25.3 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

عملکرد شهرداری قم کاملا «شفاف» است/ اطلاع‌رسانی‌های پیرامون شفافیت، باید عملیاتی باشد

معاون اقتصادی و مالی شهرداری قم درخصوص شفافیت در همه ابعاد و زمینه‌های مالی و عملکردی شهرداری قم گفت: اگر بخواهیم همه مسائل شهرداری قم را اطلاع رسانی کنیم؛ با یک حجم زیادی از اطلاعات مواجه خواهیم شد. در حدود 360 الی 370 مسئولیت و وظایف در شهرداری تعریف شده است که برای این گونه شفافیتی باید روزانه صدها تراکنش مالی را گزارش کرد و این عملیاتی نیست.

به گزارش شهرنیوز، سید مرتضی حسام‌نژاد پیرامون اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته در رابطه با شفافیت اموال و قراردادهای شهرداری قم اظهار داشت: ما همواره مناقصات و مزایدات شهرداری قم را به طور کامل اطلاع رسانی می‌کنیم. یعنی تمام آنچه که در توان ما وجود دارد؛ از طریق سامانه اطلاع رسانی، شبکه‌های مجازی و روزنامه‌های رسمی به اطلاع عموم می‌رسد.

وی با بیان این‌که اطلاع‌رسانی‌های شهرداری قم در هر سطحی که میسر باشد صورت می‌گیرد؛ افزود: حوزه مالی شهرداری قم در خصوص امور شهرداری قم که خریدی باید انجام شود یا امور مربوط به فراخوان سرمایه‌گذاری مشارکت و مزایده‌های مختلف نظیر فروش ملک، ضایعات یا مناقصه که می‌بایست با پیمانکار قرارداد بسته شود؛ از طریق رسانه‌ها ذی النفعان را در اطلاع در جریان قرار می‌دهد.

معاون اقتصادی و مالی شهرداری قم با بیان این‌که شهرداری قم هر شش ماه، گزارشات مالی خود را به شورای شهر منتقل می‌کند؛ خاطرنشان کرد: شورای شهر گزیده این گزارش را که برای عموم تا حدود زیادی «قابل فهم» باشد؛ به صورت عمومی منتشر می‌کند.

حسام‌نژاد تصریح کرد: در پایان هر سال تفریغ بودجه، آن چیزی که نهایی و در صحن علنی شورای شهر می‌شود نیز به صورت عمومی اطلاع رسانی می‌شود.

وی با بیان این انتقاد که منظور از شفافیت، انتشار ریزجزییات و کلیه امور شهرداری قم در سامانه شفافیت شهرداری قم است و نه صرف انتشار مناقصه‌ها و مزایده‌ها و ردیف بودجه، توضیح داد: ما این موضوعات را به ذی النفعان اطلاع‌رسانی می‌کنیم. به این معنی که وقتی در یک مزایده و مناقصه رقبایی آمدند؛ تمام اطلاع‌رسانی‌های لازم، ابعاد و جزییات نیز منتشر می‌شود.

معاون اقتصادی و مالی شهرداری قم درخصوص شفافیت در همه ابعاد و زمینه‌های مالی و عملکردی شهرداری قم گفت: اگر بخواهیم همه مسائل شهرداری قم را اطلاع رسانی کنیم؛ با یک حجم زیادی از اطلاعات مواجه خواهیم شد. در حدود ۳۶۰ الی ۳۷۰ مسئولیت و وظایف در شهرداری تعریف شده است که برای این گونه شفافیتی باید روزانه صدها تراکنش مالی را گزارش کرد و این عملیاتی نیست.

حسام‌نژاد در پاسخ به انتقاد دیگری که این سطح از شفافیت در شهرداری‌های تهران و مشهد در حال اجرایی شدن است و نتایج آن نیز هم‌اکنون در سامانه‌های شفافیت این شهرداری‌ها قابل رویت می‌باشد؛ اظهار داشت: با این شرایط شفافیت و حساسیتی که در شورای شهر و شهرداری قم وجود دارد؛ می‌توانیم بگوییم که این اطلاع‌رسانی در حوزه قراردادها انجام می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که به نظر من عملکرد شهرداری قم، کاملا شفاف است؛ بیان داشت: شما یک مورد نمی‌توانید پیدا کنید که در ابعاد مختلف از متن، شرایط، ضمانت و … اطلاع رسانی نشده باشد. مگر این که مسائلی که به حریم خصوصی افراد بر می‌گردد که قانونا امکان انتشار چنین مواردی وجود ندارد و الا از نظر اطلاع رسانی که حتی محدود به قراردادهای بالای آن ده میلیارد نیست و حتی معاملات متوسط و کوچک در حال اطلاع رسانی است و به نظر من اطلاع رسانی‌های بیش از این ضرورتی ندارد.**