباله‌ها را جمع‌آوری می‌کند.
سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم عنوان کرد: بخشی از درمانگاه‌ها و مطب‌ها که تجهیزات بی‌خطرسازی ندارند پسماند آن‌ها نیز پس از جمع‌آوری بی‌خطرسازی می‌شود، در حال حاضر نیز تنها شهری هستیم که همه پسماندهای پزشکی را بی‌خطر سازی و سپس دفن می‌کنیم.
وی با تأکید بر اینکه بیش از ۶ تن پسماند پزشکی به‌طور روزانه جمع‌آوری می‌شود که با توجه به شرایط این میزان تغییر می‌کند، تصریح کرد: در شرایط کرونا گاهی این میزان به ۱۱ تن نیز رسیده است.
میرابراهییمی ادامه داد: در حال حاضر با برنامه‌ریزی صورت گرفته، پسماندهای بی‌خطر بیمارستان‌ها مانند بخش آشپزخانه که نگرانی بهداشتی نداشته جداگانه دفن می‌شوند و بخش‌های آزمایشگاهی و درمانی تفکیک شده تا مدیریت بهتری روی آن انجام شود.