36.7 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار اداره کل ارتباطات

افتتاح ۳ طرح بزرگ فضای سبز، فرهنگی و عمرانی شهرداری قم/از بوستان خضرنبی(ع) تا مجموعه فرهنگی ورزشی شهیدان جعفری نیا

بوستان بزرگ حضرت خضرنبی(ع)، مجموعه فرهنگی ورزشی شهیدان جعفری نیا و ادامه بلوار شهید سلیمانی در ادامه اجرای طرح " قم در مسیر تحول" به بهره‌برداری رسید.

به گزارش شهرنیوز، آیین افتتاح و بهره‌برداری از سه طرح بزرگ فضای سبز، فرهنگی و عمرانی شهرداری قم در ادامه اجرای طرح ” قم در مسیر تحول” با حضور استاندار قم، شهردار قم، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر، معاون عمرانی استانداری قم، مدیران و مسئولان استانی و مدیریت شهری در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد.

افتتاح و بهره‌برداری از فاز نخست بوستان بزرگ حضرت خضرنبی(ع)، امتداد بلوار سپهبد شهید سلیمانی به همراه بهره‌برداری سالن فرهنگی ورزشی شهیدان جعفری نیا از طرح‌های خدمات شهری، عمرانی و فرهنگی شهرداری قم بود که در اختیار شهروندان قرار گرفت.

مجموعه فرهنگی ورزشی شهیدان جعفری نیا

مجموعه فرهنگی ورزشی شهیدان جعفری نیا از سال ۱۳۹۸ در خیابان شهدای ناجای منطقه چهار شهری قم آغاز و تاکنون ۱۵۰ میلیارد ریال برای احداث آن هزینه شده است.

این مجموعه با ۲۴۰۰ مترمربع ساختمان و یک هزار مترمربع محوطه و فضای سبز در منطقه پرتراکم انسجام و بنیاد واقع‌شده است که در راستای افزایش سرانه‌های فرهنگی و ورزشی شهر قم به انجام رسیده است.

طرح عمرانی امتداد بلوار شهید سپهبد سلیمانی

طرح عمرانی امتداد بلوار شهید سپهبد سلیمانی نیز در راستای اجرای طرح‌های “قم در مسیر تحول” با اعتبار ۶۰ میلیارد ریالی در بلوار سپهبد شهید سلیمانی ساخته‌شده است.

عملیات ساخت این پروژه عمرانی از سال ۱۳۹۷ آغاز و امروز به بهره‌برداری رسید.

برای این پروژه که یک هزار و ۴۰۰ متر طول دارد، ۵۶۰۰ متر جدول‌گذاری شده و همچنین سی هزار مترمربع زیرسازی و آسفالت صورت گرفته است.

از اهداف کلان این پروژه می‌توان به بهبود عبور و مرور و کاهش ترافیک هسته مرکزی شهر اشاره کرد.

بوستان ۴۲۰ هزار مترمربعی حضرت خضر نبی(ع)

فاز نخست بوستان حضرت خضر نبی(ع) در حدفاصل بلوار شهید آوینی و کوه خضر نبی(ع) با اهداف کلان توسعه فضای سبز تفرجگاهی منطقه، افزایش سرانه فضای سبز منطقه و ایجاد مکانی مفرح برای شهروندان احداث‌شده است.

از ویژگی‌های بارز این پروژه می‌توان به توپوگرافی ویژه و ابعاد منحصربه‌فرد، ایجاد مسیرهای طولانی و پیوسته پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، امکان اتصال به باغ‌موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی و باغ پرندگان، همجواری با کوه خضر نبی(ع) و… اشاره کرد.

همچنین امکاناتی مانند پارکینگ، سکوهای نشیمن، آب‌نما، نمازخانه، آلاچیق، کمپلکس بازی و ست‌های ورزشی، بوفه تنقلات و سرویس بهداشتی برای این بوستان زیبای شهری در نظر گرفته‌شده است.

گفتنی است مجموعه مدیریت شهری در سال‌های گذشته برای افزایش سرانه‌های فرهنگی و ورزشی در سطح مناطق هشت‌گانه، اقدام به احداث مجتمع‌های فرهنگی ورزشی کرده است که تا پیش‌ازاین در مناطق یک، ۲ و ۶  به بهره‌برداری رسیده و مابقی نیز تا پایان سال افتتاح خواهند شد.**