33.9 C
شهر مقدس قم
۲۶ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

حرکت شهرداری قم به سمت هوشمندسازی حمل‌ونقل شهری/طراحی ۱۳ نقطه پارکینگ خودرو و موتور

سرپرست سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم گفت: در چند سال اخیر شهرداری قم به سمت هوشمندسازی حمل‌ونقل حرکت کرده است که این الکترونیکی شدن سبب افزایش رضایتمندی و مدیریت‌شده است.

قاسم طالبی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرنیوز، با اشاره به وظایف و فعالیت‌های سازمان حمل‌ونقل و ترافیک  اظهار داشت: با توجه به افزایش تردد خودروها، گسترش شهرها و معابر شهری و همچنین افزایش تصادفات در سطح شهر و کاهش ایمنی در سطح معابر این نیاز احساس شد که سازمانی با هدف بهبود عبور و مرور شهری و همچنین ایجاد سفرهای ایمن ایجاد شود.

وی با بیان اینکه این سازمان عهده‌دار وظایف مهمی بوده که در جهت عملیاتی کردن سیاست‌های حوزه حمل‌ونقل شهری و تسهیل در عبور و مرور و تقویت گسترش کیفی و کمی فرهنگ شهروندی اقداماتی را انجام می‌دهد، گفت:ازجمله این وظایف خط‌کشی معابر، نصب تابلو علائم عمودی و افقی، ساخت و نصب تابلوهای راهنمای مسیر، احداث و نگهداری پارکینگ‌های خودرو موتورسیکلت، ترویج و تقویت فرهنگ آموزش شهروندان، نظارت بر عملکرد مراکز معاینه فنی، ساخت و نصب پل‌های عابرپیاده، ساماندهی پارک حاشیه‌ای و پارکومتر، نصب و عیب‌یابی و رفع نواقص چراغ‌های راهنمایی در تقاطع‌هاست.

سرپرست سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به اهمیت موضوع هوشمندسازی ابراز کرد: شهرداری قم در چند سال اخیر به سمت هوشمندسازی حمل‌ونقل حرکت کرده و ازجمله اقدامات هوشمندسازی ترافیکی در پارکینگ‌های سطح شهر است، به‌طوری‌که از سیستم دستی به سمت مکانیزه شدن و الکترونیکی شدن حرکت کرده است.

وی عنوان کرد: در این راستا دوربین‌های مکانیزه‌ای در سطح پارکینگ‌ها نصب و هوشمندسازی تقاطع‌ها و پارکینگ‌های هسته‌ مرکزی شروع‌شده و در حال حاضر پارکینگ زائر و شرقی در قم نیمه مکانیزه است.

طالبی با تأکید بر اینکه در شهر قم نیازمند افزایش پارکینگ‌های خودرو موتورسیکلت هستیم، اذعان کرد: باید در زمینه پارکینگ ابتدا زمین توسط مناطق خریداری و تملک و در کمیسیون ماده ۵ نسبت به کاربری پارکینگ اقدامات لازم انجام شود و سپس به تجهیز پارکینگ بپردازیم.

سرپرست سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: در این زمینه۱۳ نقطه پارکینگ خودرو شامل ۶ هزار دستگاه و ۱۲ نقطه پارکینگ موتورسیکلت برای ۲۵۰۰ جای پارک طراحی‌شده است.**